1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. ביטחון

מסכת הייסורים של קציני המילואים ברבנות הצבאית • צפו בתחקיר

דווקא בזמן בו פרשת גיוס החרדים עולה שוב על הפרק, האפלייה כנגד החרדים שמעוניינים לשרת, מקוממת. כשמבינים מאיפה היא מגיעה, היא מקוממת שבעתיים | חייל מילואים חרדי, סיפר ל'ערוץ 20' על מסכת הקשיים אותה עבר

אהרן מילר, כ"ד אדר תשפ"א 08/03/2021 23:06

אפליית חרדים מקוממת 120 חיילים חרדים סיימו טירונות חיילים חרדים. אילוסטרציה צילום: באדיבות המצלם

כדי למלא את החוסר ברבנים צבאיים, אחד המסלולים ברבנות הצבאית מאפשר לחיילי מילואים לעבור קורס מזורז לתפקיד קציני מילואים. בסוף המסלול משובצים הרבנים לובשי המדים כרבני יחידות במילואים. כאשר אחד מתנאי הסף לקבלה לקורס הוא 5 שנות לימוד בישיבה מעל לגיל 18.

לכאורה מדובר בסעיף פשוט ו'תמים', אך גורם ברבנות הצבאית סיפר הערב (שני) לקובי בורנשטיין ב'ערוץ 20', מה מסתתר מאחוריו וכיצד הוא למעשה מיועד למנוע מחרדים כניסה למסלול. "חרדים ברובם מתגייסים לפני גיל 23, כך שאין להם 5 שנות לימוד בישיבה מעל לגיל 18", הוא סיפר. עוד הוסיף: "דתיים לאומיים לעומתם עושים בדרך כלל רק מסלול הסדר, כך שיש להם 5 שנות לימוד".

הגורם הוסיף וסיפר כי השתתף לא פעם בועדת הקבלה לקורס, כאשר מועמדים חרדים נפסלים באופן שיטתי, עוד טרם הם עוברים בדיקה. "ברגע שהם מגיעים לשם חרדי, הם פשוט מעבירים את הדפים הצידה. נפסל". לדבריו, גם כשמחליטים להעביר חניך חרדי, הוא צריך לקבל אישור מהרבצ"ר בטרם יתחיל את הקורס. "הרבצ"ר עורך להם ראיון ובמהלכו הוא מנסה להקשות עליהם עוד ועוד", הוא סיפר.

גורם נוסף ברבנות הצבאית סיפר כי המדיניות המפלה לכאורה מגיעה היישר מפיקוד הרבנות והרב הצבאי הראשי בעצמו. "הוא החליט לסמן פס אדום על החרדים, הוא פשוט לא רוצה אותם במערכת. זה הוא ואחד מהיועצים שלו. הם פשוט לא רוצים חרדים".

לדבריו, "חרדי שרוצה להכנס למערכת מסמנים אותו בצבא אדום. שהוא לא יכול להכנס למערכת מסיבות כאלה ואחרות".

כשנשאל הגורם מה עם הקורס קציני מילואים, הוא ענה: "אני אגיד לך את האמת, אני לא רוצה להכנס לשמות ולהגיד לך מי, אבל זה הרב הראשי ואחד מהיועצים שלו שלקחו את זה כפרויקט אישי לא להכניס למערכת חרדים. לעשות לעצמם חיים קלים. לא רוצים אותם במערכת".

בדובר צה״ל אמרו בתגובה ל'ערוץ 20' : בניגוד לטענות שנאמרו בכתבה, כל מועמד לקורס רבנים צבאיים נבחן לגופו של עניין באשר לכשירותו לכהן כרב צבאי וכל המועמדים עוברים את אותו תהליך ללא קשר לשיוכותם המגזרית בציבור הדתי. ברבנות הצבאית משרתים רבנים המשתייכים למגזר החרדי בכל הדרגות והתפקידים, לרבות תפקידי מפתח וליבה. קורס רבנים צבאיים הינו קורס לחיילי מילואים בלבד המתקיים כבכל השנה בחודשי הקיץ. קריטריון הסף לכניסה למיונים לקורס זה הינו שירות צבאי תקין ולימוד של לפחות 5 שנות ישיבה מעל גיל 18. למיונים אלו מגיעים מועמדים מכל המגזרים.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. נושא כאוב וידוע  

  דן

 2. וגם את החרדים שכן מתקבלים משבצים בגדודים זניחים  

  קצין

 3. החרדים שמנסים להתגייס לצבא כדי להתחבב על הציונים הם בדיוק כמו אנשי תנועת ההשכלה שניסו להתחבב על הגרמנים. מה לכם ולצבא? גם בלי קשר ללשבת ל צאו לעבוד אל תעשו צבא. חצי מהחילונים לא מתגייסים בכלל לצבא כי הם יודעים שזה בזבוז זמן. ואתכם לא רוצים שם בכלל! וכל זה אני אומר כחוזר בתשובה שבזבז 3 שנים בצבא.  (ל”ת)


 4. רב צבאי זה תפקיד משמעותי ולא סידור עבודה נוח  

  יעקב

 5. וזה אומר שמקומם בבית המדרש...  (ל”ת)

  צדק

 6. לא רוצים את החרדים בצבא וכל הסיסמא לכו לצבא זה רק בגלל שיהיה להם תירוץ לשנאה  

  צבי

 7. מה קרה מחפשים ג'ובים? מי שלא משרת בצבא , ולא חלק מהצבא, לא צריך לקבל ג'ובים רבניים בו, מי שדתי ומשרת בצבא צריך לקבל רב צבאי עם כיפה סרוגה ולא חרדי תאב בצע. שלא תרם כלום בחייו לעם היהודי.  (ל”ת)

  חרדים גנבים

 8. גם למי שלא חרדי קשה לקבל תפקיד בקבע  

  חייל

;