ו' ניסן התשפ"ד
14.04.2024
הפרישה חומר רעיל

מפחיד: שיחק בשלט של מערכת סטריאו ובלע סוללה

פעוט בן שנה ושלושה חודשים שיחק בשלט של מערכת הסטריאו בביתו, הוא הצליח לפתוח את מקום הסוללות ובלע אחת מהן, האם שראתה כי אחת הסוללות חסרה נבהלה מאוד אך גילתה ערנות והצילה את חייו

מפחיד: שיחק בשלט של מערכת סטריאו ובלע סוללה
הפעוט עם אביו צילום: מיה צבן, דוברת המרכז הרפואי פדה-פוריה

לפני כשבוע שיחק פעוט בן שנה וחצי בשלט של מערכת הסטריאו בביתו, הוא הצליח לפתוח את מקום הסוללות ובלע את אחת מהן, האם שזיהתה כי אחת הסוללות שבשלט חסרה, נבהלה מאוד והובילה אותו לבית החולים בדחיפות.

"הבן שלי שיחק עם השלט של מערכת סטריאו והצליח לפתוח אותו ולבלוע את הסוללה העגולה שהיתה בפנים. כשראיתי שהסוללה חסרה, נבהלתי מאד וחיפשתי בגוגל כדי להבין מה הסיכונים, קראתי שסוללה יכולה להיות מאד מסוכנת, זמן קצר לאחר מכן הילד הקיא ואז לקחנו אותו והגענו במהירות למיון, בבית החולים פדה פוריה", מספרת האם.

"בצילום רנטגן ראינו שהסוללה נתקעה בוושט העליון, כלומר מדובר במצב חירום שמחייב פעולת הוצאה מידית". מסביר ד"ר אבי און, מנהל מכון גסטרו ילדים, במרכז הרפואי. 

בחדר ניתוח ד"ר און שלף את הסוללה מהוושט של הפעוט בשיטה אנדוסקופית ותחת הרדמה כללית.

ד"ר אבי און, מסכם, "תוך פחות משלוש שעות כבר נכנסנו לחדר ניתוח, אבל אפילו במהלך הזמן הקצר הזה, הסוללה הספיקה לגרום נזק ולהפריש חומר מעכל וכתוצאה מכך נוצרה כוויה עמוקה בוושט.

חשוב לזכור שבליעת סוללה ובמיוחד סוללה עגולה היא מאד מסוכנת. מעבר לנזק של לחץ פיזי על איברים, יש סיכון להפעלת זרם חשמלי כשהסוללה נצמדת לוושט, והכי  מסוכן- הסוללה מפרישה חומר קאוסטי שיכול לגרום לכיבים ואפילו לנקב. ואכן, בשל הנזק שגרמה הסוללה, אשפזנו את הפעוט להשגחה ביחידה לטיפול נמרץ ילדים, כי החשש שלנו היה לנקב בוושט שזה סיבוך שמסכן חיים.

שבוע לאחר המקרה, אנחנו עדיין ממשיכים במעקב כדי לוודא שכתוצאה מהכוויה לא תיווצר הצרות וחסימה של הוושט". 

לסיום, ד"ר און מבקש מההורים להקפיד ולגלות ערנות רבה למניעת בליעת חפצים ע"י הילדים ובעיקר חפצים מסוכנים כמו: סוללות, חפצים חדים, מגנטים וחפצים גדולים אשר עלולים לחסום את הוושט. במקרה של פעוט או ילד שבלע חפץ מסוכן כזה, נדרשת התערבות מידית ויש להגיע לביה"ח בדחיפות.

בית חולים פוריה מרכז רפואי סוללה וושט פעוט

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד