1. עמוד הבית
  2. בריאות
  3. חדשות בריאות

צפוי לחולל מהפכה: פיתוח טכנולוגי חדש יאפשר לאבחן מידית מלנומה

לראשונה: טכנולוגיה אופטית תאפשר אבחון אוטומטי ומיידי של מלנומה והצלת חיים של מטופלים רבים | מבחינה בין סרטן מסכן חיים ובין נגע סרטני בעור | נוסתה על כמאה מטופלים

חני לוין, כ"ו ניסן תשפ"א 08/04/2021 20:56

יציל חיים המכשיר לבדיקת מלנומה המכשיר לבדיקת מלנומה צילום: באדיבות המצלם

לראשונה: אבחון אוטומטי, בזמן אמת של מלנומה. הטכנולוגיה החדישה מבוססת על סיבים אופטיים מיוחדים ומאפשרת להבדיל בין נגע שפיר ונגע סרטני על העור, כשהאבחון בלתי פולשני, מיידי ואוטומטי.

הטכנולוגיה יכולה גם להבחין בין סוגי סרטן עור: מלנומה - סרטן מסכן חיים, או סרטנים פחות מסוכנים. הטכנולוגיה נוסתה בהצלחה על כמאה מטופלים בבית חולים מרכזי בישראל.

במעבדתו של פרופ' אברהם קציר מבית הספר לפיזיקה ואסטרונומיה באוניברסיטת תל אביב פותחה טכנולוגיה אופטית חדישה היכולה להבחין בין סוגי סרטן עור: מלנומה – הנחשבת לקטלנית ביותר, או סרטנים פחות מסוכנים. מדובר באבחון שנעשה בצורה מהירה, בלתי פולשנית, שאינה גורמת כלל כאב לחולה. טכנולוגיה זו נוסתה בהצלחה על כמאה מטופלים בבית חולים מרכזי בישראל. המחקר התפרסם בכתב העת Medical Physics.

פרופ' קציר מסביר שבמקרה של מלנומה, אבחון מיידי יכול להציל חיים. לדבריו, כאשר מתגלה בבדיקה שגרתית על ידי רופא עור נגע חשוד, הוא מוסר בניתוח קטן ונשלח לבדיקה מעבדתית. פתולוג מאבחן את הנגע וקובע אם זו מלנומה. כאשר מזהים מלנומה מוקדם, כשהיא עדיין שטחית ועובייה קטן מ-1 מ"מ, ומסירים אותה, אזי מרבית החולים מחלימים. אבחון מאוחר, כשעובי המלנומה גדול מ-1 מ"מ, מקטין  בהרבה  את סיכויי ההחלמה ומסכן חיים.

"המחשבה שהנחתה אותנו בפיתוח הטכנולוגיה הייתה שבתחום הנראה יש לחומרים שונים צבעים שונים, אבל בתחום האינפרא אדום יש לחומרים שונים מעין "צבעים" אחרים, התלויים בהרכב הכימי של כל חומר", מסביר פרופ' קציר. "על כן הערכנו שבמדידות, בעזרת מכשירים המסוגלים לזהות "צבעים" אלו, יהיו לעור בריא, ולכל אחד מהנגעים השפירים והממאירים, "צבעים" שונים - מה שיאפשר לזהות מלנומה".

קבוצת המחקר של פרופ׳ קציר פיתחה אופטיים ייחודיים, השקופים לאינפרא אדום. הקבוצה, בשיתוף הפיזיקאים פרופ' יוסף רייחלין מאוניברסיטת אריאל, ד"ר מקס פלטקוב מהקריה למחקר גרעיני וסבטלנה בסוב מקבוצת קציר, פיתחה מערכת המבוססת על סיבים אלו, ואשר מתאימה לצרכי מדידות על עור. החוקרים חיברו קצה אחד של סיב כזה למכשיר למדידת "צבעים" באינפרא אדום , והקצה השני נגע קלות, למשך שניות אחדות, בנגע על עורו של חולה. הסיב איפשר לבדוק מייד את ה"צבע" של הנגע.

לדבריו של פרופ' קציר, ניסויים קליניים נעשו על נגעי עור חשודים בכמאה חולים והפיזיקאים ביצעו בעזרת המערכת החדשה מדידות של ה"צבע" של כל אחד מנגעים אלו, לפני שהם הוסרו ונשלחו לבדיקה פתולוגית. החוקרים הראו כי לכל הנגעים שנקבעו בפתולוגיה שהם מסוג מסוים, למשל מלנומה, יש "צבע" אופייני באינפרא אדום. לכל אחד מהנגעים מסוג  אחר יש "צבע" אופייני אחר.

"טכנולוגיה זו מעניקה מעין 'טביעת אצבעות' המאפשרת אבחון ברור של הנגעים השונים, בעזרת מדידת ה"צבעים" האופייניים", מדגיש פרופ' קציר. "באופן זה ניתן לאבחן נגעים בשיטה אופטית, בלתי פולשנית, וכך הרופא והמטופל מקבלים את התוצאה באופן אוטומטי ומיידי.  זאת, בניגוד לבדיקה השגרתית כיום, הכרוכה בניתוח, והאבחון הפתולוגי לוקח זמן רב". בעקבות הצלחת המחקר, החוקרים מתכננים עתה אימות של השיטה במדידות על מאות חולים.

פרופ' קציר מסכם: "מלנומה היא סרטן עור מסכן חיים ועל כן חשוב מאד לאבחן אותה בעוד מועד, כאשר היא עדיין שטחית. המערכת החדשנית תאפשר לכל רופא עור לקבוע אוטומטית את אופיו של נגע חשוד, ובמיוחד האם הוא מלנומה. למערכת זו יש פוטנציאל לחולל שינוי דרמטי בתחום האבחון והטיפול בסרטן עור, ואולי גם בסוגים אחרים של סרטן. האתגר הגדול יהיה להפוך את הטכנולוגיה, שהיא עדיין יקרה, לכזו שייעשה בה שימוש בכל בית חולים או בכל קליניקה".

המכשיר לבדיקת מלנומה מידית. קרדיט: באדיבות המצלם

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;