1. עמוד הבית
  2. פוליטי
  3. ערוץ הכנסת

גזירת "מס הכלים החד-פעמיים" מגיעה למליאת הכנסת

נשיאות הכנסת אישרה את הצעת ח"כ יעקב אשר לקיים דיון דחוף ביום רביעי השבוע על כוונת משרדי האוצר והגנת הסביבה להכפיל את המס לכלים ח"פ • ח"כ יעקב אשר: "העלאת המס תעשיר את קופת האוצר על גבם של משפחות ברוכות ילדים כשהיא לא תועיל כלל לצמצום משמעותי בשימוש בכלים הח"פ"

ארי קלמן, י"ז אב תשפ"א 26/07/2021 20:38

פגיעה קשה במשפחות ברוכות ילדים שולחן עם מוצרי חד פעמי שולחן עם מוצרי חד פעמי צילום: ארכיון בחדרי

בעקבות כוונת משרדי האוצר והגנת הסביבה להכפיל את המס על הכלים החד-פעמיים, דבר שיוביל לפגיעה קשה במשפחות ברוכות ילדים, תקיים מליאת הכנסת דיון דחוף בנושא ביום רביעי הקרוב, וזאת על פי הצעתו של ח"כ יעקב אשר.

בדברי ההסבר להצעה נכתב כי "שר האוצר והשרה להגנת הסביבה מקדמים תוכנית להכפלת המס על כלי פלסטיק חד-פעמיים ב-100%, העלות תגולגל לצרכנים וכך עלות המוצרים תוכפל".

בדבריו הדגיש ח"כ אשר כי אמנם "הנימוק הרשמי להטלת המס שיביא להעלאת יוקר המחיה ולפגיעה במשפחות ברוכות ילדים, הינו צמצום השימוש בחד פעמי בדומה למהלך שנעשה במדינות רבות בעולם, אלא שההחלטה של משרדי האוצר והגנת הסביבה לא לוותה בדיון מעמיק ולא בחנה את העדר תשתיות המיחזור בישראל, את מצוקת המים בישראל לעומת המדינות בהן המים ניתנים חינם ולא קיים מחסור במים לשטיפת כלים, את יוקר המחיה בישראל, ועוד".

הוא מתח ביקורת קשה על האוצר שרואה במס הח"פ עוד כלי להעשרת קופת המדינה על גבם של המשפחות ברוכות הילדים. "גם באוצר יודעים", כתב אשר, "כי המתווה לא יגרום בהכרח לצמצום משמעותי בשימוש של הצרכן הישראלי בכלים חד-פעמיים ולהערכתם המהלך צפוי להניב למדינה מקור רווח חדש מהטלת המס בשיעור של מאות מיליוני שקלים".

עוד הוסיף: "העלאת יוקר המחיה דווקא בימים אלו בהם ישראל נמצאת במשבר כלכלי בשל נגיף הקורונה מבלי שהנושא נבחן מכל היבטיו, מחייבת להעלות את הנושא על סדר יומה של הכנסת".

כאמור, נשיאות הכנסת אישרה לקיים את הדיון במליאת הכנסת ביום רביעי הקרוב, כאשר השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג צפויה להשתתף בדיון ולהשיב לטענות חברי הכנסת.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. כלים חד פעמיים נשארים לנצח והורסים את הסביבה  (ל”ת)

    ענת

  2. משוגעים, הכינרת תתייבש משטיפת כלים  (ל”ת)


  3. מסים על הגב הכפוף  


;