1. עמוד הבית
 2. פוליטי
 3. ערוץ הכנסת

קריטריון חדש למשכנתאות בערבות מדינה יפגע באברכי הכוללים

מאז הושבעה ממשלת השינוי, חדשים לבקרים מתגלים עוד ועוד מהלכים המכוונים לפגוע בשכבות החלשות ובלומדי התורה | על-פי קריטריון חדש המופיע בחוק ההסדרים, אם אחד מבני הזוג לא עובד, הוא יתקשה לקבל משכנתא בערבות מדינה, מהלך שעתיד לפגוע באברכי כוללים

יענקי פרברל' אב תשפ"א 08/08/2021 07:44

ממשלת הגזרות נגד לומדי התורה לקיחת משכנתא לקיחת משכנתא צילום: יוסי זמיר

האוצר מתכנן להקשיח עוד יותר את התנאים למשכנתאות בערבות המדינה, ומשנה קריטריון שיקשה באופן מיוחד על המגזר החרדי לקבל סיוע בקבלת משכנתא. על-פי הקריטריון החדש המופיע בחוק ההסדרים, אם אחד מבני הזוג לא עובד, הוא יתקשה לקבל משכנתא בערבות מדינה.

האוצר הוסיף סעיף נוסף שיאפשר יתרון למועמדים לזכאות שכושר השתכרותם מנוצל, בעוד שעבור מועמדים שכושר השתכרותם אינו מנוצל - מקדם 'אי מיצוי' יוריד את סכום הנקודות הכולל שלהם. הקריטריונים הקשיחים יצרו מנגנון שהיה מאפשר את הזכאות למשפחות ברוכות ילדים, אך עם הסעיף החדש הוא יהפוך לקשה להשגה עבור משפחות חרדיות שבהן האבות אינם עובדים או עובדים במשרה חלקית.

באוצר מבקשים גם להוריד את המחיר המקסימלי של דירה לרכישה עם הלוואה ל-2 מיליון שקלים. מכיוון שמנגנון הזכאות מכוון בעיקר למשפחות ברוכות ילדים, הקשחת התנאים תשאיר אותם בדירה קטנה יותר, במיוחד באזורי הביקוש שבהם לא יוכלו להשיג במחיר זה דירות גדולות מ-3-4 חדרים, כאשר ההלוואה הופכת לפחות אטרקטיבית.

כידוע, שיטת הזכאות לקבלת משכנתאות עם ריבית מסובסדת עובדת לפי שיטת ניקוד, בדומה לשירותים חברתיים אחרים בישראל, ודורשת לא להחזיק בדירה ולעמוד ברף מינימלי של נקודות שעומד כיום על 599, סכום המשכנתא שעליה יקבל זכאי עם 600 נקודות זכאות יעמוד על 50 אלף שקלים, וככל שהניקוד יעלה, הזכאים יכולים לקבל משכנתא מסובסדת עד לרבע מיליון שקלים. בתמהיל שלה, הלוואת הזכאות דומה למסלול קבוע צמוד בתנאים עדיפים וניתנת בריבית של %3 או %5.0 מתחת לריבית המינימלית במשק.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. הבטחנו שהחרדים לא יפגעו  

  בנט ושקד השקרנים

 2. אאא  


 3. חרדים  

  חיפה

  • כל הכבוד לך ששרתת 40 שנה בצבא, מה אתה בדיוק מחפש? מדליה? מדבר על עלוקות כשאתה מקבל פנסיה תקציבית על חשבון משלמי המיסים, נו אז עשית צבא, אנחנו לא בשנות ה50-60. היום 50% מאזרחי ישראל לא עושים צבא (לפי דוח אכ"א לשנת 2019). בנתיים מי שמביא וחולה במגיפות הם החילונים, ולצערינו למגיפת השנאת חינם אין תרופה שאפשר לקנות בסופר פארם אלא עבודת המידות, מה שחילונים לא עושים (ל”ת)


 4. כתבה לא ברורה  (ל”ת)

  לר ברור

 5. מנעי נפשך מבכי וחרב בנחלתך , דרשו סגר לילי כבד ובכל סופי שבוע , פן חגי תשרי מקריבים קורבנות לבורא .  (ל”ת)


 6. מישהו יכול להסביר לי למה ילדות קשורות יותר לאמא מאשר אבא  (ל”ת)


 7. כשאחד מבני הזוג לא עובד עדיף לא לקחת משכנתא.  (ל”ת)

  אברהם

;