1. עמוד הבית
  2. רכב ותחבורה
  3. תחבורה

החשיבות של נקודות החובה בגין עבירות תעבורה

מלבד הקנס הכספי שנרשם לנהג בגין עבירת תעבורה, ישנה חשיבות למספר נקודות החובה שנצברות לחובתו בגין כל עבירה שביצע. מה ניתן לעשות? ומה המשמעות של נקודות? עורך הדין רוני פאלוך עושה סדר

עו"ד רוני פאלוך, י"ב סיון תשפ"א 23/05/2021 20:09

מה המשמעות ומה ניתן לעשות שימוש בסלולר בנהיגה. אילוסטרציה שימוש בסלולר בנהיגה. אילוסטרציה צילום: unsplash

קיבלת דו"ח משוטר? מהירות? רמזור אדום? דיבורית? חגורה? תאונת דרכים?? חשוב שתדע שמלבד הקנס הכספי ישנה חשיבות למספר נקודות החובה שנצברות לחובתך בגין כל עבירה. מה ניתן לעשות? ומה המשמעות של נקודות? הפרטים בהמשך

מהי שיטת הניקוד

שיטת הניקוד היא "כלי מנהלי" מכח חוק, המאפשר למשרד הרישוי לאתר נהגים בעלי עבירות חלוטות ולחייב באמצעי תיקון שנקבעו בחוק בהתאם. מטרת השיטה הינה להרתיע נהגים מהמשך ביצוע עבירות תעבורה ובכך להגן ולשמור על בטיחותם של שאר הנהגים המשתמשים בדרך. בנוסף, השיטה כוללת בתוכה מגוון אמצעים שנועדו לתת לאותם נהגים כלים ואמצעים שיסייעו להם לנהוג בזהירות.

כיצד פועלת השיטה?

כאשר נהג מקבל דו"ח או הזמנה לדין, בדו"ח קיים רישום של "סמל סעיף" לעבירה שעבר הנהג ובד"כ גם רישום של מספר נקודות החובה שיש בגין אותה עבירה. מחשב משרד הרישוי זוקף אוטומטית לחובת מחזיק רישיון הנהיגה ניקוד לנהג באמצעות סמל הסעיף של העבירה שביצע הנהג. כמו כן, ישנן עבירות שלא נושאות בצידן רישום נקודות חובה.

מהי תקופת האיפוס לנקודות?

הנקודות תקפות מיום ביצוע העבירה למשך שנתיים וזאת למי שצבר עד 20 נקודות חובה במשרד הרישוי.   נהג שצבר לחובתו 22 נקודות או יותר-הנקודות תקפות בעניינו לתקופה של 4 שנים.

חשוב לדעת שהנקודות נשארות בתוקף כל עוד נהג לא ביצע את אמצעי התיקון שהוטל עלי ממשרד הרישוי.

עורך הדין רוני פאלוך.

מהם אמצעי התיקון בגין צבירת נקודות?

אמצעי התיקון מדורגים עפ"י כמות צבירת הנקודות כדלהלן:

צבירה של בין 12-22 נקודות – תחייב את הנהג בקורס בסיסי לנהיגה נכונה, הכולל 12 שעות לימוד שבסיומו מתקיים מבחן.

צבירה של בין 24-34 נקודות – תחייב את הנהג בקורס מתקדם (קורס ייעודי בנהיגה נכונה) הכולל 12 שעות לימוד שבסופו מתקיים מבחן.

צבירה של 36 נקודות ומעלה – תחייב את הנהג בפסילת רישיון נהיגה למשך שלושה חודשים שבסופם הנהג יצטרך לעמוד במבחן נהיגה עיוני(מבחן תיאוריה).

צבירה של 72 נקודות ומעלה, או לחלופין צבירה בפעם השנייה תוך 6 שנים מיום ביצוע העבירה האחרונה 36 נקודות נוספות-  תחייב את הנהג בפסילת רישיון נהיגה למשך תשעה חודשים שבסופם הנהג יחויב לעבור בדיקות רפואיות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים(מרב"ד)+מבחן נהיגה עיוני (תיאוריה)+מבחן נהיגה מעשי (טסט).

כיצד ניתן להתמודד עם הנקודות?

נהג שמקבל דו"ח יכול לבחור בשתי אפשרויות:
א.  לשלם את הקנס ואז באופן אוטומטי נקודות החובה המופיעות בדו"ח יצברו לחובתו במשרד הרישוי.
ב.  להגיש בקשה להישפט לבית המשפט לתעבורה כאשר במצב זה עומדות בפני הנהג שתי אפשרויות:
1. לנהל את ההליך המשפטי "הוכחות", כאשר בסופו של יום בית המשפט לתעבורה יכריע האם הנהג אשם ואז "יורשע", או זכאי בעבירה שיוחסה לו במידה ויורשע, אזי עונשו יהיה גבוה וחמור יותר מאשר אם לא היה בוחר להישפט, וכמובן יזקפו לחובתו נקודות תעבורה.

  1. פרקליט מיומן ומנוסה ידע בד"כ למצוא בדו"ח "ליקויים וכשלים בראיות" באופן שיוכל להגיע להסדר טיעון עם המאשימה לתיקון סעיף אישום, באופן כזה שאינו נושא לצידו ולא יזקפו לחובת הנאשם נקודות. וגם ההרשעה שתירשם בגיליון תהיה קלה יותר.

חשוב לדעת שכאשר מוגשת בקשה להישפט, בית המשפט אינו מוגבל רק לקנס שנתן השוטר לנהג במעמד רישום הדו"ח, לבית המשפט לתעבורה סמכות לתת לנהג כל עונש שיראה לו לנכון בנסיבות הענין.
השיקול העיקרי שעומד לנגד בית המשפט בעת מתן העונש(גזר הדין) מושפע בעיקר מהעבירה, נסיבות ביצועה וכן מוותק הנהיגה ועברו התעבורתי של הנהג.

עו"ד רוני פאלוך הינו שותף ב"לויתן פאלוך עורכי דין", במשרדם מחלקה בנושאי תעבורה, המטפלת בדוחו"ת תעבורה, ניקוד, דוחות מהירות, חגורה, דיבורית, רמזור אדום, כתבי אישום תאונת דרכים וכדו'.

מכהן כסגן יו"ר ועדת התעבורה של לשכת עורכי הדין.

www.tahavura.co.il

למענה ווטסאפ 054-3131111

אין באמור משום יעוץ משפטי, מומלץ לכל מקרה לפנות לעורך דין.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;