1. עמוד הבית
 2. משפט ופלילים
 3. משפט

גנץ פנה ליועמ"ש: לאפשר הקמת ועדת חקירה ממלכתית

שר המשפטים בני גנץ פנה במכתב ליועמ"ש אביחי מנדלבליט בכדי לאפשר הקמת ועדת חקירה ממלכתית | "רק ועדת חקירה ממלכתית תוכל לתכלל את כלל היבטי החקירה של האסון" כותב גנץ למנדלבליט

קובי עוזיאלי, כ' אייר תשפ"א 02/05/2021 19:35

אסון מירון תשפ"א בני גנץ/אביחי מנדלבליט בני גנץ/אביחי מנדלבליט צילום: תומר נויברג, פלאש 90

בעקבות האסון המחריד בהר מירון בליל ל"ג בעומר, שבו קיפחו את חייהם 45 קורבנות ל"ע, שר המשפטים בני גנץ פנה הערב (ראשון) ליועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, בבקשה לקבל חוות דעת משפטית שתאפשר הקמת ועדת חקירה ממלכתית, בזמן ממשלת מעבר.

בפנייתו למנדלבליט כתב גנץ: "רק ועדת חקירה ממלכתית תוכל לתכלל את כלל היבטי החקירה של האסון, שכן יש לה את הסמכויות הרחבות ביותר ובידיה הכלים לגיבוש ההמלצות המתבקשות. בנסיבותיו המיוחדות והחריגות של האירוע, ובפרט לאור האפשרות כי חברי ממשלה יידרשו להתייצב בפני הוועדה, רק ועדת חקירה ממלכתית המתמנה על ידי נשיאת בית המשפט העליון, בראשות שופט, תבטיח את עצמאות החקירה ואת אמון הציבור".

גנץ הוסיף: "הקמת הוועדה לא תחזיר למשפחות את יקיריהן או תביא מזור לכאבן, אך ביכולתה למנוע אסון מעין זה בעתיד. ישנה דחיפות בהקמת הוועדה במהירות בכדי שתוכל לבצע בדיקה ראשונית כשהמידע זמין, ומבלי שהתקיימו פעולות חקירה רבות של גורמים אחרים".

מוקדם יותר היום, פנתה יו"ר סיעת 'מרצ', ח"כ תמר זנדברג, לשר המשפטים בני גנץ, בבקשה להעלות בפני הממשלה כבר היום הצעה להקמת ועדת חקירה ממלכתית על האסון במירון במשאל טלפוני, בכדי שההחלטה בנושא תתקבל ללא דיחוי.

הנורא מכל: שמותיהם של 45 ההרוגים שזוהו באסון מירון תשפ"א

במכתב כתבה זנדברג כי "עלינו לעשות הכל בכדי למנוע מהאסון הבא להתרחש, ולהפיק את הלקחים הכה חשובים בטרם תפקוד אותנו טרגדיה נוספת. על הממשלה לקחת אחריות על האסון ולהבטיח כי האסון שאירע יתוחקר באופן היסודי והמקצועי ביותר, ללא משוא פנים".

עוד קראה זנדברג לגנץ "לפעול כבר בממשלה הנוכחית וללא דיחוי להקמתה של ועדת חקירה ממלכתית לאסון שאירע בהר המירון. חקירה של אסון לאומי כה חמור יש להפקיד רק בידי וועדה עצמאית לחלוטין ועם מלוא הסמכויות, עם מנדט מלא לחקור גם את הדרג המקצועי הבכיר ואת הדרג הפוליטי. לאור זאת, אבקשך להעלות הצעה להקמת ועדת חקירה ממלכתית בפני הממשלה במשאל טלפוני כבר מחר, בכדי שתתקבל החלטה זו ללא דיחוי".

כאמור, נראה כי השר גנץ נענה לבקשתה וביקש מהיועמ"ש להפעיל את השפעתו בעניין.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. גנץ  

  יעקב

 2. ומי יחקור את החלטות בג"צ בנושא שגם להם חלק לא קטן במחדל  (ל”ת)

  ישראל

  • אין קשר לבג"צ, מספיק עם השטויות הספינים 

   שפוי

 3. כל בן אדם שפוי תובע ועדת חקירה ממלכתית  

  שאלתיאל

;