1. עמוד הבית
  2. בריאות
  3. חדשות בריאות

החלה השביתה הגדולה בבתי החולים הממשלתיים

היום החלה שביתת עובדי המנהל והמשק בבתי החולים הממשלתיים | על ההשלכות הצפויות של השביתה על הפעילות של בית החולים, והמניעים שהביאו את בית המשפט לאשר אותה

אהרן מילר, ד' אב תשפ"א 13/07/2021 15:34

באישור בית המשפט בית חולים בית חולים צילום: David Cohen/Flash90

היום, (שלישי) החלה שביתה של עובדי מנהל ומשק בכל בתי החולים הממשלתיים בישראל. השירותים שצפויים להיות מושבתים לחלוטין הן מרפאות החוץ, למעט אונקולוגיה, דיאליזה, המטולוגיה ו-IVF).

בבית החולים רמב"ם שהוא כידוע בית חולים ממשלתי שבו עובדים 1400 עובדי מנהל ומשק, הודיעו הבוקר: "השביתה תשפיע על חלק משמעותי מהשירותים שאנו מספקים בימים רגילים".

השירותים בהם השביתה צפויה לגרום לעיכוב ניכר/פגיעה בשירות: חדר מיון – צפויים תורים וזמני המתנה ארוכים יותר. מכונים. שינוע (העברת) חולים בתוך בית החולים – צפוי עיכוב בהעברת חולים. מענה טלפוני במחלקות, מכונים ומרכז מידע. השביתה כוללת גם את עובדי המטבח, המשק (ניקיון) , מכבסה ועוד. המשמעות היא שמזון למטופלים יוגש ב"חמגשיות", וצפויים עיכובים גדולים באספקת מצעים ומגבות.

"עובדי המנהל והמשק בבתי החולים הם עמוד השדרה הלוגיסטי שמאפשר למערכת הבריאות בבתי החולים להתקיים. אלו העובדים שמועסקים בניקיון, מטבח, אספקה סטרילית לחדרי ניתוח, מזכירות בכל המכונים והמרפאות, סייעות לאחיות במחלקות השונות ועוד" הוסיפו ואמרו בבית החולים.

העובדים מוחים על תנאי השכר – חלק גדול מהעובדים מקבל שכר שמצריך השלמה לשכר מינימום. בנוסף דורשים העובדים השוואה בין השכר בבתי חולים ממשלתיים לעובדים בבתי חולים של קופות החולים. לצד קביעת תקנים שימנעו שחיקה עקב גידול בהיקף העבודה בעקבות בניית מחלקות חדשות, גידול האוכלוסייה ועוד.

יצוין כי עובדי המנהל והמשק הקימו מטה שביתה ארצי ובכל בית חולים יש מטה שביתה ובו ועדת חריגים אשר תדון במקרים דחופים ותהיה בקשר עם ועדת החריגים המרכזית. השביתה היא באישור הסתדרות עובדי המדינה . מדובר במאבק שנמשך שנתיים וחצי , הוצאו מספר צווי מניעה, אולם לאחר שהמו"מ בין העובדים למדינה לא התקדם – אישר בית המשפט את השביתה.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;