1. עמוד הבית
 2. בחצרות
 3. היכלי הישיבות

שלום בית: האישה יודעת יותר מהבעל שלמד בחברון

זקן הפוסקים הגר"מ שטרנבוך חשף בפני אברכי כולל תולדות אהרן על 'דין תורה' שעלה על שולחנו נגד בחיר ישיבת חברון, לאחר שהוברר כי אשתו יותר 'תלמידת חכמים' ממנו בהלכה והוא הסתבך בתביעת שלום בית בבית הדין של העדה החרדית. צפו בתיעוד 
משה ויסברגט"ז אב תשפ"א 25/07/2021 21:15

תביעה על שולחנו של זקן הפוסקים היכל ישיבת חברון היכל ישיבת חברון צילום: שוקי לרר

בשיחה מיוחדת שנשא זקן הפוסקים הגאון רבי משה שטרנבוך בפני אברכי כולל "זכור לאברהם", עורר את האברכים בדבר חשיבות לימוד הלכה למעשה, וסיפר על תביעת שלום בית בגין אי ידיעת הלכה, שהונחה על שולחנו ביושבו בבית הדין של 'העדה החרדית'.

אברכי תולדות אהרן מכולל 'זכור לאברהם' בנשיאות הגאון רבי פנחס סמט שנכנסו בשבוע האחרון למעונו של זקן הפוסקים להיבחן על הלכות שבת, הופתעו לשמוע מפיו עובדה מרעישה על בחיר ישיבת חברון שהסתבך עד כדי תביעת שלום בית על שולחן בית הדין לאחר שהתברר כי אינו יודע הלכות שבת, כאשר בעקבות כך אף סירב אבי הכלה לשלם את התחייבותו על דירה בירושלים. 

בדבריו אמר זקן הפוסקים לאברכים: "זהו קידוש ה' כשאברך יודע הלכות שבת בכל מקום, ומאידך זהו ביזיון גדול לאברך אם אינו בקי היטב בהלכות שבת, עד שצריך מפעם לפעם לשאול את אשתו שתאמר לו איך לנהוג מתוך ההלכות שלמדה בנערותה, אוי לה לאותה בושה".

בשלב זה עבר לספר על התביעה שהוגשה על שולחן בית הדין נגד בחיר ישיבת חברון שידע רק להתפלפל ב'לומדעס' ולא ידע הלכה למעשה: "ביושבי בבית דין עלה לשולחנינו תביעת גירושין נגד אברך מסוים שבבחרותו נודע כ'בחיר ישיבת חברון', ובעקבות כך אף הובטח לו דירה בירושלים, אלא שלאחר נישואיו הוברר לאבי הכלה שבתו הכלה הינה 'תלמיד חכם' הרבה יותר מהבחור, שהבחור אינו יודע כלל הלכות שבת, ועיקר ידיעותיו הוא רק בפלפול בלומדעס, ובכל שאלה בהלכות שבת צריך הבחור לשאול את הכלה שלמדה הלכות אלו בבחרותה, ובעקבות כך דרש לבטל את התחייבותו לדירה בירושלים, מה שגרר וסיבך את העניינים עד תביעת שלום בית שהגיע לשולחן בית הדין.

לאחר מכן הוסיף זקן הפוסקים לבקש מהאברכים שיסכמו בכתב את הנלמד בכולל: "לכן כל אחד יראה להעלות על גבי הכתב את סיכום כל ההלכות בכדי שלא ימושו מזכרונו, ובזה גם נעשה ה"מכה בפטיש" של הבנת הדברים, שכן החברותא הטובה ביותר היא היד של האדם עצמו, והיינו העט שבידו. 

 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. קנה לך חבר  

  איריס מיכל

  • משפט ממש יפה וחשוב (ל”ת)


  • מאות שנים לפני הרי"צ 

   לא מדוייק

 2. חברון זה רק רוח וצלצולים, לופט גישעפט  (ל”ת)

  חברונר לשעבר

 3. דבורה הנביאה אשת לפידות  

  דוד

 4. לימוד הלכה  


  • בישיבות ליטאיות אין לימוד הלכה 

   חיים

 5. להיקרא "בחיר" זה לדעת לפלפל עם האצבע  

  חיים

;