1. עמוד הבית
  2. בריאות
  3. חדשות בריאות

27% מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל מתמודדים עם השמנה

בארץ ובעולם - השמנת יתר היא מחלה כרונית מורכבת מאוד. משפיעה על יותר מ- 650 מיליון איש בעולם, ונחשבת גורם המוות ה-5 בעולם. בישראל, 27% מהאוכלוסייה הבוגרת מתמודדים עם השמנה | נתונים לרגל יום ההשמנה הבינלאומי

אהרן מילר, י"ט אדר תשפ"א 03/03/2021 21:54
תגיות:

גורם המוות החמישי בעולם גבר שמן. אילוסטרציה גבר שמן. אילוסטרציה צילום: pexels

לקראת יום ההשמנה הבינלאומי שיחול מחר (חמישי) פרסמו בחברה הישראלית לחקר וטיפול בהשמנה עובדות ונתונים על מכת ההשמנה, המחוללת שמות בכל רחבי העולם. המידע נאסף ע"י ד"ר דרור דיקר, יו"ר החברה. נתוני החברה המלאים, לפניכם.

החברה לחקר וטיפול בהשמנה וההסתדרות הרפואית קבעו לראשונה בארץ ב- 2018 כי השמנה היא מחלה כרונית, ולא כשל התנהגותי. למעשה, השמנה היא הפרעה במנגנונים פיזיולוגיים-גנטיים, המושפעים על ידי סביבת החיים המשמינה, ולא בהכרח בכשל התנהגותי.

החולים בהשמנה מבטאים בין השאר הפרעה באיזון בקרת השובע במוח. כתוצאה מכך, מגדיר הגוף בטעות משקל עודף כמשקל תקין. על כן, כל ניסיון של האדם להפחית ממשקלו, ובכך להפחית את רקמת השומן בצורה משמעותית, מוביל לרוב לכך, שהגוף מפעיל מנגנונים שונים שגורמים לו להעלות חזרה את המשקל.

מחקרים עדכניים מראים כי במרבית המקרים, שינוי אורח חיים בלבד לא מספיק לצורך שימור הפחתת משקל לאורך זמן. לפי הנתונים, גם אלה שהצליחו להפחית ממשקלם באופן משמעותי, העלו את מרבית הפחתת המשקל, ולעיתים אף חזרו למשקל גבוה מזה, שהתחילו לפני השינוי.

השמנה גורמת לשורת מחלות, דוגמת: סוכרת מסוג 2, מחלות לב וכלי דם, מחלות סרטן ועוד. מחלת ההשמנה מהווה גורם סיכון משמעותי לתחלואה קשה בקורונה. ממחקרים, שבוצעו במדינות שונות, עולה כי השמנה הינה אחד הגורמים המובילים לסיבוכים ולתמותה מקורונה.

אנשים החיים עם השמנה חמורה, נמצאים בסיכון גבוה פי 10 להזדקק להנשמה כחולי קורונה, ובסיכון גבוה פי 3 לתמותה מהמחלה, מאשר חולים מהאוכלוסייה הכללית.

על פי נתונים, שנאספו על החולים הקשים, שאושפזו בטיפול נמרץ בעקבות קורונה בגל הראשון בישראל, נמצא כי 70% סבלו מעודף משקל והשמנה.

שיתוף פעולה עולמי 'מגפת ההשמנה' החלה הרבה לפני הקורונה, ותישאר גם לאחריה. ניתן לטפל בה באופן אפקטיבי, בהינתן שיתוף פעולה בין המטופל לגורמים המטפלים. בשנים האחרונות, החלו עשרות מדינות בעולם לשתף פעולה בהכרה, במניעה ובטיפול בהשמנת יתר כמחלה כרונית.

במהלך השנה החולפת חלה ירידה חדה בטיפול באנשים הסובלים מהשמנה; הנתונים מהגל הראשון של הקורונה מלמדים על ביטול 96% מהניתוחים הבריאטריים, ביטול 99% מהפגישות האישיות עם רופאים מטפלים ודיאטניות והעברת 61% מאנשי צוותי הרפואה האמונים על הטיפול בהשמנה - למחלקות המטפלות בחולי קורונה.

עלות ההשמנה – לפי נתוני מחקר, שערך ד"ר גרי גינצבורג מהמכון לחקר מדיניות בריאות, העלות הכלכלית ב- 2016 בישראל של אשפוזים וטיפול תרופתי הקשורים להשמנה, מגיעה בשנה רגילה לכ-4.6 מיליארד ש"ח כשיגיע היום ותחשבנה עלויות ההשמנה בהיבט נגיף הקורונה – נתון זה יזנק.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;