1. עמוד הבית
  2. פוליטי
  3. ערוץ הכנסת

בדרך לשולחן הכנסת: חוק להסדרת ההתיישבות הצעירה

הצעת החוק, שעוסקת בהשלמת הליכי ההסדרה של כלל המאחזים, תוגש מחדש. היוזמת ח"כ סטרוק: "ההצעה זוכה להסכמה רחבה ותקודם בתוך זמן קצר"

יענקי פרבר, ו' אייר תשפ"א 18/04/2021 07:54

מבחן ראשון לימין מתנחלים בשא-נור מתנחלים בשא-נור צילום: Sraya Diamant/Flash90

החוק להסדרת ההתיישבות הצעירה יוגש הבוקר (ראשון) מחדש לכנסת. יוזמת החוק, ח"כ אורית סטרוק: "כל סיעות הימין מחויבות לחוק והוא יעבור בקרוב". כך פורסם ב"ישראל היום".

חוק מרקם חיים להסדרת ההתיישבות הצעירה, אשר קודם בכנסת ה-23 על ידי שדולת ארץ ישראל בראשות בצלצאל סמוטריץ' וחיים כץ, ועבר בקריאה טרומית רגע לפני שהכנסת התפזרה, יוגש הבוקר מחדש על ידי ח"כ אורית סטרוק (הציונות הדתית). על הצעת החוק חתמו מחדש 44 חברי כנסת, והוא נועד להסדיר את מעמד המאחזים המיועדים להסדרה על ידי הממשלה ובינתיים לא מקבלים שירותים מוניציפליים.

הצעת החוק קוצבת למעשה תקופה של שנתיים להשלמת הליכי ההסדרה של כלל היישובים הצעירים (המאחזים) וקובעת כי במהלך תקופת ההסדרה יוכלו התושבים לקבל שירותים הכוללים חשמל, מים, אינטרנט, ושירותים מוניציפליים מהמועצות. כמו כן, יוכלו לקבל ממשרדי הממשלה השונים סיוע בתשתיות ובהקמת מבני חינוך וציבור, ושר האוצר יהיה רשאי לשמש ערב לרוכשי הדירות המעוניינים לקחת משכנתה - דבר שעד כה לא התאפשר ליותר מ-25 אלף תושבי האזור.

ח"כ אורית סטרוק אמרה: "הצעת החוק זוכה להסכמה רחבה מאוד ולכן היא תקודם בתוך זמן קצר, ללא קשר לזהות הממשלה או אפילו לעצם קיומה. אין עוד שום הצדקה להמשך גרירת הרגליים בנושא. יש לוודא שלקראת החורף הבא יזכו התושבי לתנאי חיים מינימליים, ובהתאם לכך נפעל".

בפורום ההתיישבות הצעירה אמרו: "חוק מרקם חיים הוא תחילתו של מהלך חשוב והיסטורי להענקת תנאי חיים בסיסיים לתושבי יו"ש בהתיישבות הצעירה. הגיע הזמן להפסיק להתעסק בפוליטיקה וכיסאולוגיה ולעסוק במהות ובהעברת חוק הומני וחשוב, במיוחד כאשר יש רוב גדול בכנסת אשר מאמין בחוק, בהתיישבות ובהסדרה".

ממועצת יש"ע אמרו: "בכנסת היום יש רוב ימני מובהק שתומך בחוק הומניטרי זה, וחברי הכנסת חייבים לעמוד בהתחייבותם לתמוך ולפתור את הבעיה הקשה בהתיישבות הצעירה".

בעקבות הצעת החוק אמר ראש המועצה האזורית גוש עציון שלמה נאמן, כי: "חוק מרקם חיים שמטרתו להסדיר את ההתיישבות הצעירה, שחלקה כבר וותיקה, חשוב מעין כמוהו ויאפשר תנאי מחייה בסיסיים לרבבות מתיישבים. בימים אלו בהם אנו מציינים 73 שנות עצמאות הגיע העת שלכל אזרח יהיו תנאים שווים. אנו סומכים על כל סיעות הבית והממשלה שיתמכו בחוק החשוב ויבצעו את ההסדרה במהרה".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. לכתב הנכבד שם היישוב הוא "שא-נור" ולא סן-נור  (ל”ת)

    דוד

  2. ילד נשאר ילד, בושה  (ל”ת)

    חיים

;