1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. חדשות חו"ל

היסטוריה בבריטניה: חסיד מונה לראשונה לשופט שלום

מינוי היסטורי בבריטניה: אברך חסיד סאטמר, מונה לתפקיד שופט שלום, ללא שהוכשר לתפקיד, או שהנפיק תואר אקדמאי | תפקידו יהיה להשכין שלום בסכסוכים כספיים פעוטים או סכסוכים בתוך המשפחה

יענקי פרבר, י' אייר תשפ"א 22/04/2021 08:20

קידוש ד' השופט הבריטי יואל פרידמן השופט הבריטי יואל פרידמן צילום: באדיבות המצלם

יואל פרידמן, חסיד סאטמר ממחוז קנווי איילנד, מרחק כשעה נסיעה מלונדון הבירה, מונה לשופט 'שלום' החרדי הראשון בבריטניה. התפקיד לא דורש הכשרה משפטית ולא דורש תואר אקדמאי, וכי המינוי נועד כדי לסייע לקהילות המקומיות מכל הרקעים, בהתמודדות עם סכסוכים כספיים או בעיות בתוך המשפחה.

התפקיד מקביל ל"בית משפט לתביעות קטנות" הידוע בישראל, כלומר באם מדובר בתביעה או סכסוך העולה מעל סכום מסוים, או מעל 12 חודשי מאסר, התיק עובר לערכאה גבוהה יותר, אך רוב התיקים מסתיימים בבית משפט השלום.

יואל פרידמן, הינו החסיד הראשון שממונה לתפקיד היוקרתי, השופטים מסוג זה עושים זאת בהתנדבות, וכאמור הם לא אמורים לשאת בתואר אקדמאי, ישנם מינויים דומים מכל סוגי האוכלוסיות, כדי שהמשפחות תמיד ירגישו בנוח להתנהל מול נציג שמכיר את הצרכים ואת המנטליות הקהילתית והדתית.

השופט יואלי פרידמן.

השופטים החדשים עוברים הכשרה מסודרת, ומחויבים לתת מספר מסוים של ימים בהתנדבות מלאה בכל שנה, יואל פרידמן הוא פעיל מוכר בקהילה החרדית, ומעורב בהרבה מאד פרויקטים חברתיים, כך שהתפקיד תפור עליו, אומרים חבריו ל'בחדרי חרדים'.

במערכת המשפט באנגליה ובוויילס, ישנם שופטים ונושאי תפקידים משפטיים נוספים רבים שהם ללא הכשרה לתפקיד, כלומר אנשים מהקהילה המקומית, שאינם נדרשים להחזיק בכישורים משפטיים כלשהם. הם נקראים שופטי 'שלום' שמטפלים בבעיות אצלם בקהילה. השופטים הללו מטפלים בתיקים פליליים זוטרים, כמו גניבה קלה, נזק פלילי, תקיפות, אי סדר ציבורי ועבירות תעבורה קלות.

המינוי גרם לקורת רוח בקהילה החרדית בקנווי איילנד, הקהילה פרסמה כי היא מברכת על המינוי החשוב, מינוי שיביא קידוש השם בקרב האוכלוסיה המקומית, פרידמן כאמור הוא אדם עם ניסיון רב בכל הנוגע למיזמים חברתיים, ולאחרונה לקח חלק במבצע חיסונים בקרב היהודים בלונדון כולל מתן חיסונים לאוכלוסיה הכללית שהגיעה לקבל חיסון.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. קנווי איילנד  

  שרול

  • סאטמאר 

   י.דסקל

  • הוא ציוניסט? הרי בריטניה המציאה את הצהרת בלפור? זו תמיכה בעקיפין במדינת ישראל. א''ת בלפור אלא בלופר (ל”ת)

   בהצלחה

 2. לא היסטוריה ולא בטיח  


 3. שטויות במיץ  


 4. במדינת ישראל מעולם חרדי שמונה ע"י המדינה לתפקיד כל שהוא, לא עשה זאת חינם.  (ל”ת)

  שריר

  • חילוני כן? אגב חברי מועצת עיר לא מקבלים שכר (ל”ת)


 5. תווי פניו מזכירם את פרידמן המשוגע מווינה-אנטוורפן. יש קשר?  (ל”ת)


  • שום קשר, ואתה מלבין פניו ברבים!!!! (ל”ת)

   לונדוני

  • אתה יודע כמה יואל פרידמן’ס יש בסאטמאר??? אני לא מכיר אותו ספציפי. אך אני בעצמי מכיר לפחות 23... פרידמן הינו אחת השמות הנפוצות ביותר ויואל הינו השם הנפוץ ביותר בספטמבר מאז פטירתו של ה’דברי יואל’ בתשל”ט..... (ל”ת)


  • וואו ! כמה רוע יוצא לך מהאצבעות ! ! ! (ל”ת)


 6. לא שופט ולא בטיח. בס"ה מגשר בהסכמת הצדדים בלבד. אינו יכול לכפות על אף צד דיון אלא הצדדים צריכים לבוא אליו מרצונם.  (ל”ת)


 7. חילול השם אסור לישראל לעלות לערכאות של גוים  (ל”ת)


 8. כמה רוע וצרות עין יש במגיבים בושה וחרפה  (ל”ת)

  ישראל

 9. למה קידוש השם  

  יואל

 10. לפחות חסך כובע של שופט  (ל”ת)

  סופר 7

  • חחח בדיוק מה שרציתי להגיב כשראיתי את הכותרת (ל”ת)

   יעקב, בית שמש

 11. כל הכבוד  


  • מינויי הבורר 

   יוסי

 12. חחחחח ממש לא היסטורי  

  ניר

 13. ובישראל אסור??????????  


;