1. עמוד הבית
  2. בחצרות
  3. חגים ומועדים

אפשר לצאת ידי חובת קריאת מגילה באמצעות שמיעת קריאתה ב'זום'?

האם בימים אלה כאשר נגיף הקורונה משתולל באירופה אפשר לצאת ידי חובת קריאת מגילה באמצעות שמיעת קריאתה ב'זום'? את השאלה הזאת הפנו רבנים מאירופה למנכ"ל 'מרכז רבני אירופה' הרב אריה גולדברג שהעביר אותה להחלטת הראשל"צ הרב הראשי לישראל הגאון רבי יצחק יוסף

יענקי פרבר, כ"ח שבט תשפ"א 10/02/2021 17:40

פורים בצל הנגיף הגאון רבי יצחק יוסף בשיעורו הגאון רבי יצחק יוסף בשיעורו צילום: דר וסוחרת

האם בימים אלה כאשר נגיף הקורונה משתולל באירופה אפשר לצאת ידי חובת קריאת מגילה באמצעות שמיעת קריאתה ב'זום'? את השאלה הזאת הפנו רבנים מאירופה למנכ"ל 'מרכז רבני אירופה' הרב אריה גולדברג שהעביר אותה להחלטת הראשל"צ הרב הראשי לישראל הגאון רבי יצחק יוסף. הרב גולדברג הוסיף כי במקומות רבים באירופה אין אפשרות ליהודים המקומיים לבוא ולהשתתף בקריאת המגילה בציבור.

הגר"י יוסף כתב תשובה הלכתית ארוכה ועיקרה: "חלילה להתיר לעשות כן בישראל כי הלכה פסוקה היא שאין יוצאים ידי חובת מגילה רק בשמיעה מפי הקורא עצמו, ולא בשמיעת הקול דרך רדיו או אינטרנט וכדומה".

בהמשך כתב הראשל"צ: "ובפרט במצוות קריאת מגילה, שוודאי יש להשתדל בכל היכולת לבוא לבית הכנסת ברוב עם, וגם לפי המצב, הרי אפשר להתאסף במרחב פתוח, ואם גם זה לא מתפשר, אזי כל אחד יוכל לשבת בביתו, ולקרוא מתוך מגילה כשירה, אם יודע את ההיגוי הנכון, ובשביל רוב עם אפשר לסמוך על קריאה משותפת המשודרת ברדיו. אך חלילה להמציא ולפרסם היתר על ידי זום וכדו'."

דברים דומים פרסם גם הגאון רבי שמחה בן ציון אייזיק רבינוביץ' בעל מחבר הספר פסקי תשובות על שולחן ערוך ומשנה ברורה ומחשובי הפוסקים שכתב: "אין שום צד להתיר בשום פנים ואופן לצאת ידי חובת קריאת המגילה על ידי זום".

הדיין הגאון הרב משה בראנדסדארפער אב"ד ור"מ היכל הוראה כתב בנושא: "פשוט הדבר שאין יוצאים ידי חובתם בשמיעה זו". דברים דומים כתב גם הגאון הרב חיים רוטר מאלעד שפרסם תשובה ארוכה.

הנושא מעורר עניין רב באירופה ובקרב רבנים רבים, שהודו למנכ"ל מרכז רבני אירופה הרב אריה גולדברג ולמזכיר מועצת רבני אירופה, הרב אברהם טורצקי, שבמהלך השבועיים האחרונים הציגו את הנושא בפני שורה של דיינים ורבנים בישראל, כחלק מהעמל הרב שמשקיע ה"מרכז", במטרה לסייע למאות הרבנים באירופה בשאלות הלכתיות רבות שעולות בעקבות המגיפה.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. ולמה לא מפרסמים את המתירים? רב משה פיינשטיין?  

    מיכאל

  2. הרב של ברלין  

    רעות קהן

;