1. עמוד הבית
 2. פוליטי
 3. חדשות פוליטיקה

הרפורמים מזהים הזדמנות להישגים ומזנקים פן יאחרו • חשיפה

ראשי התנועות הרפורמית והקונסרבטיבית מזהים את ההזדמנות ומסתערים בכל הכוח לנצל את הממשלה שבה הרפורמים בני בית מחשש שזו תיפול. היעד העיקרי: מימוש מתווה הכותל שהגה נפתלי בנט | כיצד ינהגו החרדים? יתכן ויברכו | וגם, מה אמר הח"כ מ'כחול לבן' לקונסרבטיבים

ארי קלמן, ו' אב תשפ"א 15/07/2021 22:41

בתמיכת חברי הקואליציה רחבת הכותל הרפורמי רחבת הכותל הרפורמי צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בחדר הוועדה לביקורת המדינה נפגשו ראשי התנועה המסורתית לפורום קבוע לדון באתגרים וביעדים לקראת התקופה הקרובה, במהלכה העלו דרישה לנצל את הממשלה החדשה בכדי לקדם את צרכיהם במהירות, מחשש להפלת הממשלה בקרוב וחזרת החרדים לשלטון. 'בחדרי חרדים' חושף את תוכן הפגישה והדרישה המרכזית.

קבוצה של כעשרים דמויות מפתח של התנועות הרפורמית והקונסרבטיבית נפגשו בכנסת עם כמה מדמויות המפתח בממשלה ובכנסת, בהם שר המשפטים וסגן ראש הממשלה גדעון סער, השרים תמר זנדברג ונחמן שי וכן חברי כנסת מן הקואליציה ומן האופוזיציה.

במפגש עם השרים הם הציגו את היעד העיקרי מבחינתם, שאותו הם מבקשים לקדם במהירות פן יהיה מאוחר מידי, והוא: ביטול הקפאת מתווה הכותל הרפורמי, שכזכור עורר סערה פוליטית ולדרישת החרדים הוקפא על ידי ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו.

בתנועה המסורתית רואים בחיוב את עצם העובדה שאין התנגדות להקמת הכותל הרפורמי מתוך הממשלה, שכן מי שגיבש את מתווה הכותל הרפורמי היה שר התפוצות לשעבר נפתלי בנט שמכהן כיום בראשות הממשלה.

מנהיגי הקהילות שהגיעו מחו"ל ביקשו מגורמי המפתח בממשלה למהר עם ביטול ההקפאה, מהר פן הממשלה תיפול מהר מהצפוי והחלום שלהם לא יתגשם. גורם במפלגת 'ימינה' דוחה את החשש כי נציגי המפלגה השרים איילת שקד ומתן כהנא יטילו ווטו על קידום הכותל הרפורמי והם מעריכים כי הם לא ישתמשו בווטו שלהם למרות הזעם הצפוי מצד החרדים.

לא ברור כיצד יתייחסו לקידום המתווה, אולם גורמים בתנועה המסורתית מעריכים כי החרדים דווקא ישתקו, יתנו לו לעבור ויעדיפו שהמוקש ירד מסדר היום וייעשה על ידי ממשלה אחרת במקום שיאלצו לעשות זאת בעצמם מתוך הכרח משפטי של שופטי בג"צ או גורמים פוליטיים שיקדמו את המתווה בעל כורחם בזמן שהם חברים בממשלה.

כך או כך, במהלך הפגישות ניתן היה לראות את השינוי בקואליציה שתשחק באופן קריטי לטובת הרפורמים. ל'בחדרי חרדים' נודע כי באותה פגישה אמר חבר הכנסת אלון טל מ'כחול לבן' לחברי המשלחת הרפורמים והקונסרבטיבית: "יש ממשלה חדשה שמבינה שיש דרכים רבות להיות יהודי – ונעשה הכל להבטיח לכל יהודי ויהודיה ולכל אדם חופש דת ומצפון במדינתם" והצהיר בפניהם: "אני הנציג שלכם בכנסת".

נציג הרפורמים בכנסת שמחזיק בעמדת מפתח של ראשות ועדת החוקה, ח"כ גלעד קריב אמר לחבריו במפגש: "חייבים להבין כמה דברים: ציפיות ריאליות וצנועות. קל לעשות את הטעות שעשינו כמה פעמים בעבר שזיהינו חלון הזדמנויות. העובדה שיש לנו ממשלת אחדות יוצרת הזדמנות וגם אתגר".

שר התפוצות נחמן שי ממפלגת 'העבודה' הצהיר בפני חברי המשלחת: "אני מאמין בשוויון, שוויון בין אנשים ושוויון בין זרמים ומשרד התפוצות בראשותי יפעל יחד עם כל הזרמים ועבור כל הזרמים כדי לחזק את הקשר בין ישראל לבין יהדות התפוצות".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. הרפורמים הם כופרים ביהדות  


 2. יש כבר רחבה רפורמית, והיא עומדת ריקה כל הזמן  

  איש יהודי

 3. ה' גירש החרדים מהממשלה, והכניס הרפורמים, אין רע מלפני ה'.  (ל”ת)

  שריר

 4. עשו רפורמה בדת שיעשו רפורמה במיקום הכותל ושילכו לשאריות של חומת ברלין  (ל”ת)

  עמרם

 5. זילברמן נתנו לרפורמים (בתמורה לכסף) את גג החורבה  (ל”ת)


;