1. עמוד הבית
 2. בריאות
 3. חדשות בריאות

נזקי הקורונה: מחקר צופה ירידה בתוחלת החיים במגזר החרדי ר"ל

נגיף קורונה פרץ במלוא עוזו בארצנו לפני למעלה משנה, ברקע הדיווחים בתחילת השנה כי שיעור התמותה היחסי בכל שנה - פחת, מחקר חדש מעלה כי דווקא בחודשים האחרונים מקרי המוות שנרשמו במדינה היה הגבוה ביותר בעשורים האחרונים לצד ירידה בתוחלת החיים רח"ל 

קובי בורנשטיין, י"ח אדר תשפ"א 02/03/2021 11:57

לראשונה מזה 30 שנה הלוויה. אילוסטרציה הלוויה. אילוסטרציה צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שנה בדיוק להתפרצות נגיף הקורונה, ולמרות חלק מהדיווחים עד כה, ממחקר שפרסם אתמול (שני) מרכז טאוב, הנגיף העלה את שיעור התמותה בישראל באופן משמעותי.

על פי המחקר, שבחן את הנתונים לאורך 2020, בתחילת השנה שעברה נרשמו נתוני התמותה הנמוכים ביותר אי פעם, אולם בסוף השנה כבר נרשמה עלייה של 10% בנתוני התמותה תוך ירידה בתוחלת החיים.

הנפגעים העיקריים מהתמותה היו חרדים וערבים. אולם חשוב לציין כי החוקרים בחנו את המספרים עד חודש דצמבר, אז היו 3,338 מתים מקורונה, אולם כעת מספרם עלה ביותר מ-2,400 כך שככל הנראה הנתונים המדויקים אף גבוהים הרבה יותר.

אם נפרק את הנתונים, נמצא כי שיעור התמותה עלה בשבעה אחוזים, ואם נוסיף לכך את הירידה הצפויה בשיעור התמותה בעקבות פערי הגילאים, שיעור התמותה העודפת עולה ל-10 אחוזים - נתון שלא נראה כמותו מזה 30 שנה.

אולם מצבנו טוב משל שאר מדינות העולם, בין היתר בשל העובדה שמרבית החולים היו בני 20-55. בקרב בני 80 ומעלה בזמן הגל הראשון היה מספר החולים גבוה ב-40% משיעורם באוכלוסייה, עד ספטמבר הוא צנח לכ-60% משיעורם באוכלוסייה, באוקטובר עלה שוב, ולאחר מכן ירד פעם נוספת, כמו גם בקרב בני 60-80. במידה ומספר החולים בגילאי 60 פלוס היה כמו במדינות ה-OECD, מספר המתים היה כפול. במידה ומספר החולים היה דומה למבנה הגילאים, מספר המתים היה מזנק ב-31%.

בחודשיים הראשונים של שנת 2020, אז הקורונה עדיין לא הגיעה לישראל, היו שיעורי התמותה הנמוכים ביותר שנרשמו - פחות מ-11 מקרי מוות למאה אלף תושבים בשבוע. זו ירידה של 7% לעומת אותה התקופה בשנים 2017-2019. כבג בתחילת חודש מרץ החלו להרגיש את השפעת הקורונה על שיעורי התמותה, וזו התגברה מתחילת יולי ועד סוף ספטמבר. בין הגלים חזרו שיעורי התמותה לרמות נמוכות מכפי שהיו בשנים 2017-2019.

שיעור התמותה העודפת השפיע גם על תוחלת החיים, שצפויה לרדת בחודשיים. אם נתייחס לנתונים לפיהם כמחצית מסך כל הנדבקים בקרב בני 65 ומעלה עד אמצע אוקטובר היו מהאוכלוסייה החרדית, ולעובדה ששיעורי התמותה מסיבות הקשורות לקורונה בקרב החרדים היו גבוהים פי ארבעה מחלקם באוכלוסייה הכללית, תוחלת החיים צפויה לרדת באופן לא מידתי בעיקר בריכוזים חרדים.

בחברה הערבית צפויה ירידה בתוחלת החיים הן בשל הקורונה, ובעיקר בשל מחלות רקע הנפוצות במגזר כדוגמת מחלות לב וסכרת.

פרופ' אלכס וינרב ממרכז טאוב הסביר כי "יש לזכור כי גם מגיפת השפעת בשנת 2015 הורידה את תוחלת החיים ברוב מדינות אירופה ביותר משלושה חודשים, גם במדינות עם מערכות בריאות טובות. ירידה של כחודשיים בתוחלת החיים ב-2020 בגלל הקורונה היא ירידה מתונה יחסית, אבל עוד לא ידוע מה צפוי בשנת 2021, שכן שיעור התמותה בחודשיים האחרונים היה גבוה באופן חריג. עם זאת, חשוב להבין שעטיית מסכות ושמירה על ריחוק חברתי מסייעות בהפחתת ההידבקות במחלות אחרות, ויעיד על כך מספר המקרים הנמוך מאוד של שפעת בחורף הנוכחי".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. מי מאמין בכלל בתוחלת החיים שצריך לכתוב רח"ל  (ל”ת)


 2. הילדים של הנפטרים יוכלו להשיא יותר בהרווחה את הנכדים  (ל”ת)

  ירושה

 3. החרדים שמחים. הם תמיד רוצים לחזור אחורה כמו שהיה פעם..  (ל”ת)

  חושף עיוותים

 4. דילול אוכלוסין.. כבר אמרנו.  (ל”ת)


 5. רק הקב"ה קוצב חיים  (ל”ת)


 6. ואם לא שמתם לב מאז שהתחילו החיסונים התמותה עלתה  


  • עשיתי אחד ועוד אחד.... יצא לי 

   ש.

  • החיסולים הרגו הרבה אנשים. לא מפרסמים. הסתכחו באתר seethetruth. (ל”ת)


  • זה שקר. מי שכותב זאת גורם לאנשים למות 

   עוזי

 7. כשהעם לא מתנהג כראוי הקב"ה שם להם למנהיג עז עיוורת  (ל”ת)

  שמואל

 8. הכל בגלל שלא שומעים לגדול הדור לפתוח את החידרים וללמוד כל הזמן  (ל”ת)


 9. הבעלזער ישתכנע?  (ל”ת)


 10. ואני חשבתי לתומי שאל מלא רחמים קוצב שנות בריותיו....  (ל”ת)

  מיקי

 11. זה לא מה שהמחקר אומר. תוחלת חיים זה משתנה סטטיסטי. בגלל שהרבה בני 60 ומעלה נפטרו צעירים יחסית, אוטומטית מתעדכן גיל תוחלת החיים לכלל הציבור.  (ל”ת)


;