1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. אקטואליה

הונאת הכשרות בנהריה: "נמנעה הגעת טריפות לאלפים"

מפקח הרבנות איתר נתחי כבש החשודים כטריפה באיטליז בצפון והביא לחשיפת הונאת כשרות חמורה במפעל "הכוהנים" בנהריה. בעקבות המקרה, פועלים ברבנויות המקומיות בכל רחבי הארץ כעת מול רשימת הלקוחות של המפעל על מנת לבלום את הפצת בשר הטריפה ולהעביר הנחיות מתאימות ללקוחות ולתושבי העיר

יוסי שטארק, כ"ג אב תשפ"א 01/08/2021 23:17

מעל 200 בתי עסק נתחי הכבש החשודים כטריפה באיטליז בצפון נתחי הכבש החשודים כטריפה באיטליז בצפון צילום: באדיבות המצלם

'הרבנות הראשית' הודיעה על הסרת הכשרות ממפעל הכוהנים בנהריה עקב מציאת טריפות. בהודעה שפורסמה מטעם הרבנות נמסר כי בביקורת שנערכה על ידי מפקח באיטליז מושגח בצפון נמצאו צלעות כבש אשר נרכשו ממפעל הכוהנים ואשר העלו את חשדו של המפקח. הנתחים הובאו לבדיקת שני מנקרים מומחים אשר אישרו את החשדות ואף מצאו שאריות חלב על חלק מן הנתחים הבלתי מומלחים, דבר המצביע על בשר שאינו כשר ואסור באכילה.

לאור חומרת הממצאים הגיעו נציגי הרבנות נהריה ביחד עם מנקר מומחה למפעל הכוהנים נהריה שמשם נרכשה התוצרת תוך זימון בעל המפעל למקום באופן מידי. במהלך חיפוש שערכו במקום, איתרו בשר טריפה ממקומות שונים שכללו גם שקדי עגל טרפים מחב' אחמד דאבח בשר ועור מדיר אל אסד.בהודעת הרבנות שפורסמה מיד לאחר המקרה, נמסר כי על כל מי שרכש בשר ממפעל זה, מעל 200 ק"ג, עליו לבצע שאלת רב בנוגע להכשרת כלים, וכי היחידה הארצית ממשיכה בחקירה על מנת לעלות על מקור הבשר.

בעקבות גילוי המקרה, ברבנויות מקומיות בהן התברר כי בבתי העסק שבתחומם נכנס בשר מהמפעל, מבוצעות הכשרות בבתי העסק והרב המקומי מפרסם הנחיות לציבור בנוגע להכשרת הכלים בביתם.

אסף ענבר, רכז היחידה להונאה בכשרות של הרבנות הראשית שהיה מעורב בתפיסה מספר כי "ניסיון העבר מלמד כי במקרה של תפיסת הונאה מסוג זה ישנה חשיבות עצומה לעבודה מהירה בשטח, שכן מיד לאחר ההלם הראשוני בעל העסק עלול לפעול להעלמת הממצאים. דרשנו וקיבלנו מבעל העסק את רשימת הלקוחות המלאה שלו וכעת אנו פועלים בשיתוף הרבנויות המקומיות על מנת לוודא בלימה של הפצת התוצרת הטריפה ויידוע הצרכנים ככל הנדרש". אסף הוסיף כי "מדובר בהונאת כשרות מורכבת שכן בוצע ערבוב של בשר טרף וכשר, דבר המקשה על גילוי מקרים אלו".

הרב רפי יוחאי, מנהל תחום אכיפה וסגן מנהל אגף הכשרות הארצי: "מחלקת ההונאה בכשרות פועלת ביעילות הודות לדיווחים יומיומיים המתקבלים ממשגיחים, מפקחים ורבני הערכים המקומיים בכל מקרה של חשד. הפריסה של מעגלי ההשגחה - משגיחים, מפקחים ומחלקת ההונאה הארצית הנמצאים בקשר הדוק ופתוח, מאפשרת לאתר במהירות המרבית מקרים חמורים כגון זה. המפקח ושאר המעורבים מנעו הגעת טריפות לאלפי צרכנים". יוחאי הוסיף כי "בימים אלו של שיא עונת התיירות שבה תחום ההסעדה פעיל ביותר וכי רכישת הבשר מוגברת, קיים פיתוי גדול מאוד לנסות לדחוף תוצרת פופולארית ובכלל זה צלעות כבש טריפה וכדו' ועל כן נדרשת ערנות גדולה במיוחד של כל גורמי הכשרות על מנת לגדוע באיבו כל ניסיון להכשיל את הציבור, אני קורא לציבור לעקוב אחר תוקפם של תעודת הכשרות".

מחלקת ההונאה בכשרות של הרבנות הראשית פועלת באופן שוטף על מנת לאתר הונאות כשרות, לאסוף את הממצאים בשטח וליידע את הרבנויות המקומיות ואת ציבור הצרכנים.

מנכ"ל הרבנות הראשית לישראל, מר הראל גולדברג, שיבח את יחידת האכיפה על פעילותה הנמרצת להגנה על ציבור שומרי הכשרות.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. בצוהר כבר היו מוצאים היתר איך לא להפחיד את הציבור.  (ל”ת)

  כהן הבעל

  • רבנות 

   דוד

 2. חייבים לשנות את השיטה  


  • תן עצות לרמטכל, שחיילים יפסיקו למות בתאונות אימונים או בטעויות של מפקדים (ל”ת)

   צאלים

 3. לפי ההודעה, מי שרכש פחות מ200 קילו יכול להאכיל את הציבור בטרפות. למה דווקא 200?  (ל”ת)

  מיכה

;