1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. אקטואליה

פצצה מתקתקת: "ללא מתווה, הרחובות החרדים יהפכו לשדה קטל"

עם הבטחות למתווה שלא קוימו, ואירועים שנדחו שוב ושוב, הרחוב החרדי עומד על סף פיצוץ. החשש הוא כי מאות אירועי ענק יתקיימו בחודש הקרוב ללא שום בקרה או פיקוח | מומחה מזהיר: "ללא מתווה מותאם הרחוב החרדי עלול להפוך לשדה קטל | כל הפרטים ב'בחדרי חרדים'

משה ויסברג, כ"ט שבט תשפ"א 11/02/2021 17:43
תגיות:

גזירת החתונות החתונה בכפר חב"ד החתונה בכפר חב"ד צילום: דוברות המשטרה

המצוקה, החשש והתסכול: מאות חתונות של זוגות חרדים נדחו בחודשים האחרונים ל"אחרי הסגר" מתוך הנחה כי עד אז יוסדר מתווה שיאפשר קיום אירועים בהשתתפות בעלי דרכון ירוק (מתחסנים ומחלימים). אלא שלפי שעה עניין קיום האירועים נדחה לעוד מספר שבועות, מה שאומר שמאות ואלפי אירועים שנדחו עד עכשיו ייערכו במחתרת, ללא פיקוח ובקרה, דבר שעלול להוביל להתפרצות מחודשת ומאסיבית של הקורונה, בגרסת המוטציה הבריטית, ברחובות החרדים.

"אנשים לא מבינים על מה מדובר", אומר לנו בעל אולם חרדי, "יש עשרות משפחות שקבעו אצלי אירועים מר"ח אדר מתוך הנחה שזה יתאפשר אז. כשהן שומעות שאין מתווה הן מצהירות שיקיימו את האירוע בכל מקרה".

לדבריו, "כל בעלי האולמות מעידים על תופעה דומה. אנשים דחו אירועים ועכשיו שקולטים שאין מתווה מצהירים שיצפצפו".

גורם בכיר בענף החתונות והשמחות עמו שוחחנו מעריך את כמות האירועים הבלתי מפוקחים שיתקיימו בשבועות הקרובים במאות עד אלפים. "הרבה מהאירועים הללו יתקיימו ללא הקפדה מינימלית על הנחיות, וישתתפו בהם מאות בני אדם".

יועץ רפואי מפורסם עמו שוחחנו לצורך הכתבה מזהיר שהמצב הזה עלול "להפוך את הרחובות החרדים לשדה קטל" היות וההתפרצות שתיגרם הפעם תהיה של המוטציה הבריטית הקטלנית שפוגעת גם בצעירים.

"צריך להקים זעקה גדולה על העניין הזה. אני מנסה לדבר עם מי שאפשר כדי להימנע מהתרחיש הזה אבל עושה רושם שלאף אחד לא אכפת. זה מזעזע ממש", הוא אומר.

יצוין כי התסכול של כל הגורמים הנוגעים בדבר גדול לאור העבודה כי בעלי האולמות גיבשו מתווה מחמיר במיוחד לקיום אירועים, עם סטנדרט קשוח בהרבה ממלונות וטיסות. היעדר השימוש המידי במתווה משמעותו שהמדינה מוותרת בעצם על אפס תחלואה ובמקום זה דוחקת את הציבור החרדי למסיבות הדבקה המוניות.

כזכור, נציגי איגוד אולמות המהדרין נועדו פעמים רבות עם קובעי המדיניות והגורמים הרלוונטיים במשרד הבריאות, בכנסת ובממשלה, זאת על מנת להיערך כיאות ליום שאחרי הסגר.

בעלי האולמות דרשו לדאוג לכך שהרשויות יאפשרו לקיים חתונות בהשתתפות בעלי "דרכון ירוק". לדבריהם, "הדבר יאפשר לוודא קיום אירועים סטריליים לחלוטין וגם יעודד התחסנות".

"ברגע שתהיה מסה של מתחסנים ונבדקים בעלי תוצאות סרולוגיות תקינות", אומרים בעלי האולמות, "נוכל לקיים אירועים ללא הגבלה עם פיקוח מתאים".

בעלי האולמות שבו והדגישו ל'בחדרי חרדים' כי קיום חתונות באופן הזה יצמצם דרסטית את תופעת החתונות הפירטיות וימנע את המשך ההדבקה בשיעורים הקטסטרופליים היום. בנוסף, מתווה כזה יצמצם את עוגמת הנפש של ההורים ובעלי השמחה שסובלים יותר מכולם מהמצב הנוכחי.

כלל הגורמים הביעו הסכמה עם רוח הדברים והבטיחו לפעול בהתאם, אך למרבה הצער הבטחות לחוד ומציאות לחוד. וכך מוצאות את עצמן מאות משפחות חרדיות שנקעה נפשן בהבטחות ובדחיות – לפני החלטה על קיום אירוע המוני ולא מפוקח.

"אני כמובן לא מעודד אנשים לעשות אירועים כאלה. האולם שלי כמו גם האולמות של חברי, סגורים מזה חודשים ארוכים. אבל הגענו למצב שקשה לשכנע אנשים להתאזר בסבלנות ולהמתין לקובעי המדיניות. הם מרגישים שהפקירו אותם", אומר לנו בעל אולם אירועים ירושלמי.

"נקוה שמקבלי החלטות יתעשתו עכשיו ויחסכו גל נוסף ובעיקר הרבה קרבנות בנפש", הוא מסכם.עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. אין חיה כזאת, מתווה לחתונות!!!! זה כמו לבקש לשים חותמת כשרות לאוכל לא כשר...  (ל”ת)


 2. חבל שאין מתווה לחתונות ואירועים  

  אמא

 3. יתד נאמן ועסקניו הם הפצצה המתקתקת אילולי הם הכל היה נראה יותר טוב  (ל”ת)


 4. חילוניים לא יבינו את זה, אצלם בחור ובחורה יכולים לגורייחד שנים ואף להביא ילדים ואז יום אחד לעשות מסיבה סימלית שנקראת חתונה, הם לא יבינו שאצלינו לדחות חתונה זה להשאר בנפרד (ובחלק קהילות בכלל לא לראות זה את זו) עוד ועוד זמן ללא אופק מתי יהיה מותר לעשות חתונה, בלית ברירה עושים מחתרתי ששם הסכנה גדולה שבעתיים  (ל”ת)


  • איפה למדת בש"ס או בפוסקים 

   אני

  • חתונה לא דוחים .אפשר לקיימה בהשתתפות 10-20 משתתפים.ידוע לי על חתונות כאלה שהתקיימו.לא כתוב בתורה שחתונה צריכה להתקיים הרוב עם. (ל”ת)

   משה

  • אין שום חובה לעשות חתונה למאות מוזמנים  


 5. מודה לציבור החרדי שעובד בשבילי  

  ליברמן

 6. אין למי לדבר  


 7. מה הבעיה לקיים חתונות עם עשרים איש .לא כל הזמנים שווים ולא כתוב בתורב שחתונות חייבות להתקיים ברוב עם מספיק חתן וכלה ושני עדים ורב וההורים ואולי גם מקצת מהאחים . ידוע לי על חתונות מצומצמות ללא השתתפות הסבים והסבתות וחלק מהאחים וללא חברים.  (ל”ת)

  משה

  • יש גבול 


  • עשרים איש זה אפילו לא המשפחה הגרעינית ,ומה עם צלם? שהאבא של החתן יהיה הצלם? מה עם מלצרים החתן והכלה יהיו המלצרים? (ל”ת)


  • החתן והכלה ,שני ההורים מכל צד,צלם,מלצר,קלידן, וזמר זה עשרה אנשים ,על מה אתם מדברים?אתם פשוט הזויים  (ל”ת)


 8. ובחרת בחיים  

  יהודיה

 9. בלי מתווה עם מתווה... לבינתיים חתונות כרגיל... גם כשהיתה מתוה היו רוב החתונות כרגיל או יותר גרוע בדוחס והדבקות המוניות.... שלא ימכרו לוקשים... לא רוצים לציית להנחיות.... בוכים על מתווה.... וגם על זה צוחקים כי הכל כרגיל  (ל”ת)

  שמויגר

;