1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. אקטואליה

הדרמה השערורייתית בהאג: תגובות זעם בישראל

ראש הממשלה נשיא המדינה ושר החוץ הגיבו בחריפות על ההודעה האנטישמית של התובעת של בית הדין הבינלאומי בהאג לפתוח בחקירה נגד מדינת ישראל | שר החוץ: מעשה של פשיטת רגל מוסרית ומשפטית

אהרן מילר, י"ט אדר תשפ"א 03/03/2021 19:14

תמצית האנטישמיות והצביעות הרמטכ"ל כוכבי בביקור בפיקוד צפון הרמטכ"ל כוכבי בביקור בפיקוד צפון צילום: דובר צה"ל

התובעת של בית הדין הבינלאומי בהאג פרסמה היום (רביעי) הודעה הרשמית תוך הדגשה כי לא מדובר בהחלטה פוליטית, אלא ע"פ אמנת רומא, כי היא החליטה לפתוח בחקירה נגד מדינת ישראל. הפלסטינים כמובן מרוצים, ובצד הישראלי המתקפה והזעם גדולים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב להחלטה: "ההחלטה של התובעת בהאג היא תמצית האנטישמיות ותמצית הצביעות - נמשיך להילחם על האמת".

נשיא המדינה רובי ריבלין התייחס אף הוא להחלטת בית הדין בהאג: "החלטת בית הדין בהאג לפתוח בחקירה נגד מדינת ישראל, שערורייתית. לא נקבל את הטענות נגד מימוש זכותנו וחובתנו, להגן על אזרחינו. מדינת ישראל היא מדינה חזקה, יהודית ודמוקרטית, שיודעת להגן על עצמה וגם לחקור את עצמה במקרה הצורך".

עוד הוסיף ריבלין: "אנו גאים בחיילנו, בנינו ובנותינו, בשר מבשרה של המדינה שלנו, העומדים על משמר ארצם דור אחרי דור כחומה בצורה נגד מבקשי רעתנו. נעמוד אנחנו על המשמר כדי להבטיח שלא יפגעו בעקבות ההחלטה".

שר החוץ, גבי אשכנזי, תקף אף הוא בחריפות את ההחלטה ומסר: "החלטת התובעת לפתוח בחקירה היא מעשה של פשיטת רגל מוסרית ומשפטית. מדובר בהחלטה פוליטית של תובעת בשלהי כהונתה, וניסיון לקבוע סדרי עדיפויות למחליף שלה, שהופכים את בית הדין לכלי שרת בידי גורמים קיצונים ונותנים רוח גבית לארגוני טרור ולגופים אנטישמיים. העובדה שארגון הטרור הרצחני, חמאס, מברך על ההחלטה, מעידה יותר מכל על היותה חסרת כל תוקף מוסרי".

עוד הוסיף שר החוץ: "ישראל היא מדינה דמוקרטית בעלת מערכת משפטית עצמאית ואפקטיבית, שבכלל אינה חברה בבית הדין. ההחלטה לפתוח בחקירה נגד ישראל היא חריגה מהמנדט של בית הדין, ובזבוז משאבי הקהילה הבינ"ל ע"י מוסד מוטה שאיבד כל לגיטימציה, ופועל כגוף פוליטי ולא שיפוטי".

"החלטת התובעת רק תתרום לקיטוב בין הצדדים, ומרחיקה את הדיאלוג הנחוץ ליישוב הסכסוך. מדינת ישראל תנקוט בכל צעד הנדרש להגנה על אזרחיה וחייליה מפני רדיפה משפטית. אנחנו קוראים למדינות הרואות חשיבות בשמירה על מערכת המשפט הבינ"ל מפני פוליטיזציה לדחות את החלטת התובעת ולא לשתף איתה פעולה" סיכם אשכנזי.

כזכור, בית הדין הבינלאומי בהאג הודיע מוקדם יותר היום כי בכוונתו לפתוח חקירה בחשד לביצוע פשעי מלחמה ע"י ישראל. לדברי התובעת של בית הדין, החקירה תטפל בפשעים שבוצעו לכאורה מאז ה-13 ביוני 2014. על פי אמנת רומא.

 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. דבר טוב יצא מזה, ככה יסעו פחות אנשים לחו"ל , אין מה לעשות שם.  (ל”ת)

    .

    • מה לנו כי נלין על האג, הרי הם למדו מבגצ''ו. ואולי רשעות הבג''צ גדולה מרשעות ביה''ד בהאג? 

      על דאטפת אטפוך

;