1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. עיתונות ותקשורת

בג"צ דחה העתירה: הסטנדאפ של נתניהו לא שודר

כצפוי, ביהמ"ש העליון דחה הערב את עתירת הליכוד נגד יו"ר ועדת הבחירות השופט עוזי פוגלמן שאסר שידור קטע סטנדאפ של ראש הממשלה נתניהו בערוץ 13 

קובי בורנשטיין, י"ח אדר תשפ"א 02/03/2021 22:35

לא הפתיעו רה"מ בנימין נתניהו רה"מ בנימין נתניהו צילום: Marc Israel Sellem/POOL

בית המשפט העליון דחה את עתירת מפלגת הליכוד לאשר את שידור תכנית הסאטירה בה השתתף ראש הממשלה בנימין נתניהו בערוץ 13, תכנית שנאסרה לשידור עקב טענה על "תעמולת בחירות".

בהחלטה נכתב כי "דין העתירה להידחות על הסף, אם מחמת השיהוי שדבק בהגשתה בנסיבות העניין" – בעוד הודעת ועדת הבחירות על האיסור לשידור יצאה בצהריים, עתירת הליכוד הוגשה רק סמוך לשעה 18:00.

לטענת השופטים, "נוכח סמיכות הזמנים למועד השידור, התברר מיד עם הגשתה, כי אין מנוס אלא לדחותה. אין ניתן לצפות כי עתירה המוגשת בדד-ליין כה צפוף, כזו שנדרש לברר ולהכריע בה בהליך בזק, בתוך 3 שעות בלבד, תידון כדבעי, לאחר קבלת תגובה וקיום דיון כהלכתו. דין העתירה להידחות אפוא על הסף".

כזכור, הערב הייתה אמורה להיות משודרת בחדשות 13 בתוכנית סטנד-אפ בערוץ, הופעה מיוחדת של ראש הממשלה. אלא שעורך הדין שחר בן מאיר פנה אל שופטי וועדת הבחירות בבקשה לפסול את שידור הקטע בטענה כי מדובר בתעמולה המנוגדת לחוק. תביעה שהתקבלה על ידי יו"ר וועדת הבחירות המרכזית.

בראשית דבריו כתב השופט עוזי פוגלמן שופט בית המשפט העליון יושב ראש ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-24: לפניי עתירה לקבוע כי השתתפותו של ראש הממשלה וראש רשימת המועמדים, בתוכנית בידור היא תעמולת בחירות, ולכן אסורה בשידור, יש בכך הפרה של האיסור לקיים תעמולת בחירות בהשתתפות אומנים, לפי סעיף 8 לחוק הבחירות דרכי תעמולה.

בהמשך הובאו טענות נתניהו והליכוד שיש לדחות את העתירה על הסף מאחר שהעותר לא הביא ראיות להוכיח שבתוכנית תתקיים תעמולת בחירות. כן נטען כי היה על העותר לפנות אליהם בפנייה מוקדמת לפני הגשת העתירה. לגופם של דברים, טענו נתניהו והליכוד שבחינת התוכנית בהתאם למבחנים המשפטיים לסיווג תעמולת בחירות מגלה כי אין מדובר בתעמולה: "עסקינן בתוכנית טלוויזיה אומנותית, שמשודרת בטלוויזיה תקופה ארוכה ובקביעות; היא מופקת במנותק מהמשיבים 1–2 (נתניהו והליכוד, א.מ.) המשיבה 3 (רשת מדיה בע"מ – חדשות 13, א.מ.) היא שהזמינה את המשיב 1 להשתתף בה; והתכלית הדומיננטית של התוכנית היא בידור".

לסיום כותב פוגלמן "העתירה מתקבלת אפוא. ניתן בזה צו שאוסר לשדר את הקטע בתוכנית שבו אמור להשתתף המשיב 3 ,עד לאחר הבחירות; בחלוף יום הבחירות לא יחולו עוד האיסורים".

בעקבות כך, מפלגת הליכוד עתרה הערב לבג"צ נגד החלטת ועדת הבחירות לצנזר את הופעתו של ראש הממשלה נתניהו. העותרים ציינו כי החלטתו של יו"ר ועדת הבחירות לפסול את שידור התכנית לוקה בחוסר "סבירות קיצוני", ציינו כי החוק אינו מגדיר מהי תעמולת בחירות והדגישו את הליקויים בעתירת הפסילה, כמו העובדה שנאסר על העותרים לראות את קטע התכנית המדובר.

בליכוד ציינו כי ״פוליטיקאים רבים מופיעים בתוכניות בידור כמו אופירה וברקו וארץ נהדרת, ועדת הבחירות החליטה לצנזר דווקא את הליכוד״.

לבסוף, התכנית שודרה הערב כרגיל כמידי יום שלישי, כאשר הופעתו של ראש הממשלה הושמטה ממנה.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. וכאשר בג''צ [ש''ט] יענה את ביבי נ''י, כן ירבו הבוחרים בו  (ל”ת)

  ליפעס ברודער

  • ביבי הביתה .. לך! לך! לך! (ל”ת)


 2. חובה  

  ו. כ. א. י.

 3. ממש פלא.....  (ל”ת)


 4. לפחות פג"ץ עקביים בלהיות אחת הזרועות החזקות של השמאל.....שר"י  (ל”ת)


;