1. עמוד הבית
 2. פוליטי
 3. בחירות 2021

חששות הח"כים החרדים מממשלת השינוי; רשימת הגזירות האפשריות

במפלגות החרדיות עוקבים בדאגה אחר הקמת הממשלה המסתמנת ואחר סעיפי ההסכמים הקואליציוניים וליבם נצבט. חשש לשינוי סטטוס קוו שיהיה בגדר על חזור בעשרות נושאים מהותיים. מתחבורה ציבורית בשבת, גיור רפורמי, מינוי רבנים ראשיים פשרניים וכמובן קיצוצים אכזריים

ארי קלמןכ"א סיון תשפ"א 01/06/2021 21:59

תחריב הכל בחירות 2021 לכנסת ה-24 בחירות 2021 לכנסת ה-24 צילום: צלמי פלאש 90

בשעות הקרובות אם לא יהיה שינוי, יודיעו במחנה 'רק לא ביבי' על הקמת ממשלה בראשות נפתלי בנט ויאיר לפיד, כאשר ראש הממשלה בפועל שצפוי לנווט אותה הוא יו"ר 'ישראל ביתנו' אביגדור ליברמן שיחזיק בתיקים משמעותיים ויחזיק את הקואליציה בידיו.

במפלגות החרדיות פתחו בכוננות ספיגה לקראת הממשלה שהמרכיבים שלה ברובם נגד הציבור החרדי, בהם ישראל ביתנו, יש עתיד, העבודה ומרצ כשהם לא תולים תקווה גם לא באנשי הימין, גם אלה שחובשים כיפה שימנעו את הפגיעה בציבור החרדי.

כך, הנושא שמדאיג רבים הוא נושא תקציב הישיבות, אך לא באמת מדאיג את נציגי המפלגות החרדיות, זאת משום שגם ישיבות הציונות הדתית שנציגם יהיו חלק ניכר בקואליציה נמצאות באותו סעיף עם תקציבי הישיבות, כך שהוא לא יימחק לגמרי, אך ייפגע משמעותית בתקופה של ליברמן במשרד האוצר.

לצד זאת, שורה של חוקים צפויים לעבור בתקופה הראשונה בממשלה, שגורמים חרדים מציינים כי את חלקם לא יוכלו לתקן לנצח, שלא יצליחו לגייס תמיכה קואליציונית בחוקים שיפגעו במפלגות חילוניות כדוגמת תחבורה בשבת.

יו"ר העבודה מרב מיכאלי הצפויה לכהן כשרת התחבורה, ניהלה מספר פעמים מאבקים כדי לאפשר תחבורה בשבת, שזה יהיה אחד הנושאים שהיא תעסוק בהם במהלך כהונתה, נושא שכאמור גם אם החרדים ישובו לקואליציה זה לא יהיה בר תיקון.

נושאי דת נוספים משמעותיים, חוק הגיור שיאפשר לכל רב עיר כולל רבנים רפורמים לגייר ולפגוע בספר היוחסין, נושאים של ברית הזוגיות ונישואין שלא על פי ההלכה, נושאי כשרות, מימוש פסיקת בג"ץ להכנסת חמץ לבתי חולים ועוד.

ליברמן כבר הבהיר כי נושאי הדת יפעלו ברוח עמדות רבני צהר שלא תמיד מסתדרת עם ההלכה היהודית, שכן הם אלה שמבקשים לאפשר לכל רב עיר (כולל רפורמים) להעניק כשרות לכל עיר בישראל, דבר שיפגע רבות במערך הכשרות.

נושא נוסף שמדאיג בעיקר את ש"ס, הוא נושא מינוי הרבנים והדיינים, בשנים הקרובות ימונו גם הרבנים הראשיים, לצד רבנים בכמה וכמה ערים משמעותיות, ששליטה של הציונות הדתית במשרד לשירותי דת תעניק למועמדים שלהם עדיפות.

עוד העלו חשש בש"ס כי הם יריצו את חיים אמסלם לרבנות הראשית, אמסלם מגבה שימוש בתחבורה בשבת ועוד כמה נושאים נגד ההלכה, ועלול לפגוע משמעותית בכל ענייני הדת ברבנות הראשית שתעבור לשליטתם למשך עשור שנים קדימה.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. רשימת הגזירות שקדמו לממשלת לפיד - ליברמן ונתנו בזמן ממשלת ביבי - חרדים:  


 2. לא להתרגש  

  שירה

 3. ואולי סוף סוף נתחיל אנחנו לבקש ברצינות את ...  

  יהודי

 4. פעם ראשונה שאני שומע שהחרדים חוששים ! עד עכשיו אמרו החכ"ים החרדים שהם עם ביבי והם לא חוששים מאופוזיציה ! מה קרה ??? תעזבו את עגל הזהב החדש שנקרא ביבי !!! ביבי זה לא אחד מעיקרי האמונה !!!  (ל”ת)


 5. מסע הפחדות מתוזמן להכשיר הצטרפות ללפיד  (ל”ת)

  משה

  • אין מה להכשיר. ג' וש"ס הוקמו בהוראת גדולי ישראל דאז בשביל לייצג את הציבור החרדי ולשמור על הציביון היהודי בארץ ישראל (כן, מדינת ישראל פרוסה על שטחי ארץ ישראל), ממש לא הקימו את המפלגות החרדיות בשביל לתמוך במועמד פוליטי כזה או אחר. (ל”ת)


  • ואולי זה מה שבאמת צריך עכשיו לעשות כדי למזער נזקים??? (ל”ת)


 6. פסיקת בגץ לגבי חמץ כבר מומשה בשנה זו. ראש הממשלה ביבי והחרדים בקואליציה  (ל”ת)


 7. לא להתרגש בנט מחר יחזור בו  (ל”ת)

  נועה קירל

 8. רב רפורמי  

  סתמאי

 9. הגננות החרדיות אולי ירויחו ממשלת לפיד?  (ל”ת)


 10. בורא עולם יותר חזק מליצמן וליברמן  (ל”ת)

  ישראל מנחם אלטר

 11. ברור שלא תקום ממשלת שינוי ולא היתה כוונה שתקום! הכל לבלבל את הציבור!!!  


 12. טובלים ובידם השרץ  


 13. זכויות החרדים  

  חוויאר

  • שוויון בזכויות ? קודם דאג לשוויון בחובות! 


  • יהדות הגולה 


 14. יאללה יאללה, 2000 שנה היינו בלי מדינה!  


 15. יאללה יאללה, 2000 שנה היינו בלי מדינה!  


;