1. עמוד הבית
  2. משפט ופלילים
  3. משפט

אושר: זהו הפיצוי שישולם למשפחות קורבנות נחל צפית

בעקבות הליך גישור, הגיעו הצדדים להסכמות לפיהן התביעות תסולקנה מחוץ לכותלי בית המשפט, כאשר לתובעים ישולם סכום כולל של כ-24,000,000 ש"ח | ככל הנראה דמם של משפחות הרוגי אסון מירון תשפ"א סמוק פחות

אהרן מילר, ג' אב תשפ"א 12/07/2021 19:40

בצל הסירוב לנפגעי אסון מירון אסון נחל צפית אסון נחל צפית צילום: Hadas Parush/Flash90

בתום הליך גישור ממושך ומורכב שארך כשנה, נתקבל אישור החשב הכללי במשרד האוצר להמלצת פרקליטות מחוז מרכז (אזרחי) לפשרה בין משפחות הנספים באירוע נחל צפית לבין המדינה וחברת הביטוח של המכינה הקדם צבאית בני ציון.

כזכור, אסון נחל צפית אירע במהלך טיול גיבוש של מועמדים ללימודים במכינה הקדם צבאית בני ציון אשר התקיים ביום 26.4.18, ובו נספו תשע נערות ונער - שמונה תלמידי כיתה יב' ושתי חניכות במכינה.

בחודש פברואר 2020 הוגשו לבית המשפט המחוזי מרכז 11 תביעות נזיקין (אשר עשר מתוכן הן של עיזבונות הנספים באסון ותביעה אחת של נפגע) כנגד משרדי החינוך והביטחון, וכן נגד מנהל המכינה, המדריך, העמותה המפעילה את המכינה וחברי הוועד המנהל של העמותה.

לאור נסיבות התביעה, סברו הגורמים הרלוונטיים בפרקליטות ובמשרדי הביטחון והחינוך, כי ראוי לחתור להסדר פשרה ראוי והוגן מחוץ לכותלי בית המשפט, אשר יחבוק את כלל המשפחות והנפגעים אשר הגישו את התביעות ויחסוך מהם עינויי דין קשים ארוכים.

לפיכך, טרם ניהול ההליך בבית המשפט, פנו התובעים, וכן חברת הביטוח שביטחה את המכינה ופרקליטות מחוז מרכז (אזרחי) אשר ייצגה את המדינה, להליך גישור בפני המגשר עוה"ד רם הורביץ. בעקבות הליך הגישור המורכב והרגיש, הגיעו הצדדים להסכמות לפיהן התביעות תסולקנה מחוץ לכותלי בית המשפט, כאשר לתובעים ישולם סכום כולל של כ-24,000,000 ש"ח. במסגרת ההסכמות שהושגו סוכם כי חברת הביטוח תישא בחלק הארי של תשלום הפיצויים לתובעים, בסך כ-18 מיליון ₪, ואילו המדינה תישא ביתרה בסך של כ-5,800,000 ש"ח.
 
יש לציין כי במקביל להסדר הפשרה שהושג, מתנהל בימים אלה הליך פלילי נגד מנהל המכינה והמדריך אביב. נגד השניים הוגשו כתבי אישום המייחס להם עבירות של המתה בקלות דעת וגרימת חבלה חמורה, וזאת בשל אחריותם למותם של עשרה מתלמידי המכינה ומהמועמדים ללמוד בה, ופציעתם של שניים מהם.

בנוסף לכך, לאחרונה הוקמה ועדת בדיקה למניעת אסונות תוך כדי פעילותן של מכינות קדם צבאיות. ממשלת ישראל העניקה לוועדת הבדיקה סמכויות של ועדת חקירה, וזאת כביטוי להכרתה של המדינה בחומרת האסון ובחשיבות בחינתו. 
 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. אין כאן הפליה, זה לפי כושר ההשתכרות בעתיד.  

    שריר

    • מתי מירון  


  2. נחל צפית  


;