1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. קורונה

ממדי הפרצה נחשפו: אלה הגבלות הקורונה החדשות שיוטלו

שר הבריאות ניצן הורוביץ הודיע כי בעקבות ממדי הפירצה בנתב"ג, תונהג בתוך כמה ימים אכיפה מחמירה בנמל התעופה על מי שיטוס למדינות אסורות, "תוך הטלת קנסות גבוהים מאוד על מי שיצפצפו על ההוראות ויסכנו את בריאות אזרחי ישראל"

יוסי שטארק, י"א תמוז תשפ"א 21/06/2021 20:51

"קנסות גבוהים על המצפצפים" אילוסטרציה. למצולמים אין קשר לכתבה אילוסטרציה. למצולמים אין קשר לכתבה צילום: פלאש 90

שר הבריאות ניצן הורוביץ הודיע היום (שני) כי בעקבות ממדי הפירצה בנתב"ג, תונהג בתוך כמה ימים אכיפה מחמירה בנמל התעופה על מי שיטוס למדינות אסורות, "תוך הטלת קנסות גבוהים מאוד על מי שיצפצפו על ההוראות ויסכנו את בריאות אזרחי ישראל".

השר החדש הטיל את האחריות למצב בנתב"ג על קודמו בתפקיד: "התברר כי האיסור לטוס למדינות אלו, שנקבע בממשלה הקודמת, לא כלל מנגנוני אכיפה אפקטיביים". דבריו נאמרו לאחר שהבוקר נחשפו ב'ווינט' ממדי הפרצה בנתב"ג: 4,874 בני אדם חזרו ממוסקבה בחודש האחרון, אף שרוסיה מוגדרת ב"רמת סיכון מרבית", 31 מהם התגלו כחולי קורונה. עוד כ-10,000 נחתו ממדינות עם "אזהרת מסע חמורה".

השר פתח את דבריו: "בימים האחרונים אנו עדים למספר אירועי הדבקה בנגיף הקורונה. בהובלת ראש הממשלה, כינסנו אתמול דיון מיוחד עם בכירי משרדי הבריאות, התחבורה והמל"ל לצורך הערכת מצב. בדיון הוחלט על נקיטה במספר צעדים מידיים".

ראשית, אנחנו מרחיבים את מערך הבדיקות בנתב"ג בצורה משמעותית. התורים הארוכים כבר התקצרו, אבל לא די בכך. צריך לקצר אותם בצורה טובה יותר, ובעיקר להיערך לעומס הצפוי בנתב״ג בחודשי הקיץ".

אנחנו במשרד הבריאות נדאג להכשיר צוותים נוספים, כדי שמספר עמדות הבדיקה יגדל משמעותית. במקביל, נידרש לקבל שטח נוסף בנתב"ג, לטובת הגדלת מערך הבדיקות. רשות שדות התעופה ומשרד התחבורה פועלים במרץ לפתרון הסוגיה בהקדם".

בעניין המתרחש בנתב״ג, שמעתי שבממשלה הקודמת היו קשיים בשיתופי פעולה בין המשרדים הרלוונטיים. לא עוד. כולנו יחד בסירה הזו, וכך נתנהל".

סיכמנו, שרת התחבורה מיכאלי ואני, על שיתוף פעולה הדוק בין משרדי הבריאות והתחבורה. התיאום ההכרחי הזה יאפשר לנו לייעל את העבודה בשטח, להתגבר על פרצות בפיקוח על היוצאים והשבים מחו"ל, ולמנוע ועומסים ותורים ארוכים".

נשתף פעולה גם עם משרדי האוצר, הפנים והחוץ בכל הנושאים המחייבים את הסיוע שלהם. חבריי השרים ואני נעבוד זה לצד זה בניהול האתגרים, תוך תכלול והובלה לאומית של ראש הממשלה ומשרדו".

בנוגע ליציאת ישראלים למדינות מסוכנות, אכן התברר כי האיסור לטוס למדינות אלו, שנקבע בממשלה הקודמת, לא כלל מנגנוני אכיפה אפקטיביים. בהובלת ראש הממשלה, קיבלנו אמש החלטות חשובות: בתוך מספר ימים ננהיג אכיפה מחמירה בשדה התעופה על מי שיטוס למדינות אסורות, תוך הטלת קנסות גבוהים מאוד על מי שיצפצפו על ההוראות ויסכנו את בריאות אזרחי ישראל".

חברות וחברים, המרחב הציבורי פתוח, המסכות הוסרו, אבל צריך לזכור שהמצב בארץ שונה מהמצב בשאר העולם. אנחנו חייבים לשמור על שגרת החיים הטובים שהושגה במאמץ רב - ולעשות זאת יחד. לעשות כל מה שצריח כדי שלא יפשטו חלילה בישראל וריאנטים שעלולים להביא לגל תחלואה נוסף".

אנחנו, הממשלה, ננקוט בצעדים מחמירים כדי לפקח על נתב"ג, לנהל את מקרי התחלואה במוקדי התפרצות, ולשמור על בריאות הציבור. אבל לצד זאת, ואני פונה פה גם לתקשורת, אין צורך לייצר לחץ מיותר. אנו ננהל את המצב במקצועיות ובשיקול דעת. וכדי שנצליח במשימה הזו – יידרש שיתוף פעולה של כולנו".

לצד הגברת האכיפה, נדרשת גם אחריות אישית של כל אחת ואחד מאיתנו. ובעיקר של חולים מאומתים ושל חייבים בבידוד. חברים, כל מקרי ההדבקה האחרונים הם תוצאה של הפרת בידוד. אף אחד מאיתנו לא רוצה לפגוע בבריאות הקרובים לו או לגרום להדבקה שתפגע בבריאות ובפרנסה של שכניו".

שר הבריאות סיים ואמר: "אני מבטיח להיות שקוף אתכם לחלוטין בכל החלטה ולשתף אתכם במידע העומד לרשותנו, ואני מבקש מכם, כדי לשמור על נתוני תחלואה נמוכים וכדי שנוכל לשמור על השגרה פה בישראל - הקפידו לקיים את ההנחיות, בשום פנים אל תטוסו למדינות האסורות, ומעל הכל – מי שחייב בבידוד, שלא יסכן את סביבתו, ופשוט יישאר בבית. העיקר הבריאות", דברי הורוביץ.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;