י"א סיון התשפ"ד
17.06.2024
יום השואה הבינלאומי

נדיר: פולני מצא קמע ששרד את השואה במהלך שיפוץ קירות ביתו

הקמע שהתגלה בין קירות הבית, הוחזק ככל הנראה על ידי משפחה יהודית שגרה באותו בית בתקופת השואה והחביאה אותו כדי שלא יסגיר את יהדותם • צפו בתיעוד

נדיר: פולני מצא קמע ששרד את השואה במהלך שיפוץ קירות ביתו
הקמע שנמצא בקיר צילום: המרכז הבינלאומי שם עולם

יום השואה הבינלאומי: פיסות חיים ועדות למסורת ולמנהגים של יהודי מזרח אירופה מתגלים עד היום. לפני כמה חודשים התקבלה שיחת טלפון במכון השואה 'שם עולם' כשמצדו השני של הקו, פולני תושב העיירה סקרונוביץ השוכנת בין וורשא ללודז'. הפולני לא הצליח להסתיר את ההתרגשות וסיפר ליושב ראש המכון הרב אברהם קריגר, על מסמך מצמרר שהתגלה במקרה בביתו. במהלך שיפוץ הבית, הוא שבר את אחד הקירות המחברים בין החדרים.

לתדהמתו, גילה בין ההריסות נייר עתיק וקדום עליו זיהה אותיות בשפה העברית. הפולני לא ידע מה ערכו של המסמך אבל הבין שמכיוון שהוחבא בין הקירות, יש לו ערך סנטימנטלי גבוה ליהודים שהתגוררו בעבר בבית הזה. הרב קריגר שמע את דבריו של הפולני והזעיק את אחד משליחי מכון 'שם עולם' הפזורים ברחבי אירופה להגיע לביתו ולקחת ממנו את אותו מסמך.

כשהשליח החזיק בידיו את הנייר וקרא את האותיות הרשומות עליו, הצטמרר. הוא הבין שבידיו החזיק קמע נדיר בן מעל 400 שנים ובו רשומים חלקי פסוקים שנכתבו על ידי רבי מאיר פפרוס מגדולי הרבנים שחיו בפולין.

הקמע שהתגלה בין קירות הבית, הוחזק ככל הנראה על ידי משפחה יהודית שגרה באותו בית בתקופת השואה והחביאה אותו כדי שלא יסגיר את יהדותם.

מנהג הקמעות היה רווח בקרב חסידויות מסוימות במזרח אירופה שנהגו להחזיק קמעות של רבנים עם פסוקים וברכות, מתוך אמונה שהקמע שומר ומגן על האדם. חלקם אף נהגו לשים את הקמעות על ילדיהם. מדובר במסמך נדיר שכבר לא ניתן למצוא בימינו, ששרד מאות שנים בין תלאות המלחמה והשואה ונמצא במקרה על ידי מקומי שמתגורר כעת באותו בית.

הרב אברהם קריגר יושב ראש מכון שם עולם אמר עם גילוי הקמע: "הגילוי של הקמע הוא בגדר נס. אלמלא אותו פולני שהחליט לשפץ את ביתו וגילה את הקמע במקרה לגמרי, הוא היה נשאר שם עוד שנים רבות ולא מגיע לידינו. מדובר בכתב יש נדיר בן מאות שנים שמדהים לראות איך שרד עד היום. אני מזמין את הציבור הרחב להצטרף לפאנלים שנקיים ביומיים הקרובים לציון יום השואה הבינלאומי. דווקא בימים אלו שכולנו נאלצים להסתגר בבתים ולהיות מרוחקים אחד מהשני, יש לנו דרך להתאחד ולהתכנס יחד סביב נושאים מרתקים ושיח חשוב לעם ישראל".

הרב אברהם קריגר, יו"ר המכון / קרדיט תמונות: המרכז הבינלאומי שם עולם

שואה קמע פולין

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 2 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד