1. עמוד הבית
 2. פוליטי
 3. חדשות פוליטיקה

'המשותפת' והימין קבעו דיל - אייכלר הבריז והכעיס את טיבי

לפני הצבעה על ועדת חקירה בנושא האלימות הערבית, 'הרשימה המשותפת' סגרה דיל עם מפלגות הימין והחרדים שבאופוזיציה; בתמורה לתמיכת האחרונים בחוק - חברי 'המשותפת' יתנגדו לחוק הדיינים | אלא שאייכלר הבריז מהמליאה, החוק נפל והדיל עם 'המשותפת' פוצץ

יאיר כלפה, ארי קלמן, ה' אב תשפ"א 14/07/2021 23:41

מהומה במליאה אחמד טיבי ואיימן עודה אחמד טיבי ואיימן עודה צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בין שאר ההצבעות שהועלו להצבעה הערב (רביעי), עלתה להצבעה במליאה הצעה להקמת ועדת חקירה בעקבות מחדלי המשטרה בנוגע למיגור הפשיעה בחברה הערבית. האחד של חבר הכנסת אחמד טיבי והשני של ח"כ אמיר אוחנה מהליכוד.

כדי להעביר את החוק, שהיה ברור שהקואליציה תצביע נגדו, כדי לא להכעיס את רע"מ, 'הרשימה המשותפת' תפרה דיל עם 'הליכוד', המפלגות החרדיות ו'הציונות הדתית' שהללו יתמכו בו. ובתמורה, 'המשותפת' התחייבה להצביע נגד חוק הדיינים, לבקשת גוש נתניהו.

לאורך היום קיימו יו"ר ש"ס אריה דרעי ויו"ר 'יהדות התורה' משה גפני שיחות עם יו"ר סיעת 'הרשימה המשותפת' אחמד טיבי והגיעו לסיכום על דיל, לפיו הם יתמכו בוועדת החקירה שלו, ובתמורה טיבי וחבריו יתנגדו לחוק הדיינים שקיים סיכוי סביר להפילו.

אלא שחבר הכנסת ישראל אייכלר מ'יהדות התורה' נעדר בהצבעה של המשותפת, שחובה לציין כי גם אם הוא היה מגיע, לאופוזיציה הייתה חסרה הצבעה אחת כדי להעבירו, אך לפי גורמים חבר הכנסת עמיחי שיקלי היה מסייע, אלא שהחוק נפל. וב'רשימה המשותפת' זעמו על היעדרותו של אייכלר ופוצצו את הדיל.

כעת החל הדיון על חוק הדיינים שישאיר את החרדים ללא נציגות בוועדה, שכן כל חברי הרשימה המשותפת נעלמו מהמליאה. לפי בכיר ב'משותפת' אין דיל וסוכם על קיזוזים מזמן, ואילו בכירים חרדים טוענים כי היה דיל וכעת הם נוקמים בחרדים שלא הביאו את כל חבריהם להצבעה לוועדת החקירה שלהם.

בנוסף הרשימה המשותפת זועמת על מפלגות השמאל בקואליציה, ובמיוחד על רע"מ ואומרים: "שני קולות היו חסרים בהצבעה על הקמת ועדת חקירה שהייתה יורדת לעומק אסון האלימות והפשיעה בחברה הערבית ומניעה תהליך של צדק וריפוי", מסרו מטעם המפלגה. "סיעות רע"ם ומרצ בחרו להתנגד והכשילו את ההצעה של המשותפת".

מלשכתו של ח"כ אייכלר נמסר בתגובה: "אייכלר הצביע יחד עם האופוזיציה לועדת חקירה של אמיר אוחנה, וההצעה נפלה. הוא נאלץ לצאת מסיבה אישית מהבנין בידיעה שאין סיכוי שההצעה הבאה תעבור גם עם הקול שלו - מה שאכן קרה".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. למה שיצביע אם זה לא פוגע בליצמן או משרת את בעלזא?  (ל”ת)

  חיים

 2. הוא הלך לברית בבעלזא  (ל”ת)

  יודה

 3. אדיוט, שיפסיק לבלבל תמוח "שהוא נאלץ לצאת מסיבה אישית מהבנין בידיעה שאין סיכוי שההצעה הבאה תעבור גם עם הקול שלו" ושיגיד שלא מעניין אותו כלום חוץ מלדאוג לג'וב שלו. לפחות שלא יהיה שקרן כמו בנט. ושיפסיק לבנטט אותנו,  (ל”ת)


 4. שששש  (ל”ת)

  מה היה מעיל ההצבעה שלסמטריש היה יצוג הרבנים

 5. אז ג' וש"ס היו מוכנים להצביע בעד הקמת ועדת חקירה לאלימות משטרתית כלפי ערבים, אבל הצביעו נגד הקמת ועדת חקירה לאלימות כלפי חרדים. הם כבר ממזמן שכחו שהם אמורים לייצג את הציבור שלהם, ולא לעשות פולחן אישיות לאדם חילוני ולמכור את בורא עולם ואת הציבור שבוחר בהם בשבילו. פשוט בושה שהם נקראים "נציגי הציבור החרדי".  (ל”ת)


 6. משיב רעה תחת טובה....  

  שריר

 7. חרדים שלנו, לא לשכוח לבוא בבין הזמנים אלינו, לעכו, יפו, דיר אל אסאד. יש לנו מלא אטרקציות בשבילכם, והיו לנו המון הוצאות כספיות בהתפרעויות האחרונות שלנו. הרבה כסף עלה לנו לשרוף בלוד בתי כנסת. בעכו העתיקה לשרוף את כל העסקים של היהודים  

  מוחמד

;