1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. אקטואליה

היה או לא היה מחסום במירון? • עד הראייה מגולל שלב אחר שלב

המרואיין מליל ל"ג בעומר במירון, שהיה בסערת רגשות מול מצלמות הטלוויזיה, מגולל בפני 'בחדרי חרדים', שלב אחר שלב, את מראות הזוועה שראו עיניו בשביל ובמדרגות המוות | הוא מפנה אצבע מאשימה כלפי המשטרה או לפחות לעבר שוטרים שנכחו בשטח ואטמו אזניהם ועיניהם.

משה ויסברגכ"ב אייר תשפ"א 04/05/2021 23:20

האיש שניצל מהתופת הרב זהר על רקע מדרגות המוות הרב זהר על רקע מדרגות המוות צילום: ישי ירושלמי

אסון מירון תשפ"א - המקרה הנורא שלא זכור כמותו, מאז הקמת מדינת ישראל ייחקר עוד שנים רבות, בינתיים לאף אחד אין תשובה ברורה, מה באמת הוביל למותם של 45 יהודים יראים ושלמים, שנדחקו במדרגות המוות שהפכו לנושא המפורסם והמסוקר ביותר בארץ ובעולם. 

השערות רבות עולות כי אחד הנוכחים עבר דום לב, חלקם טוענים כי היו מחסומים וחלקם טוענים צוואר בקבוק ועומס חריג, הוא שהוביל לגרוע מכל. מי ששופך אור על מה שהיה, הוא הרב זהר ברנע מבית שמש, שהתראיין דקות לאחר האירוע המחריד לכתב 'חדשות 12' בזמן שיאי הצפייה. 

היום הוא הסכים לחשוף בפני 'בחדרי חרדים' את אשר אירוע מנקודת המבט שלו. הוא פותח: "אתן לך כמה ראיות שהאסון הנורא אינו בגין הצפיפות אלא בוודאי בשל ה"מחסום" המשטרתי התמוה, לדבריו: לית מאן דפליג (אין חולק) שחסמו את הדרך, ואני לא מבין למה.

הרב ברנע מתחיל למנות את הדברים ומאשים את חלק מהשוטרים שלדבריו לא הושיטו יד. 

1. כשאנחנו נכנסנו לשביל לכיוון הרחבה בה הייתה ההדלקה של תולדות אהרן, לא היו שם שוטרים והתנועה זרמה כרגיל. לא הייתה צפיפות. אנחנו נכנסנו לשביל האסון ממש שניות אחדות לפני שמאחורינו נסגרה הדרך ואנשים החלו להתאסף מבלי יכולת לפנות את השביל. תוך דקה כבר השביל התמלא מלמטה (איפה שאחר כך ראיתי את השוטרים חוסמים את הדרך). 

2. כנראה ממש כמה עשרות שניות אחרי שעברנו את הכניסה לשביל, הגיעו המון שוטרים ושוטרת אחת לפחות לכניסה לשביל וחסמו את היציאה.

3. כל מי שמכיר את האזור הזה בשעת ההילולא, השנה וכל שנה יודע ששוטרים לא מסתובבים בכלל בשביל מהדרין ובוודאי שלא שם מתחת להכנסת אורחים שנמצאת מול המערה (ליד הכנסת אורחים של קרליבך) ובודאי שלא בכניסה למתחם של "תולדות אברהם יצחק"! ובודאי שאין שם שוטרות בכל האזור. 

פתאום הופיעו במכה אחת לפחות 10 שוטרים?!?! הם היו באסון הרבה לפני הצלה ומד"א!! ואחרי האסון רובם (לא כולם!) לא הושיטו יד בכלל. זאת אומרת הם לא היו בנחישות ובבהילות לעזור, בלשון המעטה...

4. בהתחלה בזמן שעלינו, התנועה זרמה בנחת וכל מי שהיה שם בוודאי זוכר את ה2-3 בחורים שרצו בשביל למעלה ודחפו את העוברים ושבים...רצו!!! אחרי המחסום המשטרתי פשוט עמדנו זמן שנראה בעינינו כנצח מבלי לזוז כלל! אפילו לא "סנטימטר".. 

כשהבנתי וכל העומדים סביבי שמשהו מאוד מוזר מתרחש, כי גם כשיש דוחק, יש תזוזה כלשהי של הקהל לכיוון היציאה מהשביל למטה, אבל פה אנו עומדים כמה מטרים מהיציאה ולא מתקדמים כלל כפשוטו!! אז הרמתי את הראש כמה שיכולתי וראיתי את השוטרים חוסמים את הציבור הקדוש! צעקתי להם בזעם תפתחו לנו, אתם חונקים אותנו. ושוטרת אחת ענתה לי בנחת שממש הפליא אותי - תלכו אחורה....(באותה העת, אי אפשר אפילו היה לזוז סנטימטר...) צעקות דומות מילאו את חלל האוויר, והתשובות ותנועות הידיים של השוטרת ושאר השוטרים היו זהות, רח"ל.

5. בני בן ה- 14 שעמד כ2 מדרגות מעלי ובזווית אחרת ראה במו עיניו איך שוטרים חזקים ביותר דוחפים את הציבור ולא נותנים להם לעבור ובכך יוצרים את מלכודת המוות הכללית, אבל יותר מחריד את מפולת האדם הראשונה. כי הראשונים צייתו ונעצרו והבאים בתור הפילו אותם בדוחק.

לאחר זמן שנראה בעיני כנצח, אני לא יודע מי פתח לנו את אחת הדפנות של השביל וכך ניצלו הניצולים. השוטרים שחסמו את הציבור הלכו, וראיתי מול עיני המתפלצות ערימה של אברכי ובחורי חמד שיצאה נשמתם בקדושה ובטהרה מול עיני השוטרים מבלי רחם! (שוב אני חוזר היו שוטרים שכן נתנו יד אבל היו גם כאלו שהמשיכו לדחוף ולא לאפשר לאנשים להימלט מגורלם המר) הייתה עוד ערימה של גופות רח"ל ממפולת שנגרמה ממישהו שמעד בהמשך השביל אבל אולי מאחר שהמפולת הנ"ל החלה מאוחר יותר היו שם עדיין אנשים וילד עם רוח חיים, מה שאין כן ב"ערימה" רח"ל שהייתה מול עיני השוטרים. שם רח"ל הגופות היו אפורות בפנים (כבר לא כחולות). 

 6. אחרי שהשביל די התרוקן, ונשארו בו בעיקר ערימות אדם, רח"ל, שמתחת לגופות רח"ל קבורים אנשים שבנס עדיין חיים, הפליאה אותי התנהגות רוב השוטרים באופן שאיני יכול עד עתה לתפוס! הם היו רגועים ולא הושיטו יד לאנשים לחלץ אותם. שוב, לא כל השוטרים. אבל רובם. 

לאחר זמן מה שהחלו להגיע אנשי הצלה ומד"א החובשים נאלצו במקום לטפל בפצועים, לשאת את האלונקות כי רוב השוטרים לא נתנו יד!! במקום שכל חובש ינשים פצוע, 4-6 חובשים עסקו בפינוי פצוע אחד. בלטו לי אף יותר שוטרים שעמדו ודיברו ביניהם ברוגע בעת שכל אדם (אף לא בן ברית) ליבו מתפלץ בקרבו למראות הנ"ל ורצים כולם בכוחות לא להם. בגלל זה החובשים פשוט כיסו אנשים ב"שמיכות טרמיות" ולקחו אותם מבלי לעשות להם החייאה במקום...רח"ל.

7. עוד נקודה אחת. אחרי האסון קמו מלא "חכמים בדיעבד" ואמרו ש"הכתובת היתה על הקיר" דהיינו היה ברור שמתי שהוא יהיה אסון. אולי כן אולי לא, זה נושא שאפשר להתווכח עליו, אבל מה שברור שכולם מתכוונים לצפיפות בתוך הציון הקדוש או על כל פנים ברחבה למעלה איפה שההדלקה, שם לעיתים יש צפיפות גדולה. כל מי שמכיר את השביל הנ"ל יודע ששם הדוחק אינו כה גדול. ולולא ההתערבות של המשטרה, בוודאי לא היה אסון נורא שכזה. 

יש לציין שאנשים בדקו וראו (אולי זה לא מוסמך) שיש מי שטרחו והורידו מהרשת (אינטרנט ותקשורת) את כל הראיונות והעדויות של הניצולים ורוב הסרטונים שמראים מה באמת קרה שם. במקומם יש כל מיני "מומחים" שמסבירים מה להערכתם צריך לעשות וכו' רח"ל (וכמובן שהמסקנה היא לתת למשטרה יד יותר חופשית ל"טפל" בחרדים ולנהל את ההילולא הקדושה במירון.)

כמי שהגיע למירון כ24 שעות לפני האסון ראיתי במו עיני עשרות רבות של תקריות, אפילו לפני שהחלה צפיפות כלשהי, בהם מכים השוטרים ללא רחם, אזרחים שומרי חוק וגוררים באכזריות בחורי חמד שפתאום תפסו וחנקו מתוך ציבור המתפללים. גופי שלי שאני אדם מבוגר ומעולם לא הרמתי יד על שוטר וכו' מלא בסימני הכאות כחולים. 

יש עוד הרבה על ליבי השותת דם, אבל הכי חשוב שהרחמן ינחם את כל עם ישראל על השריפה הנוראה ושאף אחד מעם ישראל לא יראה לעולם, מראות נוראות כאלו כמו שראיתי באותו האסון. הרחמן ינחם את כולנו ובפרט את משפחות הקדושים בתוך שאר אבלי ציון וירושלים ולא נוסיף לדאבה עוד.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. הוא מצא את הבן שלו?  (ל”ת)


  • הבם 


  • זה לא בזמן ההילולה. הוא חזר למירון אחרי זה והתראיין וחיפש את הבן שלו 


  • כן 


  • האם העדות הזאת תגיע למח"ש ולמבקר המדינה ולועדת החקירה הממלכתית??? (ל”ת)

   משה

 2. בדיקה מקיפה  

  טירה

 3. שוטרים  


 4. ה" ירחם כמה הוא צודק  

  משה

  • מחסום או לא  

   משה

 5. הוא צודק  

  הוא צודק

 6. תגובה  


  • מענין 


  • זו באמת השאלה. מה היה. האם השוטרים חסמו, או שמא אדרבה, חסמו כי ראו שכבר יש מפולת ולא רצו שתהיה עוד יותר. יתכן שכל אחד ראה מזוית שונה. צריך בדיקה מקיפה. אגב, היום פרסמו סרטים ממצלמות הבית ששם. אנימניח שזה ייבדק. לא יטייחו כלום. אבל גם כולל מוכנות מראש של השטחץ על השביל הזה - בניגוד לדבריו - התרעיו כבר לפני כמה שנים שיש שם צפיפות קשה. יתכן שהוא היה יוצא בד"כ לא בשעות עיקר העומס. (ל”ת)

   ד.

  • לא סותר. קודם עשו מחסום, אחרי שקלטו למה גרמו התחילו לעזור. 

   לאתר בחדרי

  • זה תגובה של המשטרה לדעתי (ל”ת)


  • הם אמרו לכו אחורה אחרי שזה התחיל כדי להציל את האהשים 

   יהודי

 7. נשמע הגיוני  


  • נתיבים להגשת עזרה ומילוט, האם כך נערכו לאירוע פח"ע 


 8. מוכרחים להציף את הנושא  

  דוד

  • המשטרה לא לקחה את המצלמות. עד היום איש לא נגע בהן. כעת פרסמו צילומים ממצלמת הבית שמעל המקום הזה. (ל”ת)

   ד.

  • הם ניתקו את החוטים של המצלמות (ל”ת)

   דודוי

 9. חובה להפיץ את הדברים האלו ..  

  ממ

 10. מוכח כך מהסרטונים  


  • מחסום או לא  

   משה

  • מכל מה ששמעתי עד היום זאת הגירסאות הכי נכונה ואמיתית (ל”ת)

   יוסי

 11. צריך לבדוק את הטענות במדוקדק. להבדיל באופן חד בין שוטרים שעזרו לבין כאלה שסיכנו. בשביל היושר, ראוי לציין שהיו כאלה שהתעמתו עם שוטרים בכניסה לציון עצמו, עוד קודם, דחפו, אחרי שראו שלא נותנים - בצדק - להיכנס מעבר למספר מסוים לתוך המבנה.  (ל”ת)

  ד.

 12. היום! המשטרה הביאה שחקן שהתראיין בכל כלי התקשורת שהיה שם וכמה השוטרים עזרו,  (ל”ת)

  אני

 13. המשך לגבי השחקן- האיש לא חרדי! פשוט התחפש ובא לקשקש כמה השוטרים עזרו, אבל ברור שמנסים לטייח! ועל זה אסור לשתוק!  (ל”ת)

  אני

 14. צודק בכל מילה  

  יןסף

 15. אני ירדתי אחרון לפני שהחלה הנפילה ואני קראתי לשוטרים מהבודקע, התיאור כאן מצוץ מהאצבע  


  • שקרן 

   yosef

  • תודה לקולך השפוי (ל”ת)

   נעמי

  • הזוי 


  • ממש לפני כן היתה חסימה והם הסירו אותה 


  • כולם מדומיינים רק אתה אומר שלא היה מחסום (ל”ת)

   מעניין

 16. מירון  

  משה

 17. הוא אומר  

  חי

 18. מזעזע, והם עוד רוקדים על הדם  (ל”ת)

  צבי

 19. צודק  


 20. לא לענין  

  שאלתיאל

 21. צודק עובדה שכל שנה עם הצפיפות הכל זרם זה המחסומים בוודאות  (ל”ת)


 22. מירון  


 23. נשמע מוזר  


 24. כל הכבוד לבחדרי חרדים על הכתבה!  

  אלחנן

 25. אני שמח שלקחתם חלק מהסרטון ששלחתי, יש שם עוד , אשלח לכם 2 לינקים  

  לבחדרי

 26. זה רוח הדברים ששומעים מעוד עדי ראיה  (ל”ת)


 27. האיש הזה מדבר שטויות בכמויות.  (ל”ת)

  יוקי

 28. אנחנו צריכים סדרנים הימישע וזהו זה  (ל”ת)


 29. אם כך פשוט מאד שדבר ראשון שיהיה לנו סדרנים משלנו והם יחליטו הכל  (ל”ת)


 30. יהודים תקשיבו לו  

  א

 31. צריך לקחת אותו כעד במשפט!!! צריך לבדוק הכל הכל !!!!!  (ל”ת)

  ע

 32. הרבה שנאה לשוטרים יש פה...  

  נני

  • היו גם אנשים מהמרפסת למעלה שפתחו את הגדרות (ל”ת)

   בונדע

 33. אני מאמין ליהודי הזה נאמנים דבריו  

  המשטרה אשמה

 34. מירון  

  משה

  • השוטרים אכן הצילו ופרצו את הקירות. אבל קודם לכן 


 35. מדמיין ומשקר  


 36. מירון תשפא  

  מאיר

 37. לעניות דעתי  


 38. סוף סוף מישהו מספר את האמת  


 39. מחילה, אבל לא ראיתי תיעוד אחד עם מחסום!  

  פיני

  • תעלומה 


  • אין תיעוד מאזור המדרגות לפני האסון,רק תיעוד מהאזור הגבוה יותר 


 40. צריך להיזהר מאוד  


 41. עדות מבולבלת האם השוטרים חסמו את הכניסה לשביל או את היציאה ממנוה  (ל”ת)

  חרדי

 42. דיעה קדומה. הדובר לא מבין מימינו ומשמאלו ובמיוחד כשמסביבו היו מאות אנשים שהפריעו לו להסתכל על הדברים נכוחה. פעם היה חפץ חשוד ליד אירוע של חב'ד- המשטרה סגרה את המקום. כל החרדים רצו בכוח לעבור. אחר כך הרובוט המשטרתי פוצץ את החפץ החשוד . כל החרדים ברחו מהפחד. עכשיו כבר מותר לעבור. מה ברחתם ? הכל הפוך אצלם.  (ל”ת)


 43. האם גם אצלכם זה קרה?  


  • אצלי הזכוכית של הנרות נשברה בשעה הזאת וכל השמן נשפך והייתה לי הרגשה מאוד רעה של יצר הרע נוראי ובלבול והרגשה ממש רעה שבחיים לא זכור לי שהיה בלג בעומר (ל”ת)

   א

 44. אולי בלי זה בלי החסימה היו נהרגים 400  

  חושבת

  • אולי מליון טמבל (ל”ת)

   חושב

 45. צריך לתקן את התשתיות ולא להאשים שוטרים  


  • בכל תאונה יש תשתיות לקויות וזה לא אומר שהנהג הפוגע לא ישב בכלא  

   סבתא

  • שוטרים  

   שלמה

  • אני ראיתי סרטונים ואין לי ספק שיד אלוהים היא 


 46. טל תאשימו שוטרים1  (ל”ת)


 47. אין ספק שמשטרת ישרעל רצחנית ואלימה ברמות בי״נל (עולם שלישי) בלי קשר לאסון.  (ל”ת)


 48. הזוי  

  יחיאל

 49. טעות  


 50. דיברתי עם כמה וכמה שהיו שם וכולם כך מעידים  


  • אין לך שוטר במשפחה אז קל להאשים אותם. זו אנטישמיות הפוכה 


 51. תרבות ההבה נתחכמה לו היא שמביעה אסונות עלינו  (ל”ת)


  • הכרת הטוב  

   מאיר

  • הכרת הטוב נכונה 


  • מילה בסלע.  (ל”ת)


 52. עוצו עיצה ותופר......והתוצאה אסון  (ל”ת)


 53. דברים מבולבלים של התבוננות מתוך מצוקה  

  דוס

 54. באר"ן לא עושים החיאות!!!!  


 55. הייתי שם  

  יצחק

  • תסביר, ואח"כ שמו מחסום או לא לדעתך? (ל”ת)


 56. זכרון תחת לחץ  

  מושיק

 57. הזוי! צודקים הקנאים שצועקים להם " נאצים" אמת ויציב.  (ל”ת)

  מוטי

 58. הרב זהר ברנע  


 59. רשעים ארורים  (ל”ת)

  יי

 60. הוא צודק מאה אחוז, הבעיה שהמשטרה יודעת שהיא אשמה ופשוט העלימה את החומר המתועד  (ל”ת)


 61. איפה שיש משטרה יש באלגן!!!!!! הדברים ידועים  (ל”ת)


 62. מעניין לאן נעלמו כל ההסרטות מצמצלמות האבטחה?!  


 63. מאת ה' היתה זאת..........  

  בת ישראל

 64. מזעזע פשוט מזעזע  


 65. אתמול יעקב אייכלר ראיין איש הצלה שסיפר איזה ברדק היה אצל השוטרים שסיבבו אותו עם האמבולנס כשעתיים וכו'.  (ל”ת)

  הצפוני

 66. האם הוא חושב שיש צ'יפ בחיסון קורונה?  


 67. לא מאמין  

  משה

 68. כל השוטרים החוסמים שעמדו שם חייבים ללכת למאסר עולם מיידית  (ל”ת)

  מזועזעת

 69. זה גם ידוע לי הנוסע למיקום השביל הזה מעט דחוס ממקומות אחרים אני בעצמי עשיתי את דרכי כל שנה אל תוך האהל נק' דרך אותו שביל ואח''כ במדרגות של רשת אלעזר במקום המוצר הסיבה פשוטה מעט פחות דחוס שם, והעובדה שהמשטרה מפילים כח יתר ללא הבחנה כולנו הכימי עדים לזה כאן חברות המקומות ברשת 24 שעות לפני היללא בכל התיעודים  (ל”ת)


 70. שנאה הורגת . היתה לי הרגשה מאוד רעה לגבי כל זה רחמנא ליצלן  (ל”ת)

  ?????

 71. מפחיד קטסטרופה  (ל”ת)

  א

 72. מה ????????????????????  

  א

 73. לא עושה סדר לפי גירסאות מהימנות הסיפור כך כנסו  


 74. במדינה מתוקנת היו עוצרים את כל השוטרים שהיו שם וחוקרים אותם אחד אחד  (ל”ת)

  כואבת

  • צודקת. מוזר שעוד לא עצרו אותם לפני שיתאמו עדויות  

   ירושלמית

  • היא צודקת כשיש תאונה ונהרגו 45 אנשים נראה לכם שהנהג הפוגע היה מסתובב חופשי וצועק שהוא לא אשם ואשמים התשתיות והאנשים וכולם רק לא הנהג הזה האם הוא היה חוזר הביתה לישון או שיושן כמה לילות בבית הסוהר ונחקר באזהרה ? מה נראה לכם ? השוטרים שחסמו או לא חסמו חייבים להיות בחקירה צולבת מה היה שם חסמו או לא וכל הויכוחים פה מיותרים  (ל”ת)

   דעת עצמי

  • אין מה לעשות המשטרה שולטת במדינה (ל”ת)


  • האם היו עוצרים את אנשי החסידות שהכניסו יותר אנשים מאשר מותר? 


 75. הייתי שם לא היה שם שום מחסום הבן אדם לא יודע על מה הוא מדבר  (ל”ת)

  חיים

 76. בימים שלפני הפלפונים היה אפשר לסמוך על דיבורים בעלמא, כיום אם אין סירטון אז רוב הסיכויים שלא קרה  


 77. שוטרים= נאצים  (ל”ת)

  שוטר לשעבר

 78. לשקול היטב  

  עם ישראל

 79. סתם חבל  


 80. לא כל העובדות נכונות  

  יוסי

  • תיקון טעות!! 

   יוסי

 81. הדוברות של המשטרה משתוללים כאו עם תגובות  


  • השוטרים ממלאים תגובות בכל האתרים והם כותבים כאילו הם חרדים שהיו שם 


 82. שביל המוות נבנה בניגוד לחוק כדי להפריד גברים ונשים  

  עיניים

 83. למידה מין הנסיון  

  חילונית

 84. מירון לפרק  


;