1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. אקטואליה

חברא קדישא מתערבת בהסכם ב"ב - אלעד

ראש עיריית בני ברק הוביל הסכם, שלפיו תושבי עירו יישלחו לקבורת שדה באלעד. בחברה קדישא ת"א זעמו: "מותר לקבור רק בקומות, המהלך בוצע ללא מכרז" | הוגשה בקשה לצו ביניים בביהמ"ש המחוזי בתל אביב, בדרישה לעצור את ההסכם

יוסי שטארק, כ"ו אב תשפ"א 04/08/2021 10:54

הקרב על המתים חברא קדישא חברא קדישא צילום: נתי שוחט, פלאש 90

עסקני החברא קדישא בתל אביב זועמים על ראש עיריית בני ברק אברהם רובינשטיין, בטענה כי ההסכם עם עיריית אלעד, לפיו המתים מבני ברק ייקברו בבית העלמין החדש באלעד כדי להתגבר על הצפיפות בבתי העלמין - נעשה שלא כדין וללא מכרז כנהוג, ואף הגישו בקשה לצו ביניים בביהמ"ש המחוזי בתל אביב, בדרישה לעצור את ההסכם. כך דיווח הבוקר (רביעי) חנן גרינווד ב'ישראל היום'.

על פי הדיווח, עימות חריג מתרחש בימים אלו בין עיריית בני ברק לחברה קדישא תל אביב, בנוגע למקום קבורתם של תושבי בני ברק. כמו בכל הארץ, גם בבני ברק נתקלו במצוקת קבורה, אלא שבעיר החרדית הבעיה גדולה יותר מכיוון שתושבים רבים רוצים להיקבר בקבורת שדה, כלומר על האדמה עצמה, מתוך אמונה שמדובר בשיטה הנכונה והמהודרת ביותר, ואילו ברוב בתי העלמין הקבורה היא קבורה רוויה - בקומות. המצוקה הביאה לכך שתושבים רבים החלו לשלם סכומי עתק בבתי עלמין בפתח תקווה, בתל אביב ובבתי עלמין פרטיים כדי לקבור את יקיריהם בשיטה הישנה.

לאחרונה הגיעו בבני ברק, בהובלת ראש העיר אברהם רובינשטיין, להסכם עם עיריית אלעד, שלפיו ייקברו המתים בבית העלמין החדש בעיר. הפתרון מספק את התושבים של בני ברק, שמקבלים קבורת שדה, ואת העירייה שמצאה פתרון זול לתושבים שלה. אלא שבחברה קדישא תל אביב זעמו על ההחלטה, מכיוון שלטענתם ההסכם מול אלעד נעשה שלא כדין וללא מכרז כנהוג, ולכן הגישו בקשה לצו ביניים בביהמ"ש המחוזי בתל אביב, בדרישה לעצור את ההסכם. בבני ברק, טענו מנגד שהתביעה היא קנטרנית.

העירייה בעקבות בקשת צו ההגנה כתבה כי: "זוהי טרחה מיותרת, בזבוז זמן שיפוטי ובקשת סרק שאין מאחוריה מאומה. נדמה שלפני שמגישים בקשת ביניים שכזו - בקשה מקוממת מאין כמותה - האצבעות על המקלדת צריכות לרעוד. הלוא בקשה זו עלולה להביא לדחייה, לפרק זמן בלתי ידוע, של מתן אפשרות למשפחות שהאמצעים לא בידן לקבור את קרוביהן בכבוד, בלא צורך לשלם תשלומי עתק. לשם מה? וכי עסקינן בעסק של העותרת, שנפגע כתוצאה מכך שנפטרי העיר ייקברו במקום אחר? כלום לא יהיו לה מספיק נפטרים שבהם תוכל לעסוק?"

יש לציין כי בבתי העלמין בתל אביב אין כמעט אפשרות לקבור קבורת שדה אלא רק קבורה רוויה, בוודאי לא בסדרי הגודל הדרושים לעיר גדולה כמו בני ברק. בחברה קדישא תל אביב טוענים כי אמנם דרישת העיר לגיטימית בעיקרה, אך היא מפלה אותם מכיוון שהממשלה היא שדורשת לבצע קבורה רוויה.

מנכ"ל חברה קדישא תל אביב אברהם מנלה אמר: "נעשה כאן מעשה לא ישר. לא יכול להיות שבני ברק תבוא ותפעל ללא מכרז, תיקח חברה קדישא שתספק שירותי קבורת שדה, כשעל פי מדינת ישראל מותר לבצע רק קבורה רוויה".

עוד הוסיף: "הטענה שלנו היא לא פחות כלפי הממשלה, מכיוון שמדובר באיפה ואיפה. אם הממשלה חושבת שקבורת שדה היא הפתרון הראוי - אני תומך, אבל שהפתרון יהיה לכולם. בוודאי לא ייתכן שיהיה פתרון בחלטורה, שכל אחד יפנה למי שמתחשק לו. לא ייתכן שידרשו ממני להשקיע מאות מיליונים בבנייה, ויאפשרו לגוף אחר לבוא ולמצוא פתרון בלי מכרז. שבני ברק תגיש עתירה לבג"ץ ותדרוש פתרון לתושבים שלה, לא על חשבוננו".

בינתיים, בבני ברק התגייסו לטובת היוזמה של ראש העיר, ובמכתב שעליו חתמו כמה רבנים מוכרים נכתב כי "בשנים האחרונות החלו לפרוץ פרצות ולשנות בצורת הקבורה שהייתה נהוגה מימים ימימה, וכל יראי ה' מקפידים ונזהרים שלא לשנות בזה כלל. על כן דבר נחוץ פועל בו ראש העיר, שבבית החיים החדש שמוקם ליד העיר אלעד תהיה אפשרות לתושבי בני ברק לקבל חלקת שדה ללא העלות הגבוהה, ואנו מקווים כי הדבר יעלה בידם, לטובת ולרווחת תושבי עירנו".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. שאלה עקרונית קטנה  

  גדי

 2. צרות עין?..  (ל”ת)

  משה

 3. האם מנלה לא משתכר?  (ל”ת)

  מומו

 4. חסיד גור אברהם מנלה מח"ק ת"א בושה וחרפה !!!!  

  בושה

 5. מנלה לך למד״א להמשיך את חילולי השבת שם  (ל”ת)


 6. מנלה אחוזת החוף החברה העירונית שעובדת בשבת ואתה נציג יהדות התורה והשבת הכל עם מכרז כחוק התודה  (ל”ת)


 7. לא יאומן תושב בני ברק שלא רוצה להיקבר בקומות שנאסרו ע״י כל גדולי ישראל ויש פיתרון מנדלה חסיד גור נדל''ן נילחם נגד החרדים. מנדלה תושבי בני ברק לא שייכים לדור תורה תעזוב אותנו במנוחה  (ל”ת)


 8. מנלה חסיד גור נדל''ן שאחראי על קבורה בקומות נגד כל גדולי ישראל עכשיו מצא להילחם בתושבי בני ברק כדי לנקום בראש העיר אלעד שרוליק פרוש שאביו מאיר פירסם בעיתון המבשר את המצינג של ר שאול אלטר  (ל”ת)


 9. חברה קדישא נתל אביב  

  חסיד

 10. בושו והכלמו  

  אלי

 11. היתר גורף לפנות לערכאות  

  מנדל שקרן

;