1. עמוד הבית
  2. בריאות
  3. חדשות בריאות

אבנים בכיס המרה: כל מה שחשוב לדעת

השכיחות נעה בין 2 עד 40% באוכלוסייה הרגילה, (בממוצע – כ20%) והיא תלויה בגיל, מין, גזע, וגורמי סיכון רבים. אבנים נפוצות יותר בנשים, שכיחותן עולה עם הגיל | כיצד נוצרות אבנים בכיס המרה? לאלו סימפטומים או מחלות הן גורמות? ומתי צריך לפנות לרופא? 

אהרן מילר, ט' אדר תשפ"א 21/02/2021 17:34

כ-20% מהאוכלוסייה אבנים בכיס המרה אבנים בכיס המרה צילום: באדיבות המצלם

אבני כיס מרה (מרירה) הן אחת הבעיות הכי שכיחות במערכת העיכול של אדם. השכיחות נעה בין 2 עד 40% באוכלוסייה הרגילה, (בממוצע – כ20%) והיא תלויה בגיל, מין, גזע, וגורמי סיכון רבים. אבנים נפוצות יותר בנשים, שכיחותן עולה עם הגיל.  גורמי סיכון המעלים את שכיחותן הן הריון, השמנה, מחלות מעי דלקתיות, מחלות בהם יש פירוק מוגבר של כדוריות דם אדומות ועוד. הפרופ’ אנדריי קידר, הוא מנהל מחלקת הכירורגיה בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד, עושה סדר בנושא עבור גולשי 'בחדרי חרדים'. 

כיס המרה עם אבנים – כך זה נראה

איך נוצרות האבנים במרירה?

אבנים במרירה הן תוצאה של התגבשות של המרכיבים שיש במרה. המרה מורכבת ממיים, כולסטרול, מלחי מרה, בילירובין (חומר צבע, או פיגמנט) , וחלבונים הנקראים פוספוליפידים. אבנים נוצרות מגבישי כולסטרול ובילירובין או הנגזרות שלו.

סימפטומים:

רוב האנשים שלהם יש אבני מרה נשארים אסימפטומטיים לכל חייהם. כ20% מתוכם יסבלו מסימני מחלת אבנים, השכיחה בהן – עווית מרתי (biliary colic). תופעה זו מתרחשת כאשר אבן נעה ונתקעת בצינור כיס המרה. אם אבנים גרמו לתלונות, יש סיכוי גבוה שיתפתח סיבוך כלשהו בהמשך.

בתמונה הבאה נראה מבנה של מערכת המרה והמקומות השונים בהם יכולות להופיע אבני מרה, ובהתאם למיקום – הסימפטומים יהיו שונים

סימפטומים או או המחלות שעלולות להיגרם  על ידי אבני מרה

דלקת כיס מרה

אבנים בדרכי מרה עם צהבת חסימתית

דלקת, בדרכי מרה

דלקת בלבלב

היווצרות פיסטולה (מעבר) בין כיס מרה או דרכי מרה לבין המעי, אשר עשויה לגרום לחסימת מעי על ידי אבנים, או אפילו גידול סרטני בכיס המרה

שחמת הכבד – במקרים בהם נמשכת החסימה בצורה כרונית

טיפול:

כיוון שכ80% מהאנשים שלהם יש אבנים בכיס מרה יישארו ללא תלונות (אסימפטומטיים) לאורך חייהם – אין צורך בטיפול  או מעקב באוכלוסייה זו.

רק באנשים שסבלו מסימפטומים של אבני מרה – יש אינדיקציה (התוויה) לביצוע ניתוח כריתת מרירה.

 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;