י"א אייר התשפ"ד
19.05.2024
במעמד מרגש וחסר תקדים

נחנכו קברי האחים שנרצחו בשנות השואה האיומה במחוז רובנא

"מרכז רבני אירופה" הפועל מזה מספר שנים להנציח את זכרם של נרצחי השואה האיומה חנכו במהלך השבוע האחרון שני קברי אחים במחוז רובנא | במעמד הנדיר השתתף אף מושל המחוז שהביע התנצלות בפני העם היהודי | קידוש השם מיוחד נרשם בעת נאומו של מנכ"ל "מרכז רבני אירופה" הרב אריה גולדברג שהסביר מהי התשובה הניצחת של העם היהודי לצורר הנאצי ימ"ש

נחנכו קברי האחים שנרצחו בשנות השואה האיומה במחוז רובנא
קבר אחים ברובנא צילום: באדיבות המצלם

במעמד רב רושם ומרגש עד דמעות נחנך במהלך השבוע האחרון שני קברי אחים בעיירות מטייבקא ופוסטומיתי הממוקמות במחוז רובנא בהשתתפותם של רבנים ואישי ציבור מקומיים. מעמד הקמת קברי האחים נערך על ידי מרכז רבי אירופה הפועלים במסירות אין קץ להנציח את זכרם של הרוגי השואה האיומה שלא נקברו כראוי וכיאה לקדושי עליון.

מרכז רבני אירופה פועל זה מס' שנים להנציח את זכרם של קדושי השואה, במסגרת מסע חובק עולם הם עורכים תחקירים, בדיקות מעמיקות ושיחות עם אנשי עירייה בכדי לאתר את מיקומם של הנרצחים הקדושים, הפעילות המסורה נערכת מזה שנים בשיתוף פעולה עם הרב ישראל גבאי יו"ר אגודת "אהלי צדיקים" אשר ידיו רב לו באיתור מקום קבורתם של נרצחי השואה.

בטקס חנוכת קברי האחים בשני עיירות במחוז רובנא השתתף רבה של המחוז הרב שניאור שניארסון אשר הביע התפעלות של ממש מפעילותם הברוכה של מרכז רבני אירופה. נקודה מעניינת נרשמה כאשר באורח מפתיע היום בו נערך חנוכת קברי האחים נפלה בתאריך בו חוסל גטו רובנא בשנת תש"ב.

המעמד היה מרגש עד דמעות, כאשר במהלכו אף השתתף אדם נוכרי אשר סיפר בהתפעלות על סיפורים רבים ששמע מאמו שכבר הלכה לעולמה, על שנות השואה האיומה במקום ועל טבח היהודים הרבים שהתגוררו במחוז. הוא אף סיפר כיצד אמו במסירות נפש של ממש הצילה מספר ילדות מידם של הנאצים ימ"ש.

במהלך הטקס נשא דברים רומן פרקוביץ', קשיש נוכרי בן המקום, שתיאר בהתרגשות את זיכרונותיו מאותם ימים קשים עת היה ילד בן 7. "דוד שלי סיפר לי על אישה יהודייה שהגיעה ביום שישי עם 2 ילדות קטנות בניסיון להימלט מהנאצים. היא הראתה לו שקית עם מטבעות זהב ואמרה לו שהיא מוכנה לשלם כל סכום שיבקש אם יזדרז לקחת אותם עם הסוס והעגלה שלו לבית הכנסת בסוטצ'ין ובלבד שיגיעו לפני שבת כי איננה רוצה לחלל אותה. הוא לקח אותם במהירות למקום שביקשה ועד יום מותו נשאר עם החידה האם הצליחו להינצל או שמא נספו".

סיפור נוסף סופר במהלך המעמד על אישה יהודייה שהתהלכה ברחובות המחוז עם תיק ענק על גבה, הגרמנים שהתהלכו במקום הביטו לעברה אך לא חשדו במאומה, לפתע הם הבחינו כי האם היהודייה מתכופפת בצדי הדרכים והבינו שככל הנראה בתוך התיק ישנו ילד שבוכה. מיד באותו הרגע הם שלפו את נשקם וירו באם והתינוק למוות.

סיפורם של קדושי מחוז רובנא הוא סיפור טרגי, בשנת תש"ב הוציאו הגרמנים ימ"ש את מרבית יהודי הגטו והובילו אותם לתוך יערות  במחוז הממוקמים בסמוך , כשהגיעו ליערות ציוו הנאצים מהיהודים לחפור בורות ענק בקרחות היער ולהיכנס פנימה. כשכלל היהודים על שלל נשיהם וטפם נכנסו פנימה ירו עשרות החיילים הגרמנים צרורות של יריות והרגו את כולם בבת אחת.

מושל מחוז רובנא שאף הוא השתתף בטקס חנוכת קברי האחים נשא דברים נרגשים ובקול חנוק הוא ביקש סליחה מיהודי רובנא שנהרגו בשנות השואה האיומה. המושל אף הביע התנצלות בשמו ובשם המדינה על העוול הנורא שנגרם ליהודים שהתגוררו במחוז בשנות הזעם הנוראיות.

לאחר מכן נשא דברים מנכ"ל "מרכז רבני אירופה" הרב אריה גולדברג אשר בהתרגשות עצומה הגיב לדברי המושל, "התשובה הניצחת שלנו", אמר הרב, "היא להוכיח שיש המשך לעם היהודי כולו. התשובה שלנו היא להראות שעם ישראל חי וקים, להראות שמזימתם של הנאצים ימ"ש לא צלחה".

הרב גולדברג הוסיף, "משנות הזעם אנו למדים כמה מילים יכולים להרוג, וזו בדיוק התשובה שלנו להקפיד על המילים שאנו מוציאים מהפה ולהגביר את הקדושה והטהרה בעם ישראל כולו". מנכ"ל "מרכז רבני אירופה" הוסיף כי התשובה הניצחת היא להקים עוד מרכזי חסד בעולם כולו.

רובנה קבר אחים אנדרטה

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 2 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד