כ"א אייר התשפ"ד
29.05.2024
ארה"ב ואוקראינה בפנים

הוועדה החליטה: שבים מ-18 מדינות יידרשו לבידוד

לאור העלייה בתחלואה אושר בוועדת עבודה, רווחה והבריאות כי מחוסנים ומחלימים השבים מ-18 מדינות נוספות יחויבו בבידוד- בהן ארה"ב, יוון, איטליה וגרמניה | יו"רית הוועדה: "לבי עם כלל עובדי ענף התיירות שמטה לחמם הולך ונגדע"

הוועדה החליטה: שבים מ-18 מדינות יידרשו לבידוד
חרדים בנתב"ג. אילוסטרציה צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

ועדת עבודה, הרווחה והבריאות בראשות ח"כ אפרת רייטן מרום אישרה היום (שלישי) צו להוספת 18 מדינות לרשימת המדינות שמחוסנים ומחלימים השבים מהן ידרשו לבידוד. במקביל, יוסרו שמונה מדינות מהרשימה, כך שתכלול בסה"כ 42 מדינות.

על פי ההחלטה מדינות מחוסנים ומחלימים השבים מאוקראינה, איטליה, איסלנד, אסוואטיני, ארצות הברית, בוטסואנה, בולגריה, גרמניה, הולנד, טנזניה, יוון, מלאווי, מצרים, צ'כיה, צרפת, קובה, רואנדה ותוניסיה. ידרשו לבידוד החל מה-6 באוגוסט.

בנוסף לאלו איי סיישל, זמביה, פרווגאי, קוסטה ריקה, אוגנדה, ליבריה, פנמה וקניה. הוסרו מהרשימה.

ההחלטה התקבלה לאחר שמהנתונים שהוצגו על ידי משרד הבריאות בדיון עלה בין היתר כי כי מארה"ב חזרו מסוף יוני ועד סוף יולי 141 חולים, המהווים 0.24% מכלל השבים ממנה. בהתאם, מאיטליה הגיעו 27 חולים (0.24%), מגרמניה 43 חולים (0.29%) , מיוון 292 חולים (0.47%),מצרפת 42 חולים (0.24).

יו"ר הוועדה ח"כ אפרת רייטן מרום אמרה עם פרסום ההחלטה: "נציגים ממשרדי הממשלה השונים שמרכיבים את הוועדה הבין- משרדית הגיעו לכאן כדי להסביר את המהלך ולתת לנו תשובות. הציבור מאוד סקרן ורוצה להבין למה סוגרים מדינות". לאחר אישור הצו בהצבעה הוסיפה: "אני מקווה שזו הפעם האחרונה שניפגש כאן בנושא הזה. הטלת שבעה ימי בידוד היא גזרה קשה. לבי עם כלל עובדי ענף התיירות שמטה לחמם הולך ונגדע בכל פעם שאנחנו דנים ומאשרים צווים אלה".

טל פוקס, הלשכה המשפטית במשרד הבריאות הוסיפה והסבירה: "מה שנידון כאן היא חובת הבידוד של מחוסנים ומחלימים. מי שלא מחוסן או מחלים חייב בידוד בשובו בכל מדינה. לא היה שינוי של הקריטריונים אלא יותר מדינות עומדות כרגע בקריטריונים הקיימים. אנחנו מכניסים 18 מדינות לרשימה ובהתאם מוציאים שמונה מדינות אחרות שבהן המצב השתפר".

אילנה גנס, ראש מטה בריאות הציבור במשרד אמרה אף היא: "גל התחלואה הנוכחי הוא תמונה דומה למה שאנחנו רואים בעולם. מרבית העולם נמצא בעליית תחלואה, לרוב בגלל זן הדלתא. המודל לבניית הרשימה מבוסס על מספר קריטריונים- החשוב ביותר הוא כניסה של תחלואה לארץ. לא משנה מה המדינה מדווחת על עצמה, כי חלק המדינות לא בודקות, מרצפות וריאנטים או מדווחות. הקריטריונים הנוספים הם הערכת היקפי תחלואה באמצעות מודלים בין לאומיים- בריטי ואמריקאי שמעריכים בצורה עקיפה את התמותה העודפת במדינה והתחלואה. בנוסף מתייחסים להימצאות וריאנטים במדינות, לבדיקות סירולוגיות באותן מדינות וגורמים נוספים.

פרופ' נדב דוידוביץ, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור סיכם: "מי שעוזר היום באיסוף הנתונים אודות התחלואה זה אמ"ן, אי אפשר להמשיך להסתמך על זה. צריך להקים בתוך משרד הבריאות יחידה שתעסוק בכל מה שקשור לנתונים, כניסות יבשתיות ומהים ובשביל זה צריך תקנים במשרד הבריאות וחשוב מאוד שהוועדה תמליץ על כך. זה מתעכב למעלה מעשר שנים".

וועדת העבודה הרווחה והבריאות קורונה בידוד

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד