1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. אקטואליה

שיפור בחינוך הפלשתיני? ספרי הלימוד כלל לא נלמדו

מחקר של האיחוד האירופי בחן את ההסתה בחינוך הפלשתיני - עם ספרי לימוד שלא יושמו בבתי הספר של הרש"פ. האיחוד: הפלשתינים התחייבו שהשתמשו בספרים. סמנכ"ל IMPACT-se, אריק אגסי: "הספרים הפלשתיניים אינם עומדים בתקן של אונסק"ו".

יענקי פרבר, ב' אב תשפ"א 11/07/2021 07:28

האיחוד בדק ומצא אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: Unsplash

מחקר של האיחוד האירופי לבחינת ההסתה במערכת החינוך הפלשתינית, בדק ספרים שכלל לא נלמדים בבתי הספר של הרשות הפלשתינית - כך מעלה בדיקה שערך "ישראל היום".

המחקר, שבוצע במכון אקרט בבראונשוויג, גרמניה, בחן 156 ספרים שהתקבלו מהאיחוד ומהווים כמחצית מכלל ספרי הלימוד הפלשתיניים. המסקנות הושלמו ב־2020 ופרסום הדו"ח תוכנן לאותה עת - אלא שאז ביקש האיחוד לצרף 18 ספרים למחקר, בטענה כי הם נלמדים בבתי הספר הפלשתיניים בשנת הלימודים הנוכחית. אף שהוספת תכנים למחקר אינה מקובלת לאחר שהושלם, נעתר המכון לבקשה אך הדגיש בגילוי נאות כי מדובר בתוספת שהגיעה באיחור. בהערות שוליים על ארבעה מהספרים ציינו החוקרים כי לא הצליחו לאתר אותם בספרייה הדיגיטלית של מערכת החינוך הפלשתינית: "הגרסה שהתקבלה מהאיחוד האירופי לא היתה מקוונת".

הוספת הספרים לאחר המחקר, עצם קבלתם מהאיחוד האירופי והיעדרם מהפורטל הרשמי הפלשתיני - עוררו את השאלה אם הם בכלל נלמדו בבתי הספר הפלשתיניים. התשובה המפתיעה או שלא: הם לא נלמדו.

במענה לפניית "ישראל היום", נמסר מהמכון: "לבקשת האיחוד האירופי, 18 ספרי לימוד לשנת הלימודים 2021-2020 נותחו לאחר סיום החלק הראשוני של המחקר ובאופן חלקי לפני יישומם בבתי הספר". כלומר, האיחוד האירופי והמכון התייחסו לספרים כאילו הם נלמדו בקרב הצעירים הפלשתינים - עוד לפני שכך היה.

מרכוס שף, מנכ"ל מכון IMPACT-se החוקר ספרי לימוד, אמר ל"ישראל היום" בעקבות הגילויים כי: "אין שום סיבה שספרים שלא ראו אור יום ייכללו בדו"ח על ספרים שנלמדים בפועל. שימוש ב'ספרי הרפאים' מעלה שאלות רבות על מהימנות הממצאים, ונראה שהיה ניסיון לירות את החץ ורק אח"כ לסמן את המטרה".

יודגש, כי הפרק שנוסף למחקר ובחן את 18 הספרים, הסיק שהפלשתינים מנסים לצמצם את ההסתה והאנטישמיות בחינוך - מסקנה שמאפשרת להם להמשיך לקבל מהאיחוד האירופי את המימון למערכת החינוך.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. מעניין: הספים בת"ת עומדים בתקנים של אונסק"ו?  (ל”ת)

    מיכה

;