1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. חדשות חו"ל

בשידור חי: בדיחה אנטישמית על מבצע החיסונים בישראל • צפו

בדיחה על תוכנית החיסונים של ישראל בתכנית הקומדיה הפופולרית בארצות הברית "סאטרדיי נייט לייב" עוררה סערה רבה ודרישות להתנצלות | צפו

יענקי פרבר, י' אדר תשפ"א 22/02/2021 13:09

זעם ודרישה להתנצלות צילום מסך צילום מסך צילום: מתוך הסרטון

בפרודיה על דיווח חדשותי, אחד השחקנים התבדח כי ישראל - שהיה לה את "מערך החיסונים המהירה ביותר של כל מדינה - רק חיסנה את אזרחיה היהודים". המנחה אמר כי "ישראל מדווחת שהם חיסנו מחצית מהאוכלוסייה שלהם, ואני הולך לנחש שזה החצי היהודי", אמר מייקל צ'ה, המארח ב"עדכון סוף השבוע" לקול צחוקם של הקהל.

הבדיחה נתקלה בגינוי מצד קבוצות יהודיות שאמרו כי היא אנטישמית והתייחסו לכך כניסיון להציף אנטישמיות ודעות קדומות שהיהודים אחראים לנגיף.

הוועד היהודי האמריקני פתח בעצומה ודורש מ"סאטרדיי נייט לייב" להתנצל על הבדיחה שישראל מחסנת רק אזרחים יהודים. בעצומה נאמר: "ב-20 בפברואר, במהלך התוכנית "סאטרדיי נייט לייב" של רשת NBC, מייקל צ'ה האשים את ישראל בחיסון אזרחיה היהודים בלבד", נמסר מהוועד בהצהרה. "הטענה שקרית לחלוטין: כל ישראלי, ללא קשר לדת או מוצא אתני, זכאי לחיסון נגד קורונה, ויותר משני שליש מאזרחי ישראל הערבים מעל גיל 60 כבר התחסנו".

"הבדיחה" של "סאטרדיי נייט לייב" אינה רק לא נכונה - היא מסוכנת, עלילה מודרנית כמו של משטר אנטישמי קלאסי שהיווה השראה לרצח המוני של אינספור יהודים לאורך מאות שנים. בימי הביניים נשרפו אלפי יהודים על המוקד לאחר שהאשימו אותם במחלות, וטענו כי היהודים מגנים על עצמם בלבד. במאה העשרים האשימו הנאצים את היהודים בהפצת מחלות והשתמשו בשקר הזה כדי להצדיק כליאת יהודים בגטאות וביצוע רצח המוני של יהדות אירופה".

"למילים יש השלכות, ויהודים נמצאים בסיכון כשחברת טלוויזיה אמריקאית גדולה מצטרפת למי שטוען שישראל מעדיפה לחסן רק חלק מאזרחיה".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. מה אנטישמי כאן? די לרגשי נחיתות לא כל מילה זה אנטישמיות מי שמבין מבין שזה סתם אין כאן שום אנטישמיות בכלל  

  א

  • כשכואב צועקים. זו תגובה בריאה. (ל”ת)


 2. האנטישמיות בתוכניות הסאטירה בישראל- גרועות יותר  (ל”ת)

  יהודיה

 3. האם זה גזעני  


 4. זה מזכיר לי את ההסתה של חסידי גור, מתחיל פעם בדיחות ובסוף מכות  

  ציפורה ווקס

 5. רבנים מספרים בדיחות על עדות ואין פוצה פה ומצפצף...בכיינים  (ל”ת)

  שחורי

 6. כולם צוחקים מבדיחות חוץ ממי שהבדיחה על חשבונו  

  שריר

;