1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. קורונה

ראש הממשלה כינס ישיבה והציב תשעה יעדים

ראש הממשלה, נפתלי בנט, קיים דיון בעניין התפשטות נגיף הקורונה, בדגש על זן הדלת, ואמר: "אנחנו רוצים לצמצם במידת האפשר את הפגיעה בשגרת החיים במדינה. לכן, החלטנו לפעול מוקדם ככל האפשר, כבר עכשיו, כדי לא לשלם מחיר כבד יותר בהמשך"

יוסי שטארק, י"ג תמוז תשפ"א 23/06/2021 20:32

"מאומתים שיפרו בידוד יועמדו לדין" אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ראש הממשלה, נפתלי בנט, ערך היום (רביעי) דיון בעניין התפשטות נגיף הקורונה, בדגש על זן הדלת, בהשתתפות שר הבריאות, ראש המל"ל, היועץ המשפטי לממשלה, ממונה הקורונה, מנכ"ל משרד הבריאות, מנכ"ל משרד התיירות, מנכ"ל רשות שדות התעופה, ראש רת"א, הממונה על אגף התקציבים באוצר, וגורמי מקצוע נוספים ממשרד הבריאות, רשות האוכלוסין, משטרת ישראל ועוד. כמו כן, השתתפו בדיון מספר מומחים, בהם פרופ' רן בליצר, פרופ' אלי וקסמן ופרופ' ערן סגל.

ראש הממשלה בנט אמר בפתח הדיון: "המטרה שלנו כרגע, בראש ובראשונה, היא לשמור על אזרחי ישראל מפני זן הדלתא המשתולל בעולם. לצד זה, אנחנו רוצים לצמצם במידת האפשר את הפגיעה בשגרת החיים במדינה. לכן, החלטנו לפעול מוקדם ככל האפשר, כבר עכשיו, כדי לא לשלם מחיר כבד יותר בהמשך, ע"י נקיטת פעולות אחראיות ומהירות. זה תלוי בנו. אם נקפיד על הכללים וננהג באחריות, נצלח את זה ביחד".

ראש הממשלה הנחה את גורמי המקצוע לקבל את ההחלטות בשקיפות מירבית, תוך התבססות על נתונים. להלן עיקרן:

1. מבצע לאומי לחיסון בני 12 ומעלה, בדגש על מאמץ הסברתי.

2. חידוש הפעילות של מערך קטיעת שרשראות הדבקה בשיתוף הרשויות המקומיות, אשר יתוגברו במשאבים בהתאם, במטרה לעצור את מוקדי ההדבקה בשלב מוקדם.

3. במידה וייחצה ממוצע 100 הנדבקים ביום למשך שבוע, תוחל חובת עטיית מסיכה בחללים סגורים. בשלב זה, המלצת גורמי המקצוע לאזרחי ישראל היא לשוב לעטיית מסיכות.

4. גופים הקשורים לניהול המאבק בנגיף (לדוגמא: משל"ט משרד הבריאות) ימשיכו את פעילותם, שתחוזק ותתוגבר במידת הצורך.

5. קמפיין הסברה להגברת מאמץ החיסונים והקפדה על חובת הבידוד, שייצא לדרך ממחר (חמישי).

6. גיבוש תכנית להגברת האכיפה כלפי חולים מאומתים שיפרו בידוד. הנ"ל יועמדו לדין ויהיו נתונים לענישה חמורה.

7. החזרת "מגן אבות" לפעילות והגדלת היקף הבדיקות ל-10,000 ביום.

8. הגדלת היקף הבדיקות – ראש הממשלה קבע כי התקציב לא יהווה מגבלה בעניין זה.

9. נתב״ג ומעברי הגבול:

כמו כן הוחלט, כי ההחלטות שהתקבלו בעניין נתב״ג ייושמו גם בשאר מעברי הגבול הבינלאומיים.

בנוסף לכך, כל נוסע ישראלי לחו"ל יחתום על הצהרה בטרם עלייתו לטיסה, לפיה הוא מתחייב שלא להגיע בשעריהן של מדינות בסיכון גבוה. ההצהרה תיבדק בדלפק הקבלה לטיסה.

הוחלט גם כי דחיית ההיתר לכניסת זרים לישראל למטרות תיירות למשך חודש (מה-01/07 ל-01/08), למעט במסגרת מתווה התיירות הקבוצתית.

מוקדם יותר היום התכנסו הערב (רביעי) מנכ"ל משרד הבריאות הפרופסור חזי לוי, ממונה הקורונה הפרופסור נחמן אש יחד עם ראש שירות בריאות הציבור במשרד הבריאות ד"ר שרון אלרעי-פרייס למסיבת עיתונאים מיוחד, בה הבהיר כל אחד מהם את משנתו הבריאותית.

מנכ"ל משרד הבריאות נאם ראשון, ואמר: "בסך הכול יש כרגע 534 חולים פעילים במדינת ישראל. אנחנו רואים מגמת עלייה. ב-08 ביוני היינו על 14 מאומתים בממוצע ביום, והיום אנחנו עומדים על 48. בקרב בני יותר מ-16 - 99 מהמאומתים היו מחוסנים, ו-39 לא מחוסנים. ובקרב בני 12-15 שלא חוסנו יש 115 חולים".

לוי הוסיף והרחיב על מוקדי ההתפרצות: "אנחנו מכירים את האירועים של בנימינה ומודיעין - אירועים שהתחילו מתושבים שחזרו מחו"ל והדביקו ילדים. התחלואה התפשטה בבתי הספר ולא רק, אנחנו יכולים לומר שההתפרצויות אינן מוגבלות אך ורק לריכוזים האלה, אלא גם למקומות אחרים ולא רק בקשר לחו"ל - וזה מדאיג. לכן החלטנו להרחיב את החיסון לבני נוער בגילים 12-16".

בנושא המסכות אמר לוי: "אנחנו לא חוזרים לעטיית מסכות בחללים פתוחים, אך בחללים סגורים הרחבנו את הצו המורה על עטיית מסכות. עטיית מסכות בחללים סגורים תחול בכל המוסדות הרפואיים בעת מגע בין מטפלים ומטופלים ואף באזורי ההמתנה לרופא".

"הרחבנו את חובת הבידוד במקרים מסוימים גם למחוסנים ולמחלימים. הורינו על כך שמחלימים ומחוסנים ייכנסו לבידוד עם שובם ארצה מאותן שש מדינות אסורות ללא תלות בבדיקה הסרולוגית. כלומר, גם אם הבדיקה יצאה שלילית - חלה עליהם חובה לשהות בבידוד כמו אנשים שלא חוסנו ולא מחלימים" סיכם לוי.

גם ראש שירות בריאות הציבור שרון אלרעי-פרייס נאמה במסיבת העיתונאים, ואמרה: "אין חובת בידוד לכל המחוסנים והמחלימים, חייבים להדגיש זאת. חובת הבידוד חלה על אנשים שמגיעים משש המדינות בסיכון מרבי, כולם נדרשים לבידוד כמו שהיה קודם. חשוב לדעת שגם מחוסנים ומחלימים עלולים להידבק, ולכן אנחנו מבקשים בדיקה למי שבא במגע עם חולה מאומת - גם אם הוא מחוסן ומחלים. הוא לא נדרש בבידוד, אבל אנחנו רוצים שיידגם כדי לדעת אם נדבק".

אלרעי-פרייס, הוסיפה וחידדה את הקביעה מתי יוחזרו המסכות: "אם נראה במשך כמה ימים ברצף שיש מעל 100 חולים - נחזיר את חובת עטיית המסכות בחללים סגורים. לא בחללים פתוחים בשלב זה".

ממונה הקורונה הפרופסור אש הזהיר יותר בדבריו, ואמר: "אנחנו כל יום מגלים עוד מאומתים. כשנראה שהמספר יורד בצורה משמעותית נוכל להגיד שזה בשליטה. עוד לא הגענו לזה. עם זאת, אני גם לא יכול לומר שזו התפרצות נרחבת בכל רחבי המדינה".

בנוגע לבתי הספר ומחנות הקיץ אמר אש: "עדיין לא גיבשנו את הצעדים שננקוט. אנחנו מקיימים הערכות מצב בכל יום. נראה מה מצב התחלואה בימים הקרובים ולפיה נקבע את הכללים".

כהמשך לדבריו על מחנות הקיץ, אמר הממונה בנוגע לנסיעות לחו"ל, המתרבות בימים שבשגרה בתקופה זו: "אם הנסיעה לא חיונית, אנו ממליצים לא לנסוע עדיין לחו"ל, לא עכשיו, לא בקיץ. התחלואה בעולם גבוהה. יש אפשרות להידבק בווריאנטים מסוכנים ולהביא אותם לארץ. זה מטריד מאוד. אנו קוראים למי שכבר הזמין חבילות נופש לנסות לבטל אותן ולבלות בארץ".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. מזה פורים שפיל בנט......, אפריילאך פורים  (ל”ת)

    מזה פורים שפיל בנט

;