1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. ביטחון

שלב אחר שלב • כך הערים צה"ל על חמאס והפיל את התקשורת הזרה

למרות שלא הודה בכך, דובר צה"ל מסתבר - ביצע תרגיל הטעייה לארגון חמאס באמצעות הודעה מעורפלת שגם רבים מכלי התקשורת בעולם נפלו בה והוביל עשרות ואולי מאות מאנשיו לקבורה תחת האדמה | לא היתה בפועל כניסת כוחות רגליים לעזה, אבל המטרה הושגה בהצלחה

יענקי פרבר, ג' סיון תשפ"א 14/05/2021 13:14

בְתַחְבֻּלוֹת תַּעֲשֶׂה לְּךָ מִלְחָמָה מבצע שומר החומות מבצע שומר החומות צילום: צילום: גילי יערי, פלאש 90

הלילה (שישי) דיווח ה'ניו יורק טיימס' בדרמטיות כי צה"ל נכנס קרקעית לעזה והסתמך בעצם על דוברות צה"ל בשפה האנגלית, שם בשונה מהציוץ בשפה העברית, נכתב כי כוחות קרקעיים נכנסו לתוך עזה, אך מתברר בדיעבד כי מדובר היה בתרגיל מתוחכם.

דובר צה''ל צייץ אתמול בחשבון הטוויטר שלו בשפה האנגלית, את הציוץ הבא: "IDF air and ground troops are currently attacking in the Gaza Strip".

‏‎המילים "ground troops" תרגומן - "חיל רגלים", שמתפרש לקורא התמים כי צה"ל נכנס קרקעית, או שטנקים הפציצו מהגבול, אך העולם הבין ופירש זאת כי צה"ל אכן נכנס קרקעית עם חיילים, מסתבר כי מחוץ לגדר עמדו כוחות גדולים של חיל שריון, ובסיוע חיל האוויר, צה"ל תקף את עזה בצורה משמעותית במשך כ-40 דקות ללא הפסקה. ה'ניו יורק טיימס' היה ככל הנראה הראשון שנפל בפח של דובר צה"ל, ואחריו כמעט כל שאר כלי התקשורת, כמו גם חמאס שבלע את הפיתיון ושילם מחיר יקר על טיפשותו.

במשך אותן 40 דקות, צה"ל השתמש בלא פחות מ-160 מטוסי קרב ו-450 פצצות שהונחתו בזו אחר זו על מנהרות חמאס שבתוך הרצועה, המכונות "המטרו" וגרמו לנזק אדיר לעיר התחתית, שבה מנהל חמאס את העיר ואת צבאו.

הכתב הצבאי של 'חדשות 12', ניר דבורי ציין הבוקר: "לא סתם אמרו גורמי ביטחון בעבר שהחמאס אמנם לא מבין זאת, אך המנהרות שלו יהפכו לבתי קברות המוניים. בצה"ל כבר תכננו כיצד להפוך את איום המנהרות להזדמנות, וזה בדיוק מה שקרה אמש".

דבורי ציין עוד כי "העיר עזה מוקפת בתשתית של מנהרות מגננתיות: קילומטרים על קילומטרים של מנהרות שמשמשות את חמאס ללחימה מתחת לאדמה, לשהות של חיילים, למעבר בין מקום למקום, לשיגור רקטות, ואף כחמ"לים. בזמן לחימה לוחמי החמאס שוהים בתת-קרקע ופועלים משם".

ומה שקרה הלילה, היה בעצם מלכודת מוות לחמאס, בעוד חייליו שעטו לתוך המנהרות כדי להפתיע ולהסתער על כוחות צה"ל הקרקעיים שכלל לא נכנסו, צה"ל בעצם המתין לרגע שהמנהרות יתמלאו בעשרות ואולי מאות טרוריסטים, והפציץ את פתחי המנהרות ומוטט אותן על אנשי חמאס שנקברו תחת ההריסות. בשלב זה לא ברור כמה טרוריסטים חוסלו - כשהם נחנקים ונקברים מתחת האדמה, אך ההערכה היא כי מדובר במאות וכי חמאס עדיין אומד את הנזק ומלקק את פצעיו הקשים.

ניר דבורי מצטט גורם ביטחוני: "אתמול עשינו לפחות 20 סיכולים ממוקדים על בכירים, ומאות הרוגים בחמאס. השמדנו את מרבית מערך הייצור הרקטי של החמאס, שיתקנו את מערך המנהרות, שהיה כלי אסטרטגי שלהם, ועוד הרבה הישגים שהם עדיין לא מבינים".

תחבולת צה"ל היא גאונות, כי לאחר הדיווח באנגלית, בישראל הכתבים הצבאיים פרסמו כי "אין מדובר בכניסת חיילי לרצועת עזה", אלא בירי מהקרקע של טנקים, ארטילריה עם חיל האוויר, אך משום מה הכתבים הזרים, לא התייחסו לדיווחים של הכתבים הישראליים, והתעקשו כי הדיווח שלהם נכון.

אתרים נצפים ומשפיעים בעולם, הניו יורק טיימס, וושינגטון פוסט, וול סטריט ג'ורנל, רשת פוקס ניוז, הגרדיאן, לה מונד הצרפתי, כלי תקשורת איטלקיים וכלי תקשורת ברוסיה, יצאו בכותרות מפוצצות על כניסה קרקעית, ו"החרפת הלחימה", אך הדיווח שלהם התברר ככוזב, אף חייל לא נכנס לרצועה.

עם זאת, מפרסם הכתבה הצבאי יואב זיתון באתר Ynet, כי דובר צה"ל, תת-אלוף הדי זילברמן, נשאל בנושא בתדרוך לכתבים ישראלים הבוקר והשיב ש"לא הייתה שום הטעיה בהודעה, ואם צריך נתחקר את הנושא. ההודעה לא נוסחה באופן מעורפל".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. משלי [כד]: ''כִּי בְתַחְבֻּלוֹת תַּעֲשֶׂה לְּךָ מִלְחָמָה וּתְשׁוּעָה בְּרֹב יוֹעֵץ''  

  ל. ברודער

 2. הכל בעזרת השם  (ל”ת)

  הכל בעזרת השם

 3. ישתבח שמו לעד תודה לאבא שבשמיים  

  פנינה

 4. צה"ל - צדיקים השומרים לישראל...  

  אפרת

 5. וכעת מתברר כי הפיץ מידע כוזב גם לכל רחבי תבל  

  קול הרע"מ מהקריה

 6. אם ה לא ישמור עיר שווא שקד שומר  

  חכם עדיף מנביא

 7. כנסו  

  יואל

 8. נ  


 9. ומה עם - "אם בחוקותי תלכו... ונתתי שלום בארץ וחרב לא תעבור בארצכם וכו'!  (ל”ת)


 10. עכשיו הם יתחילו עם - הכוחי מעוצם ידי עשה לי את החיל הזה  (ל”ת)


 11. "הודו לה' כי טוב כי לעולם חסדו"...  (ל”ת)

  צדק

 12. לעושה נפלאות גדולות לבדו כי לעולם חסדו  


 13. כנראה לא היתה הטעיה במכוון, הם ניסחו לא נכון באנגלית, משם בורא עולם המשיך ויצר את ההטעייה  

  שלמה

 14. שימו לב!!!  

  חיה

 15. כמו האמוריים!  

  אליעזר משיקגו

;