1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. קורונה

משרד הבריאות: לא לחסן נשים בשליש הראשון להריון

לא מומלץ לחסן נשים בשליש הראשון של ההריון מחשש להפלות. כך מפרסם הערב משרד הבריאות הנחייה לנותני החיסונים בקופות ובבתי החולים | עם זאת בנשרד ממליצים לאישה אשר קיבלה מנה ראשונה של החיסון וגילתה כי הרתה – להשלים את המנה השנייה של החיסון 

קובי בורנשטיין, ט"ו שבט תשפ"א 28/01/2021 19:32

חשש להפלה חיסונים לקורונה חיסונים לקורונה צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

משרד הבריאות מפרסם הערב (חמישי) את עמדתו על החיסונים לפיה לא מומלץ לחסן נשים בשליש הראשון של ההריון מחשש להפלות.

במשרד הבריאות מציינים כי כל שלבי ההריון, אין כל הוכחה על נזק לעובר או למהלך ההריון כתוצאה מהחיסון ולא מוכר מנגנון ביולוגי היכול להצביע על אפשרות כזאת. נשים מניקות – ההמלצה היא להתחסן. נשים אשר מתכננות היריון או שנמצאות בטיפולי פריון, מומלץ להשלים את 2 מנות החיסון טרם ההיריון.

אישה אשר קיבלה מנה ראשונה של החיסון וגילתה כי הרתה – מומלץ להשלים את המנה השנייה של החיסון לפי לוח הזמנים המקובל. במשרד הבריאות ממליצים לנשים הרות הנמצאות בקבוצת סיכון להדבקות (עובדות מערכת הבריאות או כל קבוצה אחרת שהוגדרה בסיכון לפי משרד הבריאות) או בקבוצת סיכון לתחלואה קשה (כגון: השמנת יתר, סכרת טרום היריונית, יתר לחץ דם וכו') להתחסן. כל הנשים בהריון בשליש השני או השלישי – ההמלצה היא להתחסן.

השליש הראשון של ההיריון (ללא קשר למחלת הקורונה) מאופיין בשיעור גבוה יחסית של דימומים, הפלות ספונטניות והיווצרות מומים עובריים. על מנת למנוע חשד לקשר , אף מקרי, בין קבלת החיסון ותופעות אלו ,המומחים ממליצים לנשים הרות שאינן שייכות לקבוצות הסיכון שפורטו בסעיף 5 לעיל, להתחסן החל מהשליש השני. לגבי נשים המתכננות דיקור מי שפיר, רצוי להימנע מביצוע החיסון סביב מועד הדיקור (רצוי מרווח של לפחות שבוע ימים בין החיסון לדיקור) על מנת להימנע מחום או תופעות לוואי אחרות שעלולות להתפרש כסיבוך של הדיקור.

בשל חומרת מחלת הקורונה ופגיעתה הקשה, במשרד הבריאות חוזרים וממליצים לכלל האוכלוסייה, ובמיוחד לנשים בגיל הפוריות, לנשים הרות ולנשים מניקות להמשיך ולהקפיד על שמירת כללי הריחוק החברתי ועל עטית מסכה ובכך להקטין את סיכון החשיפה והדבקות במחלה.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;