1. עמוד הבית
 2. בריאות
 3. חדשות בריאות

נחשף: כך זכתה ישראל להיבחר כ'מדינת הניסוי' של תאגיד החיסון

בזמן שבישראל כבר בוטלה חובת עטיית המסכות בשטחים הפתוחים ונתוני התחלואה היומיים מדשדשים סביב הכמה עשרות, פרטים שנחשפו מגלים: כך זכתה ישראל לרכוש את אימון מנכ"ל פייזר, שבחר בישראל כמדינת הניסוי הראשונה - ניסוי שבחסדי שמים הצליח מעל למשוער

יענקי פרבר, ט' אייר תשפ"א 21/04/2021 08:01

הטיעון המנצח של נתניהו נתניהו ואדלשטיין מקבלים פני החיסונים נתניהו ואדלשטיין מקבלים פני החיסונים צילום: Israel Sellem/POOL

נחשף: מדינה אחרת היתה אמורה להיבחר, אך נתניהו הביא טיעון מנצח: פרטים חדשים שמביא אריאל כהנא ב"ישראל היום" על פריצת הדרך שהביאה להסכמי הרכש המקוריים בין ישראל לפייזר לפני כשלושה חודשים. 

מנכ"ל פייזר בורלא שקל לבחור באסטוניה כמדינה הראשונה שתחוסן - ואז שלף נתניהו טיעון מנצח. "יש לנו אוכלוסייה מ-100 מדינות - אם תהיה תגובה שלילית לחיסון, ניתן יהיה לדעת אם יש קשר למוצא". רה"מ העלה את עורכי הדין על הקו, השגריר דרמר סייע - והשאר היסטוריה.

ב-30 שיחות הטלפון שקיים רה"מ בנימין נתניהו עם מנכ"ל פייזר אלברט בורלא, השתתף גם שגריר ישראל בארה"ב, רון דרמר, שלאחרונה סיים את תפקידו. דרמר קיים שיחות נוספות עם בורלא, כדי לשכנע אותו לבחור בישראל כ"מדינת ניסוי". בשיחות הועלו כמה נימוקים מרכזיים מדוע ישראל היא המתאימה ביותר מכל מדינות העולם לחסן בה את כלל האוכלוסיה לפני שאר העולם.

הם ציינו שבישראל יש מערכת מידע ממוחשבת עם ההיסטוריה הרפואית של כלל האזרחים 30 שנה לאחור. הם הדגישו את הפריסה המצוינת של קופות החולים כבעלות יכולת לבצע את תהליך החיסונים במהירות וביעילות, כפי שאכן קרה. מרכיב משמעותי מאוד היה היותה של ישראל מדינה קטנה, אך לא קטנה מדי, כך שתוכל להיות מעין "מדינת מעבדה" עבור שאר העולם.

נציגי פייזר השיבו שבקריטריונים האלה עומדת גם אסטוניה, שהיא מדינה קטנה עם פריסה רפואית טובה ובעלת נתונים ממוחשבים על ההיסטוריה הרפואית של האוכלוסייה. כאן העלו נתניהו ודרמר שני טיעונים מנצחים: הם הדגישו שישראל מנוסה מאוד במצבי חירום, ולכן תוכל להגיב במהירות ובגמישות לכל מצב שעשוי להתפתח אם מבצע החיסונים ייתקל בבעיה. הנקודה הנוספת שהעלו, והיא שהכריעה את הכף, היתה גיוון האוכלוסייה בישראל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר למנכ"ל פייזר אלברט בורלא כי: "יש לך כאן אוכלוסייה שהמוצא שלה מ-100 מדינות שונות בעולם. במקרה של תגובה שלילית כלשהי לחיסון, יהיה מידע רפואי רב ומדויק על הקשר, ככל שיהיה, בין המוצא להשפעות החיסון".

מקורות יודעי דבר אמרו ל"ישראל היום" כי הטיעון הזה שכנע את בורלא להמליץ בפני מועצת המנהלים של פייזר על ישראל, כמדינה שתחוסן לפני שאר העולם. בנוסף, כפי שאמר בראיונות הפומביים, בורלא התרשם מהאינטנסיביות שבה קידם נתניהו את רכש החיסונים, וכשהתעקש להעלות את עורכי הדין של הצדדים על הקו, כדי למנוע עיכובים משפטיים. גורמים ישראלים הדגישו כי ההסכם עם פייזר בכל מקרה לא כלל חשיפת מידע רפואי פרטי על מקבלי החיסונים, אלא רק נתונים כלליים על זיקות והשפעות בין החיסון למאפיינים אחרים.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. ואנוכי חשבתי שהניצוץ היהודי שבער בבורלא נטה לבחור בישראל.🤔  (ל”ת)


 2. איזה קשקוש.  


  • יש בישראל הרבה שהם לא יהודים. וזה לא קשור למוצא גנטי רק כל אדם שדורות חי במקום מסויים מושפע מהסביבה כידוע. ואין להאריך בפשוט. (ל”ת)


  • ראשית, זה לא קשור. יש השפעות מקומיות עם השנים. דבר שני, מה זה משנה.. רה"מ חיפש נימוק כלשהו שיכריע את הכף. המטרה היתה החיסון עצמו. לא ממש מענין אותו ה"ניסוי" של פייזר.. (ל”ת)

   ד.

 3. ניסוי שבחסדי שמיים מעניין כמה שילמו על הכתבה הזו  

  תעודת כבש מצטיין


  • תגובה כפוית טובה שלא תיאמן. כמה שילמו בחייהם בגלל גישות של אנשים כמותך? כמה מתו מהמגיפה הזו ויכלו לחיות כאן עדיין? רואים בעליל, שמספר החולים יורד מאד, המשק חוזר לסדרו - ואתם עדיין עם האמונות התפלות על ה"ניסוי"... תבחין בין "ניסוי רפואי" שכבר נעשה קודם לכן, לבין קבלת נתונים מאוכלוסיה שלמה שמתחסנת.  (ל”ת)

   ד.

 4. כנראה, עמלות העסקה גבוהות מצוללות!  (ל”ת)


 5. טענה נוצחת: אנו מנוסים להיות שפני ניסוי של הגרמנים  (ל”ת)


 6. איך החלטתם שהניסוי הצליח.. כמה זמן עבר? כמה נפטרו? כמה חלו? כמה לקו במחלות וכמה ח"ו ילקו במחלות? ברור שתמיד משרד הבריאות יגיד שאין קשר .. כמו שאומרים לנכי צהל תוכיח שיש קשר. העיקר בקורונה הם תמיד ידעו שיש קשר ממה מתו.  


 7. לא נתניהו ולא בטיח. זה הקב"ה. הוא רק שליח  


 8. אנחנו "נבחרנו" להיות הנסיינים ואתם מתגאים??  

  אמת

 9. איזה שטויות. הסיבה האמיתית נמצאת בשורות המושחרות בהסכם בין פייזר למדינה  


 10. פייזר נסיון  

  Samuel

 11. לפחות עכשיו אנשים יודעים שזה ניסוי רפואי !!!  


 12. הניסוי אמור להסתיים ב-2023. זה התאריך הרשמי. ביבי מילקובסקקי ימ"ש רשע גדול.  (ל”ת)


 13. טיעון נוסף  

  דור

 14. למה אתם משקרים?!  


 15. עוד הוכחה שה' בחר בעם הציוני לעצמו הנבחר...  

  שריר

 16. בחסדי השם??? ניסוי בעם ישראל!!! וכבר החלטתם שזה גם טוב הא?? תפתחו נתונים ותקראו מה קרה פה!!!! נפגעים ומתים מהכביכול ניסוי הזה!!  (ל”ת)


 17. כל הכבוד לראש הממשלה נתניהו. מציל נפשות. כמובן, בעלי הקונספירציות יאמרו כעת שיש "הוכחה" שעשו בנו ניסוי... הבל הבלים. כל בר דעת מבין, שראה"מ, עם איכפתיות עצומה מחיי ישראל, עשה כל מאמץ וחיפש כל תירוץ כדי שישראל תזכה בכך. "ניסויים" נעשו כבר קודם. זה שלב של "אימות"..  (ל”ת)

  ד.

 18. אל תדאגו ביבי יחסל אתכם טוב  (ל”ת)

  בריאות הציבור

 19. יש תמותה עודפת בחודשים ינואר פברואר 2021 של כ1500 איש!!! איפה פה ההצלחה???  


;