1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. ימי הסתה

ליצמן: ללא התנצלות, החרדים ידירו רגליהם מאיכילוב

שר השיכון לא מקבל את ההתנצלות של מנכ"ל בית החולים, ופונה ישירות אל הד"ר בדרישה להתנצלות: "אבקש ממך התנצלות פומבית על דברי ההבל והשקר, ההכללה וההסתה, שפירסמת כלפי מגזר שלם, שכן ללא זאת, אני מניח שמטופלים חרדים יעדיפו שלא לקבל יותר שירות רפואי מבית חולים איכילוב, בו אתה מועסק"

ארי קלמן, אהרן מילר, י"ג שבט תשפ"א 26/01/2021 15:18

פרסום ראשון בית החולים איכילוב בית החולים איכילוב צילום: פלאש90

לאחר שדבריהם המקוממים והמסיתים של הדוקטורים גיא חושן ורם פרומן שפורסמו אתמול (שני) בעיתון 'הארץ', נכתב כאן ב'בחדרי חרדים' כי על כל מטופל, בן המגזר החרדי לשקול היטב, האם ללכת ולטפל בעצמו אצל רופאים אלו בפרט ובבית החולים איכילוב בכלל, מנכ"ל ביה"ח אמנם מיהר להתנצל ולהתנער, אך את שר השיכון יעקב ליצמן זה לא סיפק, והיום שלח השר מכתב נזעם על הד"ר חושן.

בפתח דבריו כתב ליצמן: "הזדעזעתי ביותר ממקרא מאמר בשמך (יחד עם ד"ר רם פרומן) בעיתון "הארץ" ("החילונים משלמים מחיר בבתי החולים" בתאריך 25.1.21), שכולו הסתה בוטה, בהשתלחות פומבית, תוך הכללה מכוערת וגסה כלפי מגזר שלם בישראל, המגזר החרדי".

ליצמן המשיך וכתב: "בדבריך הקשים, אותם אני מגנה בחומרה ובכל התקיפות, אתה מאשים את המגזר החרדי בחוליי מערכת הבריאות ופגיעה בטיב השירות הרפואי לציבור החילוני בשל "המגיפה המשתוללת בציבור החרדי", ולא ארחיב לצטט את כל אותן אמירות סרק, תוך האשמות שווא ושימוש בהשוואות שאינן קשורות למציאות, הרצופות למכביר לאורך המאמר, נוטף הארס והשנאה, אותו פרסמת".

"אני נדהם מהבורות התהומית שלך ומרמת ההשמצות בהן השתמשת, כביכול החרדים כולם אינם נשמרים להוראות הסגר ומזלזלים בהנחיות, מקיימים התקהלויות ולימודים ועוד ועוד", הוסיף ליצמן, והבהיר: "אתה מתעלם בבוטות מהנעשה ברוב הריכוזים החרדיים בהם מקפידים על שמירת ההנחיות, ושבהם בוטלו אלפי אירועים, שונו סדרי בראשית, תוך מחיר קהילתי וכלכלי כבד, כתוצאה ממשבר הקורונה, לא פחות ממגזרים אחרים ואולי אף יותר. אתה מתעלם מבעיות אובייקטיביות איתן המגזר החרדי מתמודד, כמו צפיפות אוכלוסין ועוד, ומעדיף להכליל, להשמיץ וללכלך על ציבור שלם, תוך האשמה והסתה בין האוכלוסיות והמגזרים בישראל".

יעקב ליצמן המשיך והבהיר את דבריו: "ד"ר חושן, אני מתחלחל עד אימה רק מהמחשבה שאדם כמוך, שמחזיק בדעות חשוכות ומפלות כפי שהבעת במאמר הקשה, מחזיק באותה עת גם בתפקיד רפואי בכיר, ואמור להחליט בסוגיות של חיים ומוות, תוך כדי טיפול בחולים חרדים וחילונים. מערכת בריאות חזקה ויציבה, נדרשת להיות שיוויונית, א פוליטית ובלתי מפלה, זאת בניגוד לעמדותיך הפוליטיות, המפלות והפוגעניות. בעיניי, רופא הוא קודם כל, אנושי ובעל חמלה. מה שביטאת במאמר החצוף שלך, הוא חוסר אנושיות וחוסר חמלה, על גבול האכזריות. לא פחות. אני חושב שאדם כמוך אין לו שום צידוק להחזיק בתפקיד כה רגיש ואין לדעות מסוכנות כמוך מקום במערכת הבריאות שלנו".

"בעוד אתה מאשים את מטופליך החרדים באי ביקור בעיר ת"א, אתכבד בלשאול אותך מתי אתה ביקרת באחרונה בעיר חרדית, בבית חרדי, מתי פגשת מקרוב מצוקה חרדית או הקשבה לצרכים של המגזר החרדי. מי שמך להטיל דופי במטופלים על בסיס היכרותם הגיאוגראפית, הפוליטית או התרבותית. מה זה עניניך, עם כל הכבוד. האם היה עולה בדעתך להאשים מטופל חילוני שלא ציית להוראות החוק בהפגנה, באירוע מחתרתי בת"א, או שהפר סגר בחוף הים, או שרק חרדים נהיים מוקצים בעיניך, בשל "המחיר הכבד שהחילונים משלמים בגללו"???" תהה שר השיכון.

"לצד הגינוי המוחלט והבעת המחאה מצידי לדבריך הקשים והמקוממים, אבקש ממך התנצלות פומבית על דברי ההבל והשקר, ההכללה וההסתה, שפירסמת כלפי מגזר שלם, שכן ללא זאת, אני מניח שמטופלים חרדים יעדיפו שלא לקבל יותר שירות רפואי מבית חולים איכילוב, בו אתה מועסק" כתב ליצמן לסיום.

המכתב ששלח ליצמן לד"ר חושן המכתב ששלח ליצמן לד"ר חושן צילום: באדיבות המצלם

המכתב ששלח ליצמן לד"ר חושן המכתב ששלח ליצמן לד"ר חושן צילום: באדיבות המצלם

כזכור, אתמול פרסמו הדוקטור גיא חושן יחד עם הדוקטור רם פרומן יו"ר הפורום החילוני מאמר שטנה בעיתון 'הארץ', בה נאמר: "האסימון נפל לי לאחר שיחה עם מטופל חולה קורונה, המאושפז במחלקה שלי בבית החולים איכילוב. גבר כבן 50 מרמת בית שמש, שהאשפוז בבית החולים היה הפעם הראשונה בחייו שביקר בתל אביב. במקרה אחר הגיע אמבולנס מעיר חרדית, שהסתבך ברחובות תל אביב, נסע נגד התנועה, לא ידע מימינו ומשמאלו. כל זה היה זר לו לחלוטין".

עוד הוסיפו השניים ותקפו: "רוב הכותבים מציינים, בצדק, את המחיר הכלכלי הכבד שהחברה החילונית משלמת בשל הסגר הנכפה עליה בעקבות התחלואה במגזר החרדי. אך מדברים פחות על הנזק בזמינות מערכת הבריאות שנוצר בשל הנתונים הללו. בניגוד לטענות, ולפיהן הגיל הצעיר של הציבור החרדי גורם לתחלואה קלה במגזר, החלק היחסי של מאושפזי הקורונה החרדים בבתי החולים גבוה במידה ניכרת מחלקם היחסי באוכלוסייה. מתוך כך נוצר עומס בלתי סביר על בתי החולים באזור ירושלים, והם אינם מצליחים לשרת את החולים הרבים בסביבתם".

"לעומת זאת, מספר המאושפזים בעיר כמו תל אביב נמוך יחסית. המשמעות היא שהחולים מופנים כיום לגוש דן. חולה באזור ירושלים שיזמין היום את מד"א יופנה אוטומטית לבתי החולים איכילוב או לתל השומר. בתי החולים בירושלים לא יוצעו לו אפילו בתור אופציה". הוסיפו פרומן וחושן, וסיכמו: "התוצאה היא שבאיכילוב, בית חולים עירוני במרכז תל אביב, לפעמים יותר מ–40% מהחולים המאושפזים במחלקות הקורונה באו מירושלים וסביבתה: ביתר עילית, מודיעין עילית, רמת בית שמש, נווה יעקב ועוד".

"כדי להשליט את המדינה על האוטונומיה החרדית יהיה צורך בשלטון ארוך שנים של ממשלה, שלא יהיו בה לא מפלגות חרדיות ולא מפלגות שפוזלות לעברן — משימה דמיונית כמעט במציאות הפוליטית הקיימת. וגם אז לא יהיה פשוט לשנות מן היסוד חברה, שחיים בה כ–1.5 מיליון נפש. ייתכן שהפתרון צריך להיות ההפך הגמור: במקום לחשוב איך להכפיף אותם לחוקי המדינה, הגיע הזמן לחשוב באומץ על השאלה כיצד מתנתקים מהשיתוף הזה, שכבר אינו מחזיק מים" כתבו לסיום.

יצויין, כי הד"ר גיא חושן פרסם התנצלות מצדו, ובחשבון הטוויטר של בית החולים נכתב בשמו: "הדברים המופיעים בטור דעה ב"הארץ" נאמרו מתוך דאגה כנה וצער על התחלואה והתמותה הגבוהה בכלל המדינה, וביחוד בקרב קהילות חרדיות. מטרתי הייתה להוציא קריאה להישמע להנחיות ולתת כתף למאבק הבלתי מתפשר כנגד הנגיף שאינו מבדיל בין קהלים שונים. אני מתנצל על כל פגיעה באדם או בציבור, ‏אני מגיע לעבודה כרופא בבי״ח, יום ולילה, במסירות ומחויבות אין סופית, אינני מבדיל במינו, צבעו, דתו ומקום מגוריו של אף מטופל. כל אחד ואחת זוכים למלוא תשומת הלב. על כך יעידו אלפי החולים בהם טיפלתי במהלך הקריירה, וכן הקולגות שלי מהמגזר החרדי, איתם אני שמח לשתף פעולה בכל יום מחדש".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. מה מזעזע בזה?  


 2. למה להדיר רגליהם רק מבית החולים הציוני הזה?  

  שריר

  • בדיוק . (ל”ת)

   מוישי

  • איזה פחד רגליהן של החרדים לא ידביקו חולים בבתי חולים (ל”ת)


 3. אדם כוחני מתחרה מול חבירו מי כוחני יותר.... פוי  (ל”ת)

  לייפער

 4. על מי אתה מאיים?  

  בני ברקי לשעבר

  • ליצמן כפוי טטבה ופשוט בן אדם מגעיל 


  • יולדות 

   חרדי

  • על כל יולדת מקבלים 9,000 ש''ח, עם או בלי ניתוח ובלי קשר לימי אשפוז (ל”ת)


 5. מכה בכיס  

  תקופה קשה לחרידים בפרט

 6. מצמרר לחשוב שרופא חושב על מטופליו לפי פוליטיקה  (ל”ת)


 7. אני מפחד שיגיע זמן שלא יהיה מקום בבתי חולים ורופאים יקבלו חילוני וחרדי באותו זמן בחילוני יטפלו ואת החרדי ישאירו למות  (ל”ת)


  • בוודאי 


  • אתה כתבת את כל התגובות כאן נגדו... (ל”ת)


  • ואם כן? 


 8. ואחר כך החילונים בוכים שיש אנטישמיות בעולם הגויים פשוט מחקים אותם  (ל”ת)


  • זה לא אנטידמיות. אלא עובדות! 

   אחת

 9. חלמתי?  

  אזרח ותיק

 10. למה לא מפרסמים התגובה שלי ששלחתי, מתחיל עם דייייי...  (ל”ת)


  • נו, מחכה........ (ל”ת)


 11. מושגים  


 12. ואם הוא יתנצל גם לא כדאי לבקר בבתי חולים בגלל הזיהומים שקיימים שם והורגים 5000 איש כל שנה בישראל  (ל”ת)


 13. אוטונומיה זה דווקא רעיון טוב ! הייתי רוצה לגור באוטונמיה  


  • כן, עד שיכנסו ישמעאלים לתוכה ויתחילו לטווח בנו כמו ברווזים במטווח. שיצטרכו בתי חולים, כבאות (כל שבת יוצאים יותר מ10 כבאיות במהלך השבת רק בבני ברק), צבא? מקומות עבודה? היתה לנו אוטונומיה לפני 2000 שנה, הקב"ה ראה שאנחנו לא ראויים לה עם כל השנאת חינם שנשפכת מהמגזר גם בימינו  (ל”ת)


 14. ואם נבדוק את העובדות  

  אוביקטיבי

 15. ואם נבדוק את העובדות  

  אוביקטיבי

 16. המאמר הנגדי של גישייד  

  דוד

 17. רופא דוחה ומשוקץ  


 18. החולים ימשיכו להגיע לא צריך להתנצל  

  יוסי

 19. בסך הכל אמר את האמת שם לנו מראה שנתעורר . ליצמו זממך עבר הביתה  (ל”ת)


 20. לא ללדת שם  


  • זו בדיוק הכוונה של ליצמן. ידוע שהרבי מגור שולח לשם (ל”ת)


 21. ליצמן, בלי שתתנצל בפני כל המגזר החרדי על ההסתה שאתה עשית ויזמת עם הגטו על בני ברק ועם סירובך לפרסם את נתוני התחלואה במגזר החרדי בגל הראשון שרק אחריך אדם חילוני פירסם, החרדים לא ילכו ויצביעו ג'! הגיע הזמן שתתפטר לחלוטין ותפסיק לזגזג. למגזר נמאס לראות ולשמוע אותך. מזלך שאין בימינו סנהדרין. אחרת היית נשפט על רדיפת כל הציבור החרדי.  (ל”ת)


  • ב"ה 


 22. "החרדים לא יגיע לבית החולים", נו באמת, כאילו זאת  

  ז'וז'ו

 23. חחח זה אמור להיות איום?  

  בובי

  • ליצמן לא יכול להגיב לאף אחד בלי להשתלח ולאיים 


 24. אחד שיודע  

  ישי

 25. ליצמן פשוט צודק,כי לפני חודש היתה תחלואה במגזר הערבי ואף אחד לא העיז להגיד מילה  

  אסתר

  • תגובה לעניין 


 26. מסכנים הנתינים שלכם הורדתם אותם על הברכיים תתביישו עדת עסקנים  (ל”ת)

  אחד

 27. עדות אישית על אופיו ופועלו של ד"ר חושן  

  הילה

 28. כאשר ישנה אפליה בלתת טיפול רפואי,מומלץ להתפנות לבתי חולים שרואים את המטופל כערך עליון ומוכנים לעשות את תפקידים נאמנה כפי שחתמו בשבועתם שמתחייב את הרופא להציל חיים, לא לגרום נזק לחולה, לנהוג בטוהר מידות, בשוויונות ללא הבדלים ולשמור על סודיות רפואית. כיום יש התייחסות חובה לתת טיפול שוויוני לכל אדם באשר הוא אדם. לא לוותר על זכויותכם... ברגע שהמגזר לא יגיע לבתי חולים מסוימים =הפסדים לקופת ביה"ח והם יודעים את זה.  (ל”ת)

  צדק

;