1. עמוד הבית
 2. פוליטי
 3. ערוץ הכנסת

החרדים יפגעו? הממשלה תקים וועדה שתבחן סוגיות דת-ומדינה

מחנה השינוי בסטטוס קוו: לאחר שהממשלה הושבעה בתחילת השבוע, הבוקר אישר בכיר בקואליציה החדשה, כי ישנה כוונה להקים וועדה שתבחן את הסוגיות הנפיצות בדת-ומדינה: "אפשר להגיע להסכמות שיספקו את כולם" | בנוסף, ביקר את הגישה החרדית שלא לבצע כל שינוי

יאיר כלפהו' תמוז תשפ"א 16/06/2021 09:26

קדושת השבת על הכוונת אילוסטרציה. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90 אילוסטרציה צילום: יונתן זינדל פלאש 90

למרות ההצהרה כי יהיה סטטוס קוו בסוגיות דת-ומדינה, הבוקר (רביעי) דווח כי בקואליציית השינוי מעוניינים להקים וועדה חדשה, שתבחן את כל הסוגיות הנפיצות בנושא.

על פי הפרסום ב'ישראל היום', הוועדה תוקם בתוך משרד הדתות, שכיום נמצא בראשות חה"כ מתן כהנא מ'ימינה', והיא תעסוק בנושאים הנפיצים בסוגיות דת-ומדינה, ובראשם הסוגיות במרחב הציבורי בשבת.

בכיר בקואליציית בנט-לפיד מאשר את הפרטים, ואומר כי הוועדה תפעל בדומה לאמנה של השופטת רות גביזון ז"ל והרב יעקב מדן שנעשתה לפי יותר מ-20 שנה, אך לא התקבלה כי לא היו לה הסכמות רחבות.

"לצערנו, אמנת גביזון־מדן לא התקבלה, וכך הגענו למצב שבו אנו נמצאים היום", אמר הגורם הבכיר מקאוליציית השינוי. "אם האמנה היתה מתקבלת, לא היתה היום בעיה".

בנוסף, הגורם טען כי אין שום כוונה לפגוע בחרדים, אך יחד עם זאת מתכוונים להתעסק גם בנושאים הנפיצים: "אם באמנת גביזון־מדן הצליחו להביא מענה מצוין לתחבורה ציבורית בשבת, ניתן לעשות זאת גם היום".

"זה צריך להיות פתרון הוליסטי ולא מחטף או בשיטת ה'סלמי'. תראה מה קרה בפועל - עשו תחבורה ציבורית בשבת, אפשרו מסחר, וכך קעקעו את כל השבת בישראל. צריך להקים ועדה שתחליט - זה כן וזה לא. יהיה אפשר להגיע להסכמות שיספקו את כולם", הוסיף.

"החרדים מעדיפים תמיד לקפוא על השמרים, אבל הם רק יצאו נפסדים", ביקר הגורם הבכיר וציין, "עובדתית יש מסחר בשבת, והסיבה לכך היא שלא נעשה שום ניסיון לתת פתרון. אם אתה אומר 'הכל או כלום' - בסוף אתה נשאר בלי כלום".

בממשלה מצביעים כדוגמא על ההסכמות שהגיעו בעיר חריש, בה סוכם כי מרכז העיר יהיה סגור בשבת, אך הקניון בכניסה פתוח: "נרצה לפעול בכיוון הזה. אולטרה שמרנות לא מובילה לשום מקום. יש צורך ללבן את המחלוקות ולהגיע למסקנות".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. יהדות התורה תמכה במשחקי כדורגל בשבת 12 שנים.  (ל”ת)

  מחללי שבת חרדים

  • יהדות התורה תמכה בפתיחת נתב"ג כל השנה למעט יום כיפור. 

   שריר

 2. זה היה פתיחת סכר פרוגרסיבי מגה ליברלי, הלוואי וימינה, כהיום (שמאלה) תשכיל לאמץ את דוקטרינת פרופ' גביזון ביחס לסוגיית בג"ץ-אקטביזם  (ל”ת)


 3. ברית מילה  

  אורה ושמחה

 4. אין בזה שום דבר פסול  

  אמירוביץ

  • מסכים איתך כמו עוד הרבה!! (ל”ת)

   גולדשטיין

 5. יש מחיר לרמאות  

  חילוני

 6. חוק הגיור הו א הקריטי ביותר לזהותה של המדינה כמדינת העם היהודי  

  טל

;