י' סיון התשפ"ד
16.06.2024
חיפושים אחר שרידים נוספים

אחרי 79 שנים: הנערה היהודיה נקברה מחדש

אחרי 79 שנים מאז נרצחו באכזריות, שרידי נערה יהודייה שנרצחה בפולין נקברו מחדש. מאמצים למצוא את שרידי הנערה השנייה בכדי להביא גם אותה למנוחה נכונה • תיעוד ממעמד הקבורה

אחרי 79 שנים: הנערה היהודיה נקברה מחדש
קבורה הנערה היהודיה צילום: באדיבות המצלם

אתמול (שני) נטמנו שרידי נערה יהודיה שנרצחה בפולין בתקופת השואה האיומה, כאשר לצד הארון השאירו חברה קדישא מקום לשרידי נערה נוספת, מתנדבים מנסים למצוא את כל השרידים, ולהביאם לקבר ישראל לצד השרידים שכבר נטמנו.

לפני מספר שנים נרכשה חלקת אדמה, שבה נמצאו קברותיהן של שתי נערות יהודיות בפולין, סלומיאה קורז'ניק ורחלה פכר הי"ד. בעלי הקרקע החליטו לגדר את האזור ולמנוע גישה אל הקברים כדי להשתמש בשטח למטרות נדל"ניות. עסקנים ומתנדבים עמלו רבות להביא את שתי הנערות היהודיות בנות ה-16 שנרצחו בשואה, לקבורה מחודשת בנפרד, אחת מהן נטמנה אתמול, לגבי השנייה עדיין מנסים למצוא את כל השרידים.

קבורת הנערה בפולין

ההחלטה להוציא את שרידיהן של הנערות היהודיות ולהביאן לקבורה מחודשת, בהליך שיתבצע בצורה מוקפדת על פי ההלכה היהודית, הוא יוזמה של העמותה הפולנית "אנשים, לא מספרים" הפועלת לטיפוח וניקיון בתי העלמין היהודיים בפולין ושימור זכר השואה.

סלומיאה קורז'ניק ורחלה פכר הי"ד נרצחו באכזריות באוגוסט 1942. הנאצים הציעו ליהודי העיר סווין (Sowin) וסביבתה להימלט ממוות וודאי על ידי מסירת חפצי הערך שלהם. משפחותיהן של שתי הנערות הצעירות הגיעו למקום המפגש אליו הגיעו יהודי האזור על מנת למסור את התכשיטים וחפצי הערך.

לאחר זמן קצר נשלחו שתי הנערות היהודיות להביא את חפצי הערך שהיו שייכים למשפחתה של סלומיאה קורז'ניק, שהסתירו אותם באסם במרחק 7 ק"מ ממקום המפגש. בדרכן חזרה אל מקום המפגש הן נתקלו בשוטר פולני בשם תאודור דז'יזגה שעצר אותן.

רבה של פולין, הרב שודריך, בדיון הלכתי עם הרב אברהם פינס לגבי הקבורה.

דז'יזגה בזז מהנערות היהודיות את חפצי הערך ולאחר מכן רצח אותן ביריות, רח"ל. גם בני משפחותיהן של שתי הנערות מצאו את מותם באותו היום, הי"ד. רק אביה של סלומיאה הצליח לשרוד. הוא ביקש מחבריו להקים אנדרטת זיכרון לזכרן של שתי הנערות היהודיות הצעירות שנרצחו במקום. לאחר המלחמה נעלמו עקבותיו, אך חבריו קיימו את הבטחתם והקימו אנדרטה לזכר סלומיאה ורחלה הי"ד שנרצחו.

לאורך שנים ארוכות פקדו תושבי המקום את הקבר של שתי הנערות היהודיות והניחו פרחים לזכרן, עד שלפני מספר שנים נרכשה חלקת האדמה בה נמצא הקבר ובעלי הקרקע החדשים החליטו לגדר את האזור ולמנוע גישה אל הקבר ולהשתמש בשטח למטרות נדל"ניות. לטענת אנשי עמותת "אנשים, לא מספרים", הוא סירב להאמין כי במקום קבורות שתי נערות יהודיות שנרצחו בשואה, ואנשי העמותה לא הצליחו לשכנעו בכך.

בעקבות זאת, לאחר התייעצות הלכתית וחשש לחילול הקברים, החליטו אנשי העמותה להוציא את שרידיהן של שתי הנערות, יצרו קשר עם אנשי הרבנות על מנת לבצע את ההליך על פי ההלכה. כאמור אחת מהן נקברה כבר אתמול ונעשים מאמצים למצוא את כל שרידיה של הנערה השנייה, בכדי להביאה למנוחה נכונה, 79 שנים לאחר שהשתיים נרצחו באכזריות. השם ינקום דמן.

המצבה החדשה של השתיים.

פולין נערות שואה

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד