1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. אקטואליה

מעניין: הירדנים לא ישתפו פעולה נגד ישראל

עם סיום מבצע עופרת יצוקה אפשרו הירדנים לוועדת גולדסטון לגבות עדויות של פלסטינים. כעת לקראת החקירה של בית הדין הבינלאומי בהאג לחקור את ישראל, בירדן לא מביעים התלהבות יתרה לגביית עדויות בשטח הממלכה

אהרן מילר, כ' אדר תשפ"א 04/03/2021 22:43

נערכים לתחילת החקירה אולם בית משפט. אילוסטרציה אולם בית משפט. אילוסטרציה צילום: unsplash

בישראל נערכים לקראת תחילת החקירה המובטחת של בית הדין הבינלאומי בהאג, שהצהירו מוקדם יותר השבוע כי הם יחקרו את 'פשעי המלחמה' של מדינת ישראל באזור בשנים האחרונות. בתוך כך, בניגוד לעבר, בירדן השכנה לא ששים לשתף פעולה עם החקירה.

כזכור, לאחר שעם סיום מבצע עופרת יצוקה אפשרו הירדנים לוועדת גולדסטון לגבות עדויות של פלסטינים. כעת לאור הסירוב הצפוי של ישראל לאפשר לחוקרי בית הדין הבינלאומי בהאג לגבות עדויות בשטחים הפלסטיניים, בירדן לא מביעים התלהבות יתרה לגבית עדויות בשטח הממלכה, כך על פי הדיווח הערב (חמישי) בכאן 11'.

גורמים ירדנים בכירים אמרו ל'כאן חדשות' כי הם אמנם בוחנים את העניין, אך אין להם קשר ישיר אליו. לדבריהם: "באותה מידה שאנשים יכולים לתת עדויות בירדן, הם יכולים לתת עדויות בקפריסין או במקום אחר בעולם".

יצוין כי ירדן היא חברה בבית הדין הבינלאומי של האג ואם תתבקש לסייע, היא עלולה להידחק לפינה. הגורמים ששוחחו עמנו סבורים כי בעקבות פתיחתה החקירה על ישראל לשוב בהקדם למשא ומתן ישיר עם הפלסטינים כדי לדחוק את הסוגיה הצידה.

לאור כך נפגש השבוע שר החוץ גבי אשכנזי - ולא בפעם הראשונה בתקופה האחרונה - עם שר החוץ הירדני, איימן א-ספדי, במעבר אלנבי. גם סוגיית החקירה בהאג עלתה בפגישה לפי גורמים ירדניים והובהר מהצד הישראלי שככל שהפלסטינים ימשיכו בקידום הסוגיה מול בית הדין, אז היכולת הישראלית לקדם צעדים בוני אמון תרד. בצד הירדני מבינים את רגישות העניין.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;