1. עמוד הבית
  2. בחצרות
  3. אנ"ש

מעמד מרגש של חניכות 'שלובות' מול מקום המקדש

בסיום נופשון שלובות שנמשך שבוע ימים מלא בפעילויות מרתקות ומיוחדות התאספו החניכות והמתנדבות לתכנית מרגשת ביותר של 'מבשרות גאולה'. בשיאה מעמד מלא רגש של שליחת משאלות לשמיים שהזיל דמעות ועורר הדים ברחבי העולם. איש החסד  הרב חונא דייטש: "זה היה מעמד מרגש ביותר, הרגשנו קרבת אלוקים אדירה. אשרינו שזכינו לקחת חלק בדבר הקדוש הזה".  שערי דמעות לא ננעלו

אברמי פרלשטיין, כ"א אב תשפ"א 30/07/2021 16:41

שערי דמעות לא ננעלו הנופש של שלובות תשפ"א הנופש של שלובות תשפ"א צילום: באדיבות המצלם

נדמה כי זמן רב לא הכיל השטח מעמד מרגש ונורא הוד שכזה. המקום: גג ישיבת אש התורה מול הכותל המערבי. הזמן: יום ראשון השבוע. המעמד: "ותחזינה עינינו". שבוע של קיטנת קיץ מופלאה הגיעה אל סיומה ברגעים של התרגשות חוצה גבולות: הפרחת בלונים אשר עליהם נכתבו בדמעות בקשותיהן של בנות שלובות היקרות, הישר אל השמים. ברקע נשמעה נעימתם של בעלי המנגנים בשיר 'שערי דמעות לא ננעלו', וללא ספק, ההרגשה הייתה כי הם אכן נפתחו לרווחה. בנות הארגון, הוריהן, המתנדבות המסורות, ואפילו אנשי המוזיקה לא הצליחו לעצור את מפלס הרגש שעלה וגאה. עין לא נותרה יבשה והשערים התמלאו בתחינות ובקשות לבורא עולם למען הכלל והפרט.

במקום שלא זזה ממנו השכינה מעולם עלו תפילותיהן הרותחות של נשמות אשר לא טעמו טעם חטא, האווירה הייתה כבתפילת נעילה, פתח לנו שער. ברגע השיא, הבלונים פרחו מעלה למול העיניים הדומעות, אז התפרצה שמחה מרוממת, כזו שיכולה להיות רק לאחר שבוע מושקע של "יחד" עמוס בחוויות מהנות בנופשון של ארגון 'שלובות'.

לא תמיד ניתנת האפשרות להיחשף מקרוב לפעולות כה כבירות ונאצלות למען ילדות עם  תסמונת דאון כפי שנעשה על ידי מתנדבות ארגון שלובות. בשבוע האחרון עורר הדים המעמד הכביר והנשגב, ביקשנו להתחקות קצת אחר עקבות הארגון הנפלא הזה. ותפעם רוחנו.

תעסוקה לכל נערה

ארגון שלובות הוקם לפני כעשור על ידי מתנדבות מסורות אשר שמו להן למטרה לספק לנערות המיוחדות תעסוקה הולמת התואמת את צרכיהן. הפעילות החלה בשבתות ועד מהרה התרחבה לפעילויות קבועות ולעשרות מתנדבות הפעילות בגופן ובנשמתן למען המטרה הנעלה בניצוחם של סימי ארליך מאשי פלדמן והינדי שלאף אשר מוסרות את חייהן יומם וליל לרווחת נערות הארגון ולמען המתנדבות היקרות ועל ידן ובזכותן יוצאת לפועל כל הפעילות הענפה.

המדינה אינה מתקצבת ילדות בחינוך מיוחד מעל גיל 21 ובשל כך שלובות הוא הארגון היחיד הקיים למענן והדואג לפעילות עבורן. כארגון נדיר ויחיד מסוגו הוא משמש עוגן הצלה עבור הנערות המיוחדות, ממלא את חייהן באור ומספק להן לאורך כל השנה פעילויות, חווית, שבתות נופש, טיולים וחוגים.

כלל המתנדבות כולל המנהלת ושאר בעלי התפקיד בארגון עושות את עבודתן בהתנדבות מלאה, הפעילויות מתאפשרות באדיבות תורמים יקרים אשר קרוב לליבם נושא זה וזוכים לתמוך ולהניע את הגלגלים.

ניהול בחסד רב

את ניהולו הכלכלי של הארגון לקח על עצמו איש החסד הרב חונא דייטש שלא חוסך ממאמצים וטירחה למקסם את הפעילויות ולהביא את הטוב ביותר עבור הנערות. מידי שבת מסדר ר' חונא מאכלים משובחים לטובת הנערות מקייטרינג אשר נדבה לבו בפעילותו של ר' חונא המסור. 

אחד התורמים שהתפרסמו הוא איש המעש ר' דודי פרקש שתומך רבות בפעילויות הארגון לע"נ אחותו ריקי פרקש ע"ה שהייתה מתלמידות הארגון, אהובה ויקרה, יהי זכרה ברוך. בימי השבעה נחשפו בני משפחתה לעוצמת הקשר המשפחתי שנרקם בין ריקי ומתנדבות הארגון, מרבית חוויותיה היו בין כתליו יחד עם המתנדבות שהפכו למשפחתה השנייה ולמרכז עולמה. בעקבות כך החליטה המשפחה ובראשם ר' דודי לתמוך ולפעול למען הצלחת ארגון שלובות.

לזכרה הוקם "הבית של ריקי" – דירה רחבת ידיים בירושלים שבה מתרכזות פעילויות ושבתות לאורך השנה וממומנת על ידו.

גולת הכותרת של פעילות הארגון הוא בנופשון ייחודי אשר מתקיים מידי שנה בשבוע הראשון של בין הזמנים ברמה גבוהה מושקעת ויוקרתית והכל במימונם של תורמים נדיבי לב. 

כמלאך העומד על גבו

הנופשון למעשה הוא יצירת מופת של איש אחד העומד כמלאך על גבו של הארגון ואומר לו גדל. איש שכל כולו חסד וידיו רב לו בעסקנות במגוון תחומים לרווחת הציבור אך נראה כי נושא הילדים המיוחדים הוא בנשמתו ודל העט לתאר את עוצמת הפעילות אותה הוא עושה למען הנופשון. מדובר כאמור באיש החסד  הרב חונא דייטש שהשקיע בטוב לבו ובהתנדבות מלאה מאמצים מרובים לגיוס תרומות ומשאבים לנופשון ודאג להכל ועד לפרטים הקטנטנים שיהיה מושלם ובאיכות גבוהה ומלכותית למען הנערות המיוחדות. 

ר' חונא היקר ניצל את מערכת קשריו המסועפים בין נדיבי העם וגופים שונים להתרימם עבור פעילות הנופשון בארגון שלובות והוא נחל הצלחה מרובה בגיוס תרומות בשווי של מאות אלפי שקלים, בהקפדה על הטוב ביותר והאיכותי ביותר לשמחת הנערות והמתנדבות. המארג הנפלא של התורמים הובילו לשבוע עמוס חוויות מהנות שהותירו חותם בלב כל אחת ואת מהמשתתפות והעניקו כוחות עד אין קץ.

מבדידות לגאולה

השנה האחרונה הציבה קשיים רבים בפני הפעילות של ארגון שלובות. עובדת היות החניכות ברובן בקבוצת סיכון, הקשתה על פעילות סדירה של הארגון ובשל כך בחרו הפעם להשקיע במיוחד בנופשון של שלובות בכדי לאפשר לחניכות ולבני משפחותיהם חוויה מרוממת ומיוחדת ובכך להתאושש מעט משנת הקורונה הקשה.

הפעילויות של הנופשון היו מרתקות במיוחד ונפרסו על פני שבוע שלם מלא באירועים וטיולים ותכניות מרתקות שגרמו הנאה וקורת רוח מרובה הן חניכות היקרות והן לבני משפחותיהן והכל כמובן על פי תורת הארגון הקבועה של ארגון שלובות המעודד את השילוב המלא ואת הכללת החניכות בתוך קבוצת השוות יחד עם המתנדבות.

ואם בכל השנה סימן השילוב פעיל, הרי שבעת הנופשון הוא פעיל במיוחד ומתנדבות הארגון היקרות והמסורות עושות כל מאמץ בשביל לתת לחניכות את ההרגשה הטובה והמיוחדת של שווה בין שוות, וזה מתבטא בכל דבר ועניין והשילוב הזה גורם להרגשה מיוחד אצל החניכות והמתנדבות.

רצף האירועים של הנופשון נתנו תחושה לחניכות של מחנה סמינר שנמשך שבוע, ומעל הכל היה את השבת הנפלאה שנפשו יחד ביד בנימין עם הפקה ברמה גבוהה וייחודית ועם מתנות שווי רבות שהושגו כאמור בפעילותו הנמרצת של איש החסד המופלא רבי חונא דייטש שמצליח בכשרונו הרב להתרים את אנשי החסד די בכל אתר ואתר לתרומות שווי מיוחדות המשמחות את החניכות והמתנדבות.

דמעות באש התורה

בראשון בבוקר יצאו הבנות והמתנדבות לישיבת "אש התורה שם באולם נערך האירוע המרכזי באדיבותו של הרב יהודה וינברג והצוות המסור שהעמיד לרשות הארגון הן את האולם והן את הגג המפורסם למעמד ותחזינה עינינו.  

האירוע היה מושקע ברמה גבוהה במיוחד כמיטב המסורת של ארגון שלובות: לכבד את הבנות במידת האפשר ועד קצה גבול היכולת.

השבוע העמוס בפעילויות ריגש מאוד את הנערות הצדיקות וכל נחלי הרגש זרמו לים של תפילה למען הכלל והפרט. הנופשון כולו היה בסימן של מבשרות גאולה, שהחניכות הן אלו שיקבלו את השרביט והשליחות משמיים לבשר לנו את הגאולה בזכות מעשי החסד הנאצלים הנעשים מידיי יום ביומו, ובזכות ההתמודדות של הורי החניכות ושל החניכות עצמן, אנו נזכה לקרב את הגאולה ולבשר עליה בקרוב.

הבנות ירדו לסיור באתרי מנהרות הכותל, סיימו בתפילה מרגשת בכותל המערבי ולאחר מכן הסבו לסעודה יחד עם הורי הנערות והמתנדבות. סלוגן הארגון: 'כי זו המשפחה שלי' ניכר בכל רגע ורגע, בולט היה שכל מתנדבת התחברה למשפחה של הנערה אותה היא מלווה במסירות עד כי נהפכו למשפחה אחת. במהלך האירוע הוקרנה מצגת סיכום של הנופשון, לאחריה הרצאה מרגשת של הגברת ברוריה גרין שנתנה הרבה כוח להורים.

לקראת סיום האירוע עלו לגג אש התורה שם נערך מעמד השיא בלווי תזמורתו של מנדי גולדברג יחד עם הזמרים מוטי ויזל, פיני פולק, יענקי היל, יואלי דוידוביץ וילד הפלא בנצי קלצקין שהופיעו בהתנדבות מלאה וריגשו את המשתתפות כולן.

רגע של אמת

הרגעים שהיו על גג אש התורה מכונים על ידי הנערות והמתנדבות: 'רגעי השיא של הנופשון' שאכן רואות ברגע הזה כוח שמימי לקבלת כל התפילות. ומעומק הלב הביעו הן את תודתן לאיש החסד הרב חונא דייטש שלא שקט לרגע ועמל בכל הכוח להנפיק בצורה מושלמת את הרגע הזה למען יחרט בליבן של הנערות לעולמי עד וממנו יטלו כוח להמשך השנה.

בשיאו של המעמד נשמעו גראמן מיוחדים שנכתבו על ידי הגראמר ארל'ה וינטרוב, וריגשו שם עד דמעות את כל הנוכחים.

לאחר הפרחת הבלונים ירדו חזרה לאולם אש התורה שם נערכו ריקודי שמחה והודיה בניצוחם של הזמרים אוהד מושקוביץ ושרוליק קלצקין בתזמורת של מנדי גולדברג ובתוספת הכלים של מוטי הלר, שלומי גוטליב ודוד פראנק. כמו כן הופיעו מקהלת נגינה ובמקום פעלה ההגברה האיכותית באדיבותו הרבה של שמוליק מאיר מפול ווליום.

בסיום האירוע הופיעו הקוזקים של יוני וייס  לשמחת הקהל. הנערות ובני משפחותיהן שבו לביתם מלאים בכוח ובעוצמה אשר מעניקים חיות לכל השנה כולה. אשרינו מה טוב חלקנו שזכינו שיש ארגון כה נפלא בעולמינו.

בארגון שלובות בקשו להודות מקרב הלב שלאלו שלקחו חלק אירוע החשוב הזה ובכללי עוזרים ומסייעים כל השנה. הלוא הם יעמדו על הברכה לשם ולתפארת.

הנופש של שלובות תשפ"א הנופש של שלובות תשפ"א צילום: באדיבות המצלם

הנופש של שלובות תשפ"א הנופש של שלובות תשפ"א צילום: באדיבות המצלם

הנופש של שלובות תשפ"א הנופש של שלובות תשפ"א צילום: באדיבות המצלם

הנופש של שלובות תשפ"א הנופש של שלובות תשפ"א צילום: באדיבות המצלם

הנופש של שלובות תשפ"א הנופש של שלובות תשפ"א צילום: באדיבות המצלם

הנופש של שלובות תשפ"א הנופש של שלובות תשפ"א צילום: באדיבות המצלם

הנופש של שלובות תשפ"א הנופש של שלובות תשפ"א צילום: באדיבות המצלם

הנופש של שלובות תשפ"א הנופש של שלובות תשפ"א צילום: באדיבות המצלם

הנופש של שלובות תשפ"א הנופש של שלובות תשפ"א צילום: באדיבות המצלם





הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;