1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. חדשות חו"ל

קנדה: בית משפט העליון אסר על עובדי מדינה לחבוש כיפה

בית משפט העליון בקנדה אישר חוק האוסר על עובדי מדינה לחבוש כיסוי ראש | החוק החדש כולל מורים בבתי ספר ציבוריים, עורכי דין של הממשל, קצינים, סוהרים ועוד רבים אחרים, ומכולם יידרש להגיע למקום עבודתם לבושים באופן ניטרלי ללא כל סממן דתי

אהרן מילר, י"ז אייר תשפ"א 29/04/2021 11:36

מאוכזבים עמוקות כיפה כיפה צילום: pixabay

דאגה בקהילות היהודיות בקנדה, לאחר שבית משפט גבוה בחבל קוויבק בקנדה אישר את מרביתו של חוק שחוקקה ממשלת החבל לאסור על יהודים ועל בני מיעוטים דתיים אחרים העובדים במקום ציבורי לעטות סמלים דתיים כגון כיפות. שופטי בית המשפט פסקו כי הצעת החוק אינה סותרת את אמנות זכויות האדם הקנדיות

שופטי בית המשפט פסקו כי הצעת חוק 21 אינה סותרת את אמנות זכויות האדם הקנדיות. יחד עם זאת, בית המשפט הסכים כי החוק על סמלים דתיים השנוי במחלוקת אינו חל על הנהלת בית הספר דובר האנגלית שהביאה את העניין בפני בית המשפט.

המרכז לעניינים ישראליים ויהודיים, ארגון הסברה יהודי, אמר בהצהרה ביום שלישי כי הוא "מאוכזב עמוקות" מן הפסיקה. "הוראות הצעת חוק 21 מגבילות באופן חמור את חופש הדת ואת יכולתם של תושבי קוויבק היהודים ובני קהילות דתיות אחרות לפתח בחופשיות קריירות במגזר הציבורי", אמר המרכז, שמקום מושבו בטורונטו.

הצעת חוק 21 הועברה בידי הממשלה בראשות מפלגת 'הקואליציה לעתיד קוויבק' ביוני 2019 ,לכאורה כדי לקדם את הניטרליות של המדינה, והחוק עודנו פופולרי בקרב אזרחי קוויבק. אולם מבקריו אומרים כי מטרתו האמיתית של החוק היא להניא נשים מוסלמיות העובדות בשירות המדינה מללבוש חיג'אב בעבודה.

כנגד הפסיקה שכתב השופט מארק אנדרה בלאנשארד, 242 עמודים אורכה, צפוי היה להיות מוגש ערעור לבית המשפט לערעורים של קוויבק. ממשלת קוויבק הבטיחה להפעיל את 'סעיף ההתגברות' של החבל, המאפשר לה להתעלם מפסיקות של בית המשפט, צעד שהמרכז לענייני ישראל ויהודים ביקש להתנגד גם לו. את העתירה הגישו ארגונים יהודיים ומוסלמיים לאחר שכבר דווח על עובדי מדינה שנפגעו כתוצאה מהחוק החדש. בין העותרים היה גם יהודי חובש כיפה ממונטריאול שנאלץ לוותר על משרה בהוראה ציבורית, בעקבות החוק החדש.

"סמלים דתיים לא יוכלו להילבש או להיחבש על ידי אף אדם שעובד במקום ממשלתי רשמי", כך לפי לשון החוק. על פי ההגדרה הרחבה, החוק החדש כולל מורים בבתי ספר ציבוריים, עורכי דין של הממשל, קצינים, סוהרים ועוד רבים אחרים, ומכולם יידרש להגיע למקום עבודתם לבושים באופן ניטרלי ללא כל סממן דתי.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;