כ"ב אייר התשפ"ד
30.05.2024
חוסר סבירות קיצוני

הליכוד עתר לבג"צ נגד יו"ר ועדת הבחירות

לאחר שיו"ר ועדת הבחירות אסר על שידור השתתפותו של ראש הממשלה בתכנית בידור בערוץ 13, שעות לפני מועד השידור ולאחר שכבר פורסם פרומו לתכנית, בליכוד עותרים לבג"צ נגד ההחלטה 

הליכוד עתר לבג"צ נגד יו"ר ועדת הבחירות
בנימין נתניהו צילום: אהרן קרון, פלאש 90

סאגה מתגלגלת: מפלגת הליכוד עתרה הערב (שלישי) לבג"צ נגד החלטת ועדת הבחירות לצנזר את הופעתו של ראש הממשלה נתניהו בתוכנית ״סטנדאפ ניישן״ בערוץ 13 בעוון "תעמולת בחירות".

העותרים ציינו כי החלטתו של יו"ר ועדת הבחירות לפסול את שידור התכנית לוקה בחוסר "סבירות קיצוני", ציינו כי החוק אינו מגדיר מהי תעמולת בחירות והדגישו את הליקויים בעתירת הפסילה, כמו העובדה שנאסר על העותרים לראות את קטע התכנית המדובר.

בליכוד ציינו כי ״פוליטיקאים רבים מופיעים בתוכניות בידור כמו אופירה וברקו וארץ נהדרת, ועדת הבחירות החליטה לצנזר דווקא את הליכוד״.

כזכור, הערב (שלישי) הייתה אמורה להיות משודרת בחדשות 13 בתוכנית סטנד-אפ בערוץ, הופעה מיוחדת של ראש הממשלה. אלא שעורך הדין שחר בן מאיר פנה אל שופטי וועדת הבחירות בבקשה לפסול את שידור הקטע בטענה כי מדובר בתעמולה המנוגדת לחוק. תביעה שהתקבלה על ידי יו"ר וועדת הבחירות המרכזית.

בראשית דבריו כתב השופט עוזי פוגלמן שופט בית המשפט העליון יושב ראש ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-24: לפניי עתירה לקבוע כי השתתפותו של ראש הממשלה וראש רשימת המועמדים, בתוכנית בידור היא תעמולת בחירות, ולכן אסורה בשידור, יש בכך הפרה של האיסור לקיים תעמולת בחירות בהשתתפות אומנים, לפי סעיף 8 לחוק הבחירות דרכי תעמולה.

בהמשך הובאו טענות נתניהו והליכוד שיש לדחות את העתירה על הסף מאחר שהעותר לא הביא ראיות להוכיח שבתוכנית תתקיים תעמולת בחירות. כן נטען כי היה על העותר לפנות אליהם בפנייה מוקדמת לפני הגשת העתירה. לגופם של דברים, טענו נתניהו והליכוד שבחינת התוכנית בהתאם למבחנים המשפטיים לסיווג תעמולת בחירות מגלה כי אין מדובר בתעמולה: "עסקינן בתוכנית טלוויזיה אומנותית, שמשודרת בטלוויזיה תקופה ארוכה ובקביעות; היא מופקת במנותק מהמשיבים 1–2 (נתניהו והליכוד, א.מ.) המשיבה 3 (רשת מדיה בע"מ – חדשות 13, א.מ.) היא שהזמינה את המשיב 1 להשתתף בה; והתכלית הדומיננטית של התוכנית היא בידור".

לסיום כותב פוגלמן "העתירה מתקבלת אפוא. ניתן בזה צו שאוסר לשדר את הקטע בתוכנית שבו אמור להשתתף המשיב 3 ,עד לאחר הבחירות; בחלוף יום הבחירות לא יחולו עוד האיסורים".

סטנד אפ תעמולת בחירות עוזי פוגלמן עתירה לבגץ מפלגת הליכוד

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 3 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד