1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. אקטואליה

76 שנים אחרי: בונקר סודי נחשף בגטו ורשה

עשרות זוגות תפילין שאותרו במהלך הריסת מבנים בגטו ורשה - הועברו לישראל בחשאי. הרב שדאג להבאתם ארצה: "ממצא נדיר מאוד"

יענקי פרבר, י"ב שבט תשפ"א 25/01/2021 08:16

"ובכל זאת שמך לא שכחנו" אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: unsplash

עשרות שנים לאחר השואה ממשיכים להתגלות פריטים ומסמכים שמעידים על חייהם של היהודים בגטאות ובמחנות ההשמדה. כך, 76 שנים לאחר השואה, התגלה לאחרונה בונקר בתוך הריסות גטו ורשה שבו תפילין בנות מאה שנה, שהוחבאו מהנאצים וככל הנראה נשארו במקום לאחר שהיהודים גורשו מהמקום. כך דווח ב"ישראל היום".

בשנים האחרונות החליטו הרשויות בפולין לבצע חידוש עירוני ולהרוס מבנים בתוך גטו ורשה כדי להפוך אותם למבני מגורים. לאחרונה, במהלך עבודות ההריסה, התגלתה במקרה כניסה לבונקר שנחפר על ידי מורדי גטו ורשה. אחד מעובדי הבניין הפולנים נכנס לתוך הבונקר כדי לפנותו, ואז גילה בפינת החדר עשרה זוגות תפילין מוחבאים מאחורי חפצים וספרים רבים. זוגות התפילין שימשו את היהודים בגטו ורשה והוחבאו על ידיהם לאורך כל תקופת המלחמה. התפילין שנמצאו יוצרו לפני כ־100 שנה ונשמרו היטב לאורך כל הזמן הזה, בזכות היהודים שהחביאו ושמרו עליהן בחירוף נפש, אף שידעו שהדבר מסכן את חייהם.

הרב קריגר יו"ר מכון שם עולם ציין כי: "הגילוי של עשרה זוגות תפילין מרוכזים במקום אחד מעיד על אורח חיים יהודי שעליו הקפידו בגטו. על אף הזוועות והמציאות האכזרית שבה חיו, הם המשיכו לשמור על המנהגים והמסורת שעליה גדלו. כמות התפילין מצביעה על מניינים מחתרתיים שהצליחו לקיים בתוך הבונקר, מתחת לאדמה ומתחת לאפם של הנאצים. התפילין הוחבאו לצד כלי הנשק והציוד ששימש את מורדי גטו ורשה, מה שמעיד על החשיבות שהיתה להן בעיני היהודים".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. מורדי גטו ורשה 1942=מורדי גיטאות בני ברק ומאה שערים 2021!  (ל”ת)


    • בושה השוואה שכזו. מפגרים הקיצונים. חולי נפש (ל”ת)


    • בושה שאתה משווה בין גטו ורשה לגטו שליצמן עשה על בני ברק. נעלו את העיר אך לא ירו בפעוטות. עם ההפגנות שלכם (הפלג) והקיצוניים זה לא משהו דמיוני שעתיד עוד להיות. רודפים את כל הציבור בגללכם! (ל”ת)


  2. ו  


  3. הקיום של האנשים האלה שגם נקראים חרידים עומד על שיש נאצים נגדם כאשר הנאצים זה השלטון וכאשר הם השומרים במסירות על תורה נגד השלטון הנאצי צריך להבין שבלי הנרטיב הזה הם ריקים. הם מבינים את המצב אבל הם חייבים את השינא כי בלי זה אין להם זהות.  (ל”ת)


;