1. עמוד הבית
 2. פוליטי
 3. ערוץ הכנסת

עימות בין נציג נעם לח"כ הרפורמי: "אתם מיעוט קטן" • צפו

על רקע ניסיונות הרכבת הממשלה, נציג מפלגת 'הציונות הדתית' התייחס ל"רב" הרפורמי גלעד קריב, וטען כי יש רק יהדות אחת: "אין זרמים ביהדות" | ח"כ קריב מהיר להגיב: "אתם מיעוט קטן"

יאיר כלפה, כ"ה ניסן תשפ"א 07/04/2021 14:01

"יהדות יש רק אחת" אבי מעוז אבי מעוז צילום: Olivier Fitousi/Flash90

כשברקע קיים סיכוי ממשי שהכנסת תפוזר בעוד מספר שבועות, הבוקר (רביעי) התקיים העימות הראשון במליאה, כאשר הסוגיה היא דווקא הרפורמים.  

מי שהעלה את הסוגיה הוא הח"כ הרפורמי מה'העבודה' גלעד קריב, שנאם ואמר: "צריכה להיות הדדיות שבה לא רק יהדות התפוצות צריכה לטפח מחויבות כלפי עם ישראל, אלא גם מדינת ישראל צריכה לטפח מחויבות כלפי לכל קהילות העם היהודי ברחבי התפוצות".

"אסטרטגיה של הדדיות צריכה להתבסס על כבוד וסבלנות", טען ח"כ קריב והמשיך, "אסטרטגיה שבה יודעים לנהל מחלוקות מתוך הכרה באחר ובשונה, מתוך הבנה שמדינת ישראל היא מדינה העם היהודי כולו, על כל זרמי העם היהודי".

בנוסף, קריב תקף את העובדה שמדינת ישראל לא מכירה ברפורמים: "כל עוד מדינת ישראל אינה מוכנה להכיר בכל זרמי העם היהודי, ההשקעה החשובה של ישראל עם התפוצות - לא תועיל. כיוון שהאנשים אינם מוכנים שביד אחת ישקיעו, וביד השנייה יאמרו להם שאתם יהודים סוג ב או סוג ג".

ח"כ מ'הציונות הדתית' אבי מעוז, השיב: "יהודי הוא מי שהסכמות העליונה ההלכתית, שזו הרבנות הראשית, קובעת שהוא יהודי. בהתייחסות שלנו, יהודי התפוצות, אנחנו כמובן עם אחד כל היהודים".

"יש הבדל בין יהודי פרטי לבין תנועות או זרמים. אין זרמים ביהדות יש יהדות אחת. יהדות יש רק אחת. והזרמים האלה חדשים, אבל היהדות היא למעלה מ-3000 שנה, שנרשמה בזכות אבות אבותינו", הוסיף.

ח"כ מעוז הבהיר את דבריו: "הסמכות הבלעדית שמוסכמת לפרש את התורה ואת התורה שבעל הפה, זו הרבנות הראשית. זה לא אומר שאני דוחה אף יהודי לעלות לארץ.

"אי אפשר להטעות את הציבור ולהגיד שכל אחד יכול להקים יהדות משלו. כמו שאני לא יכול להקים מוסד אקדמאי ולקרוא לעצמי פרופסור. אותו דבר ביהדות. יהדות יש רק אחת", סיכם.

קריב התפרץ בסוף נאומו של מעוז, ואמר: "אתם מיעוט קטן, זאת מדינה יהודית ודמוקרטית, לא מדינת הלכה".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. קריב ימ"ש עדיף שיסיר את הכיפה  (ל”ת)

  שלמה

 2. אכן אנחנו המעט מכל העמים אבל יש לנו תורה אחת  

  צבי

  • לא נשאר מהם זכר כעם. אבל הצאצאים שלהם (כבר יותר מדור 3 שאינם יהודים) קוראים לעצמם "יהודים" כי ככה הם חונכו שהם יהודים... (ל”ת)


 3. הולך להיות מעניין בכנסת הזאת.....  


 4. "זאת מדינה יהודית ודמוקרטית" זאת מדינה יהודית, ודמוקרטית לא יהודית ודמוקרטית. הרפורמים חושבים שיש ביהדות דמוקרטיה שכל אחד זוכה לעשות כל מה שעולה על רוחו כי קומץ התאסף להחליט שכך צריך לחדש. הפה שאסר הוא הפה שהתיר ולא לבשר ודם ניתנה הסמכות לשנות את הנאסר ולאסור את אשר הותר  (ל”ת)


 5. תותח!  (ל”ת)


 6. בעיה קטנה  

  צ'למר

  • לצ׳למר 


  • אבל הרבה יותר קל 

   ו

  • ענית לעצמך 

   "אין לי אמונה"

  • תתבייש לך, שאתה מוציא לעז על בית דין. משנה מפורשת ביומא. אם אתה בודק אחרי בית דין פלוני תצטרך לבדוק את כל בתי הדין עד למשה רבינו. כן, הרבנות הראשית ממש לא פועלת על לכתחילה. ועושה הרבה דברים מדיעבד ועיקר הדין. אבל מפה ולומר שהם כמו הרפורמים. אתה צריך להתבייש ולעשות תשובה. (ל”ת)


  • רשע טיפש ומסית, אבי מיוז קרוב לנו עד כדי קושי למצוא הבדלש וקריב רחוק ממעוז עד כדי אי אפשרות למצוא קשר. (ל”ת)


  • צ'למר חצוף, אבי מעוז תלמיד מובהק של אחד מגדולי הדור, הרב צבי ישראל טאו שליט"א, הוא יהודי יר"ש שמקפיד על קלה כבחמורה, אמנם יש הבדל בינך לבינו שהוע עוסק באהבת ישראל ולחזק את התורה ואתה עוסק בלנסות להפיץ שנאה בין עובדי השם (ל”ת)


 7. שמתי ט' בקלפי  

  ראובן

;