תל אביב 27° באר שבע 28° חיפה 28° ירושלים 27°
ט"ו אדר א' התשפ"ד
24.02.2024
כך תתגוננו

מדאיג: לאחר גילוי טרמיט העל הפורמסוני; זוהה בישראל הטרמיט הקריבי

הטרמיט הקריבי הוא מין פולש ומהווה סכנה לסביבה, ואולם הוא פחות מזיק לסביבה מאשר הטרמיט הפורמוסני, שכן אינו מייצר קיני ענק באדמה ואינו תוקף עצים חיים | מינים פולשים הם גורם עיקרי לאובדן המגוון הביולוגי, ועם החרפת שינויי האקלים, מינים אלו כובשים עוד ועוד בתי גידול חדשים בעולם

מדאיג: לאחר גילוי טרמיט העל הפורמסוני; זוהה בישראל הטרמיט הקריבי
הטרמיט הקריבי צילום: ד"ר לאור אורשן, המעבדה האנטומולוגית במשרד הבריאות

אחרי טרמיט-העל הפורמוסני בפתח תקווה, זוהה לראשונה בישראל טרמיט פולש חדש, הפעם בהרצליה - הטרמיט הקריבי; המשרד להגנת הסביבה קורא לציבור לגלות ערנות ולדווח על תצפיות של טרמיטים מגיחים מפריטי עץ בבתים.

הדגימה זוהתה במעבדה האנטומולוגית במשרד הבריאות בבדיקה מורפולוגית, ולאחר מכן אוששה באמצעות בדיקה מולקולרית, כטרמיט הפולש ביותר בעולם - העונה לשם המדעי קריפטוטרמס ברוויס (Cryptotermes Brevis). שמות מקובלים נוספים לטרמיט: West Indian Drywood Termite וכן Powderpost Termite. בהתייעצות עם גורמי המקצוע, תורגם שמו של הטרמיט לעברית כ"טרמיט הקריבי".

ד"ר גל זגרון, מנהלת אגף מזיקים והדברה במשרד להגנת הסביבה אמר עם פרסום דבר הימצאות הטרמיט: "בתקופה האחרונה התקבלו במשרד להגנת הסביבה מאות פניות בנושא הטרמיטים, בעקבות הטרמיט הפורמוסני. אחת הפניות שקיבלנו מהרצליה הובילה לזיהוי ראשון בישראל של מין טרמיט פולש בשם הטרמיט הקריבי. לטרמיט יכולת לקנן ברהיטי עץ לצד צורך יחסית נמוך בלחות, ומשום כך הצליח לחדור למדינות רבות.

הטרמיט הקריבי הוא מין פולש ומהווה סכנה לסביבה, ואולם הוא פחות מזיק לסביבה מאשר הטרמיט הפורמוסני, שכן אינו מייצר קיני ענק באדמה ואינו תוקף עצים חיים. מינים פולשים הם גורם עיקרי לאובדן המגוון הביולוגי, ועם החרפת שינויי האקלים, מינים אלו כובשים עוד ועוד בתי גידול חדשים בעולם. אנו קוראים לתושבי הרצליה והאזור לדווח על מפגעי טרמיטים, ולכל הרוכשים ריהוט מעץ לגלות ערנות לנזקי טרמיטים והגחת טרמיטים מכונפים"

ראש עיריית הרצליה, משה פדלון הוסיף: "עיריית הרצליה מטפלת בנושא בליווי המשרד להגנת הסביבה והגורמים העירוניים. אנו נמצאים במעקב אחרי הטרמיט ומבקשים להרגיע את הציבור שמדובר כרגע בזיהוי נקודתי בעיר. כמו כן, הטרמיט אינו מזיק לבריאות האדם. אני מודה לתושבים על הערנות".

יצוין כי בזכות היענות הציבור לקריאת המשרד להגנת הסביבה לדווח על תצפיות טרמיטים, מאז גילויו של הטרמיט הפורמוסני, התקבלו במשרד פניות מתושבים בהרצליה אשר סבלו מנזקי ריהוט ותיעדו טרמיטים מכונפים מגיחים מרהיטים אלו. ואנשי המשרד להגנת הסביבה אסף דגימה מהפונים והעביר אותה לבדיקה במעבדות המרכזיות של משרד הבריאות.

להלן הנחיות חשובות להתמודדות מול הטרמיט:

• טרמיט ממין זה אינו מזיק לאדם, אך עלול לגרום לנזק לרכוש ואף לפגוע בסביבה.

• הטרמיט הקריבי נסתר מהעין וקשה לאיתור שכן הוא מסתתר בתוך רהיטי ופריטי עץ.

• מראהו החיצוני: קטן, לבנבן, ואורכו כ-4-5 מילימטרים. הפריטים הבוגרים הם מכונפים (כנפיים שוות באורכן), חומים, בגודל של כס"מ.

• הטרמיט הקריבי מייצר קינים קטנים בתוך רהיטי עץ ומועבר בתוכם בקלות ממקום למקום. על כן, חשוב והכרחי לאתר פריטי עץ נגועים ולטפל בהם.

• פוטנציאל הפגיעה בסביבה של טרמיט קריבי מצומצם יותר מאשר טרמיט-העל הפורמוסני, אולם יכולת המעבר שלו מיישוב ליישוב גדולה יותר.

• אם יש חשד לנזק ברהיטי עץ, משקופים ומוצרי עץ בתוך הבית, יש להזמין מדביר בעל רישיון מתקדם (מדביר במבנים ושטח פתוח, או מדביר באיוד) ובתוקף מהמשרד להגנת הסביבה.

• ככל שעולה חשד שמדובר בטרמיט הקריבי יש לדווח לרשות המקומית או למשרד להגנת הסביבה, במידת הצורך תתואם איסוף דגימה מהבית הנגוע. ניתן לפנות בליווי תמונת תקריב וכתובת מדויקת למשרד להגנת הסביבה.

• הדברת טרמיטי עץ מבוצעת על-ידי מדביר מוסמך באמצעות איתור הקינים בעץ והדברה בקידוח. הדברות אלו אינן בהכרח יעילות ולכן יש לשאוף לפנות בבית נגוע את כל פריטי העץ הנגועים ולבצע השמדה או הדברה באיוד. בכל מקרה, אסור להדביר באיוד בקרבת מגורי אדם!

לסיכום הבהירו במשרד להגנת הסביבה כי אין לפנות מוצרי עץ מבית נגוע ללא תיאום עם הרשות המקומית. יש לפנות למוקד העירוני 106.

טרמיט הפורמוסני הרצליה המשרד להגנת הסביבה

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.message }}
{{ comment.writer }} | {{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.writer }} | {{ reply.date_parsed }}
טען עוד