1. עמוד הבית
  2. נשים
  3. משפחה
  4. משפחה

כל מה שרצית לדעת על ריצוף הבית

קניית ריצוף הפכה לתורה שלמה, הדורשת התאמת סוג הריצוף לעיצוב • מה ההבדל בין ריצוף גרניט לשיש? ואיך, בעצם, מתאימים ריצוף לחדר? • לא מכירים את האופציות העומדות בפניכם? בואו לגלות
כתב בחדרי חרדים, ח' תשרי תשע"א 16/09/2010 16:27

ריצוף מטבח נגב"בעבר רווחה הדעה כי בתחום עיצוב הבית הריצוף אמור להיות בלתי מורגש בחלל. אך עם השנים השתנתה הגישה וכיום כבר אין ספק כי הריצוף, המכסה את החלל כולו, הוא חלק בלתי נפרד מעיצוב הבית" מסבירה יוספה זהבי, מנהלת מח' אדריכלים בחברת "נגב".

כשמרצפים צריך להתחשב בתנאי הסביבה ומזג האוויר – האם הריצוף יהיה חשוף לחום או לקור קיצוניים? האם הריצוף צריך להתאים לסביבה רטובה? בנוסף צריך לחשוב על האנשים שצפויים ללכת על הריצוף – האם מדובר בילדים קטנים או במבוגרים שיש להם צרכים אחרים? האם הריצוף מיועד לשטח ציבורי שעליו ידרכו עשרות אנשים ביום או לשטח פרטי? כל אלו הן שאלות ששואלים הרבה לפני שמגיעים לרזולוציות של צבע וטקסטורה.

אין בית בישראל שלא מכיר את התופעה הזו: ליל שבת, השולחן ערוך, נרות השבת דולקים,
ריח התבשילים עולה מהמטבח, והנה טיפה ועוד טיפה מכוסות השתייה של הילדים, קערת מרק שמתהפכת, ו-אופס, רצפת המטבח שמורקה בעמל וביזע, הופכת בין רגע לעיסה דביקה וחגיגית... אין כל זכר למסע הניקיון המתמשך.

למה זה קורה לנו? איך יתכן שמספיקה טיפה אחת כדי ללכלך בקלות משטח שלם? ואיך בעצם מונעים את זה?

מסתבר, כי התשובה טמונה בהתאמה חכמה של חומרי הריצוף לאזור היעד. לבחירת הריצוף לבית, העתיד לשמש אותנו לאורך שנים קיימת משמעות מכרעת ביותר. עם מעט תשומת לב ועם תכנון חכם בבחירת הריצוף, נוכל ליהנות גם אנחנו, למרות ועם ה 'פנצ'רים' שבדרך, מאיכות חיים גבוהה יותר ומשלווה אמיתית. אז, גם לאלו שלא תכננו שיפוץ בקרוב, קחו לכם מספר עצות כדי לשמור על הקיים.

השוק מציע כיום מאות סוגים של חומרי ריצוף שלכל אחד מהם יתרונות וחסרונות. צריך להתחשב בהם כשבאים להתאים אותם לסגנון העיצובי הרצוי בחלל. בעוד שבעולם אריחי הקרמיקה והפורצלן מהווים כ-90% מסך הריצופים, בארץ הגיוון הוא רב יותר וחומרי הריצוף המקובלים כיום הם גם אבן, צפחה, שיש ופרקטים מסוגים שונים.

ריצוף שיש מתאפיין במראה עשיר היוצר אווירה רשמית ומהודרת. השיש הוא ריצוף הומוגני וחסרונו נעוץ באחוז הספיגה הגבוה שלו שעושה אותו רגיש לכתמים ונוטה לחלקלקות. בנוסף
דורש השיש ליטוש ומירוק קבועים ויש לנקותו בחומרי ניקוי לא חומציים. מחירו של השיש גבוה, ונחשב כיוקרתי במיוחד.

גרניט פורצלן הינו הדור הבא של הקרמיקה. הוא חזק יותר מאריחי הקרמיקה וזאת הודות לריכוז הקוורץ שקיים בו. אריחי הגרניט פורצלן הם בעלי דרגת שחיקה גבוהה יותר מאריחי הקרמיקה כלומר הם עמידים יותר לשחיקה, שריטות ופגיעות. אריחים אלו נמצאים במגמת עלייה מתמדת והצריכה שלהם בארץ כיום דומה מאוד לשאר מדינות המערב ועומדת על 4 מ"ר לנפש. ארחי פורצלן עמידים ואינם דורשים תחזוקה קשה במיוחד לעומת חומרים טבעיים כמו שיש ואבן שדורשים תחזוקה מיוחדת והם רגישים יותר

אם בכל זאת החלטתם ללכת על השיש אך נרתעתם מרמת המחיר או קשיי התחזוקה שלו, 'נגב' מפתיעה העונה עם קולקציית מרבלה מתוך קולקציות ' נובו 2010' – בה הפורצלן מקבל מראה של שיש אצילי ויוקרתי. הפיתוח החדשני, המהווה פתרון ממשי לריצוף הבית, בו האריחים מתאפיינים בשונות בין אחד לשני בדומה לשיש הטבעי כמו גם גימורים שונים, יוצר מראה מושלם ויוקרתי של שיש אמיתי ועשיר. לראשונה קולקציית אריחים יוקרתית המשלבת בין המראה של השיש לעמידות ותחזוקה הקלה של גרניט הפורצלן.בחירת הריצוף

האם רצפת גרניט פורצלן מתאימה למטבח, או אולי דווקא ציפחה? לאלו חלקים כדאי לבחור בריצוף כהה ולאלו בריצוף בהיר? מה ההבדל בין הסוגים השונים של חומרי הריצוף הקיימים וכיצד מתאימים את הריצוף לחדר?

יורם חדד, מנהל מחלקת אדריכלים ב"נגב", הרשת הבינלאומית המובילה בתחום פתרונות עיצוב לבית ולבנייה, מגיש לנו את המדריך המלא לבחירת ריצוף. בחירת ריצוף, טרנד או פרקטי?

"בעבר", מסביר יורם, "רווחה הדעה כי בתחום עיצוב הבית הריצוף אמור להיות בלתי מורגש בחלל. אך עם השנים השתנתה הגישה וכיום כבר אין ספק כי הריצוף, המכסה את החלל כולו, הוא חלק בלתי נפרד מעיצוב הבית ויקבע במידה ניכרת את החזות הכללית והאווירה בבית."
"הדגש כיום הוא על התאמה מושלמת של אופי הריצוף לחלל שבו הוא מונח", מסביר יורם חדד, מנהל מח' אדריכלים מחברת "נגב".

כשמרצפים צריך להתחשב בתנאי הסביבה ומזג האוויר – האם הריצוף יהיה חשוף לחום או לקור קיצוניים? בנוסף צריך לחשוב על האנשים שצפויים ללכת על הריצוף – האם מדובר בילדים קטנים או במבוגרים שיש להם צרכים אחרים? האם הריצוף מיועד לשטח ציבורי שעליו ידרכו עשרות אנשים ביום או לשטח פרטי? כל אלו הן שאלות ששואלים הרבה לפני שמגיעים לרזולוציות של צבע וטקסטורה.

השוק מציע כיום מאות סוגים של חומרי ריצוף שלכל אחד מהם יתרונות וחסרונות. צריך להתחשב בהם כשבאים להתאים אותם לסגנון העיצובי הרצוי בחלל. בעוד שבעולם אריחי הקרמיקה והפורצלן מהווים כ-90% מסך הריצופים, בארץ הגיוון הוא רב יותר וחומרי הריצוף המקובלים כיום הם גם אבן, צפחה, שיש ופרקטים מסוגים שונים.סוגי הריצוף

ריצוף שיש - מתאפיין במראה עשיר היוצר אווירה רשמית ומהודרת. השיש הוא ריצוף הומוגני וחסרונו נעוץ באחוז הספיגה הגבוה שלו שעושה אותו רגיש לכתמים ונוטה לחלקלקות. בנוסף דורש השיש ליטוש ומירוק קבועים ויש לנקותו בחומרי ניקוי לא חומציים. אפשר לקבוע בהחלט כי ריצוף שיש אינו מתאים במיוחד למטבח משפחתי פעיל, ואפילו לא לסלון במקרה של משפחה ברוכת ילדים.

ריצוף הצפחה - אהוב גם הוא בקרב ישראלים – מדובר באבן חזקה, קרה, עמידה וחלקה באחוז ספיגה נמוך. הצפחה מתאימה לריצופי חוץ ופנים ויוצרת מראה טבעי. היא מהווה חלופה חסכונית ולא נקבובית לשיש ולגרניט. הצפחה מחזיקה מעמד יפה גם בלי טיפול ואפשר לנקותה במטלית לחה. במבחן הפרקטי, יכולה הצפחה לשמש בהצלחה גם במטבח הביתי שלנו, ומאפשרת שילוב מרתק של יוקרה וחדשנות עם פרקטיקה ונוחות.

אריחי פורצלן - אריחי פורצלן עמידים ואינם דורשים תחזוקה קשה במיוחד לעומת חומרים טבעיים כמו שיש ואבן שדורשים תחזוקה מיוחדת והם רגישים יותר. אך עדיין אריחים אלו נוטים להישבר במקרים של נפילת חפצים או כלים שונים, במטבח צפוף ופעיל, תהיה השחיקה גבוהה יחסית, כך גם ביתר חדרי הבית במיוחד בחדרי הילדים או בסלון. במקרה זה הבעיה הפרקטית מאפילה על היתרון החזותי הבולט של הפורצלן.

גרניט פורצלן - הינו הדור הבא של הקרמיקה. הוא חזק יותר מאריחי הקרמיקה וזאת הודות לריכוז הקוורץ שקיים בו. אריחי הגרניט פורצלן הם בעלי דרגת שחיקה גבוהה יותר מאריחי הקרמיקה כלומר הם עמידים יותר לשחיקה, שריטות ופגיעות.

אריחי הפורצלן מתחלקים לשני סוגים: גרניט פורצלן מזוגג וגרניט פורצלן הומוגני: האריחים המזוגגים הם בעלי אחוז ספיגה 0, מה שאומר שפני השטח של המוצר דוחים נוזלים הודות לגלזורת הזכוכית שעליהם. האריחים ההומוגניים אינם מזוגגים והם בעלי שכבה אחידה לכל חתך האריח בהתאם לטקסטורה ולמרקם. בזכות הטכנולוגיות המתקדמות ניתן לקבל כיום גם באריחים מזוגגים וגם באריחים ההומוגניים טקסטורות מיוחדות בעלות חוזק גבוה מאוד. אריחי הגרניט פורצלן מתאימים במיוחד למטבחים ולריצוף במקומות שימושיים כמו סלון או פרוזדורים. בשל חוזקו של הגרניט אורך החיים שלו ארוך במיוחד והופך אותו להעדפה משתלמת בעיצוב ובנוחות. רוב עקרות הבית בוחרות בגוון הבז' לריצוף , משום שהוא גוון ניטרלי, חמים שאינו משפיע במיוחד על בחירת הריהוט בבית. צבע הבז' היא מילה כללית לגווני חום (ברמות שונות של כהות) שיכולים להכיל גוונים נוספים בתוכם - ורוד, צהוב, חום, אפור, כמו כן גם הטקסטורות שונות - ממודרני ועד כפרי, מבריק לדמוי אבן.

הצבע הכהה - בחירה בשחור מבריק בעייתית מבחינת השמירה על המראה הנקי, על שחור מבריק בולטים סימנים, כתמים, טביעות אצבע וסתם אבק, יותר מאשר על גבי כל גוון אחר. קל להחליף ספה , קשה להחליף ריצוף , קל להחליף שולחן יותר קשה ויקר להחליף מטבח - ולכן הבחירות צריכות להיות מהסוג שתוכלו לחיות עמן לתקופת זמן של לפחות מספר שנים ושיתאימו לצרכי המשפחה, וייתנו מענה אמיתי מבחינת קלות הניקיון, וניראות נמוכה של כתמים אפשריים.

שני גורמים נוספים שכדאי להתחשב בהם הם כמובן אמינות הספק והתקציב הכולל – כמו בכל דבר יש אריחים יקרים יותר ויש יקרים פחות, וכיום ניתן למצוא אפילו אריחים ממותגים
כמו אריחי פורצלן של ורסאצ'ה, סטארק, בנטון וקנזו.

תקציב כולל: שאלה נוספת שיש לשאול היא כמה כסף עומד לרשותי, או כמה כסף החלטתי להשקיע? בריצופים יש לקחת בחשבון את עלות החומר עצמו (אריחים, רובה, דבקים , טיט, סילר, באבן ושיש) וכן עלות העבודה, נתונים שתמיד צריך להביא בחשבון עוד לפני בחירת הריצוף.טיפים חכמים לבחירת ריצוף

• שחיקה – בעת הרכישה הקפידו לבדוק אם האריח מתאים לתקן הריצוף. לידיעתכם, כל אריח לרצפה מתאים גם לחיפוי הקיר, ההפך- לא.

• החלקה – באזורים המועדים לרטיבות כגון: מקלחות וכדומה, יש לבחור אריח בעל מקדם התנגדות גבוהה להחלקה, ובעל רמת חספוס המאפשרת ניקוי קל של המשטח.

• גימור וסגנון- בחירת האריחים תלויה בסגנון העיצוב שאנו מתכננים לבית. לרשותכם, מגוון רחב של אריחים במספר צבעים, מידות, מרקמים וטקסטורות, כגון: אריחי פורצלן דמוי צפחה, דמוי שיש ואבן, צבעוניים, סטוקו, מרקמי צמנט, דמוי קוטו, ובגימורים שונים- מלוטש, מט, חצי מלוטש ועוד.

• הריצוף הנכון - ניתן ליישם אריחי פורצלן על ריצוף קיים וכן על בסיס חול (מיוצב). הקפידו על יישום על-פי מפרט מקצועי, להשגת תוצאות שימנעו בעיות בעתיד, כגון: שקיעת הריצוף, התנתקות אריחים ועוד. שטחים פתוחים כמו סלון ומטבח - מומלץ לרצף באריחים גדולים (45X45 ס"מ), חדרי שינה ואזורים רטובים - באריחים קטנים (33X33 ס"מ). מומלץ להיעזר בבעלי מקצוע לפני בחירת הריצוף.

הנחיות לטיפול ותחזוקת האבן והשיש

• אין להשתמש בעת רחיצה ושטיפה בחומרי ניקוי כימיים למיניהם (דטרגנטים) באזורים בהם ריצפו באבן טבעית. חומרים אלו גורמים לצריבה במישור המלוטש והמבריק של הריצוף והם פוגעים בחזותו המבריקה. ניקוי ושטיפת ריצוף זה יעשה במי ברז נקיים בלבד, ע"י שימוש בסחבה לחה ולא בהצפה בתוספת משמר קריסטלי למי השטיפה.

• אין לגרור על הריצוף כלים/חפצים ו/או ציוד העלול לגרום לחריצים ו/או שריטות בפני הריצוף, כמו כן אין להכתים את הרצפה ע"י חומרים כימיים, שמן, חלודה וכדומה.

• אחת לתקופה שבין 2-1 שנים, יש לחדש את פני הליטוש בהברקה קריסטלית ע"י בעלי מקצוע בלבד.

• עם סיום עבודות הריצוף תהליך הייבוש של התשתית (התאדות המים שבטיט כלפי מעלה) מאחר ולחות זו מרטיבה את פני האריחים ומעלה את רמת הספיחה של שכבת המדרך, יש להקפיד על נקיון האריחים לאחר ריצופם באופן הבא:

• לאחר כמה ימי ייבוש, יש לטאטא את הרצפה משאריות המלט והאבק ולאחר מכן לעבור עם מטלית לחה (בלבד).

• יש לכסות את הריצוף להגנה עד לסיום שאר עבודות הבנייה בדירה. הכיסוי יעשה כשבועיים לאחר סיום עבודת הריצוף.

• ההגנה המומלצת ביותר הינה כיסוי בשקי יוטה+גבס נוזלי או לוחות גבס. פעולה זו מטרתה למנוע נזקים לאריחים כתוצאה מגרירת כלים חדים או כבדים, ספיגת כתמים למיניהם (כתמי צבע, שמן וכו') וספיחת אבק מעל שכבת המדרך.


ממה נוצרים הכתמים על אריחי השיש לאחר הריצוף? הכתמים עלולים להיגרם מכמה סיבות פשוטות:

א. לחות בתשתית, המתאדה כלפי מעלה, גורמת להכתמת שכבת המדרך מדובר בתהליך הייבוש הטבעי ותופעה זו נעלמת עם התייבשות התשתית והאריחים. בתקופת הייבוש יש להקפיד על שטיפה סדירה של הרצפה בעזרת מטלית לחה ומעט מים חמים בלבד ללא שימוש בחומרי ניקוי שומניים למיניהם. השומנים אוטמים את פני האריחים ומעכבים את התאדות המים והתייבשות האריחים.

ב. שימוש בחומרי ניקוי לא מתאימים. רוב חומרי הניקוי הקיימים בשוק מתחלקים ל-2 סוגים: חומרים על בסיס שומני (עם תוספת ווקס) וחומרים על בסיס חומצתי. יש להשתמש במשמר קריסטל בשטיפה או בטומפסון, ניתן לרכוש בכל רשתות הקניות.

ג. יש להיזהר מחומרי ניקוי המוצהרים כמתאימים לכל סוגי הרצפות.

מהי הברקה קריסטלית ומהי מטרתה? הקריסטל הינו חומר נוזלי אשר בבואו במגע עם האוויר הופך לגבישי, ובכך יתרונו הגדול והעיקרי על פני הווקס: הקריסטל נותר כשכבה על פני האריחים (ולא נספג בתוכם כמו הווקס) ובנוסף לברק מקנה גם הגנה נוספת לאריחים. הברקה קריסטלית מבוצעת על ידי בעלי מקצוע מיומנים והאפקט שמתקבל הינו מבריק ("המראה הרטוב"). הברקה קריסטלית יש לחדש לפי הצורך או בהתאם לשחיקה. חשוב: אין לבצע הברקה קריסטלית כאשר האריחים עדיין רטובים. אין לבצע הברקה קריסטלית כאשר רמת הגימור של הליטוש מוחלק.

ממה עלולים האריחים להינזק במהלך המגורים וכיצד מונעים זאת?

• גרירת חפצים כבדים או חדים הגורמים לשריטות על פני האריח.

• גרירת ריהוט בעל גלגלי פלסטיק קשיח.

• שימוש בחומרי ניקוי חומצתיים גורמים "לאכילת" שכבת המדרך וחיספוסה.

• כדי למנוע היווצרות שריטות על האריחים, יש להדביק פיסות לבד או גומי בתחתית רגלי הרהיטים ולהחליף את גלגלי הפלסטיק לגלגל גומי.

חשוב! ניתן לרצף כל אבן טבעית בחוץ, אך חייבים לזכור כי התנהגות אבן טבעית בחוץ שונה מהתנהגותה בתוך חלל הבית. בריצוף חוץ חשופה האבן לשחיקה ולהכתמה בשל תנאי מזג האויר: אבק, חול, שמש, גשם וכדומה, לכן מומלץ לרצף בשטחים חשופים לשמש וגשם אבן טבעית המתאימה לכך.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.