1. עמוד הבית
 2. פוליטי
 3. בחירות 2021

חוק הבחירה הישירה הוגש: כיצד זה יעבוד ומתי נצא לסיבוב נוסף?

בדברי הסבר לחוק נכתב כי מטרתו של חוק יסוד זה לפתור בהוראת שעה משבר פוליטי מתמשך שמדינת ישראל נקלעה אליו באמצעות בחירות ישירות | דרעי בישיבת הסיעה: ההצעה הונחה לבקשתי | כיצד יבחר המועמד לבחירות המיוחדות וכיצד ננהג במצב של חוסר הכרעה? כל הפרטים

ארי קלמן, ז' אייר תשפ"א 19/04/2021 15:51

הוראת שעה למשבר פוליטי חרדי בקלפי, אילוסטרציה חרדי בקלפי, אילוסטרציה צילום: Oliver Fitoussi/Flash90

לאחר הפרסום כי בכנסת יוזמים את שינוי שיטת הבחירות כך שיתקיימו בחירות לראשות הממשלה בלבד בבחירה ישירה, נציגי ש"ס מיכאל מלכיאלי ומשה ארבל הגישו את הצעת החוק על שולחנה של הכנסת.

על פי הצעת החוק, הבחירות יתקיימו בתוך חודש מיום העברת החוק. המועמדים יגישו את מועמדם שבוע מחקיקת החוק. הח"כ שמועמדותו תוצג יידרש לחתימותיהם של 20 מחברי הכנסת אשר תומכים בו. כל חבר כנסת זכאי לחתום למועמד אחד.

כדי להיבחר, יידרש רוב, אך לא פחות מ 40% מאותם קולות; מועמד יחיד בבחירות הישירות ייבחר אם מספר הקולות הכשרים שניתנו בעדו עלה על מספר הקולות הכשרים שניתנו נגדו; ובאם אף מועמד לא קיבל 40% מהקולות הכשרים או שקיבלו שני מועמדים כל אחד מספר שווה של קולות, שהם 40% או יותר מהקולות הכשרים, יקוימו, כעבור 14 ימים מיום הבחירות, בחירות חוזרות לבחירת אחד משני המועמדים שקיבלו בבחירות הראשונות את המספרים הגדולים ביותר של קולות כשרים או מועמד שקיבל בבחירות החוזרות את המספר הגדול יותר של קולות – הוא הנבחר.

בדברי הסבר לחוק נכתב כי "מטרתו של חוק יסוד זה לפתור בהוראת שעה משבר פוליטי מתמשך שמדינת ישראל נקלעה אליו באמצעות בחירות ישירות. הכנסות העשרים ואחת והעשרים ושתיים לא הצליחו ליתן אמון בממשלה כלשהי. הכנסת העשרים ושלוש נתנה אמון בממשלת חילופים אך זו לא הוציאה את שנתה".

עוד נכתב, "לאחר ארבע מערכות בחירות רצופות לכנסת מתברר כי אין טעם בסבבי בחירות נוספים לכנסת. המוצא למשבר המתמשך הוא הכרעה ישירה של הבוחר מי ראוי לעמוד בראשות הממשלה".

"לנוכח המשבר הפוליטי המתמשך, שמתקיים לצד אתגרים בריאותיים, ביטחוניים, מדיניים וכלכליים כבדים ביותר, מתבקשת הכרעה בהקדם האפשרי. לפיכך מוצע שלא לפתוח את פנקס הבוחרים שהוכן לקראת הבחירות לכנסת העשרים וארבע".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. מישהו יכול להסביר לי למה ילדות קשורות יותר לאמא מאשר אבא  (ל”ת)


  • עדי שיהיה לך מה לשאול  (ל”ת)


  • בגלל שאתה אבא זבל (ל”ת)


 2. איך תיתכן בחירות כאלה כאשר בנט מתנגד להן?!  

  יוסי

 3. מצוין. הגיע הזמן לסיים את זה!  

  קוראת

  • זה בעצם בחירות בפעם החמישית. (ל”ת)


 4. 2 מפלגות בלבד  

  ימין ימני

 5. ואז ביבי ינצח! השמאל לא יתמוך בחוק הזה  (ל”ת)


;