1. עמוד הבית
  2. נשים
  3. בריאות

תוצאות המחקר קבעו: נשים הרות אינן צריכות לחשוש מהחיסון

מחקר חדש שבוצע בבית החולים אסותא באשדוד בדק וקבע כי תינוקות שנולדו לאחר שהאם קיבלה מנת חיסון, נולדו עם רמת נוגדנים גבוהה משמעותית לעומת תינוקות שנולדו לנשים לאחר החלמה, האם יש צורך שנשים בשלב מוקדם של ההריון יתחסנו?

חני לוין, כ"ד אלול תשפ"א 01/09/2021 20:51

חשוב לדעת חיסון לקורונה חיסון לקורונה צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

תוצאות מחקר חדש שבוצע בבית החולים אסותא אשדוד קובע כי כמות הנוגדנים בתינוקות שנולדו לנשים לאחר חיסון גבוהה משמעותית (פי 3) לעומת תינוקות שנולדו לנשים לאחר החלמה.

עוד עולה מהמחקר, בשני המקרים רמת הנוגדים אצל התינוקות הייתה גבוהה (בכ- 50%) מאשר אצל האם

בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד מפרסמים מחקר שבדק האם חיסון האם ההרה עוד בשלבים מוקדמים של ההריון יכול להקנות הגנה גם לילוד ע"י העברת נוגדנים דרך שליה.

המחקר ביקש לבדוק נוכחות נוגדנים ל covid-19 בדם טבורי של ילודים בהשוואה לדם האם וכן בדגימות חלב האם.

במחקר השתתפו 40 נשים, 28 מחוסנות ו 12 מחלימות, הזמן הממוצע בין החיסון ללידה היה כשלושה חודשים.

בבדיקת נוגדנים ל- anti-N המעידים על הדבקה בווירוס נמצא שכל המחלימות אכן חלו בווירוס הקורונה. מצד שני בקבוצת המחוסנות היו שתי נשים (7.1%) שחלו בווירוס ללא ידיעתן.

בבדיקת נוגדנים לחלבון ה- SPIKE של הווירוס – אשר מהווים את הנוגדנים המגנים מפני הדבקה, נמצאו ערכי נוגדנים גבוהים יותר בקבוצת המחוסנות בהשוואה לקבוצת המחלימות.

בבדיקת דם טבורי בלידה (למעשה דם של הילוד אשר נלקח מחבל הטבור לאחר הפרדתו) נמצא כי יש העברה משמעותית של נוגדנים דרך השליה אל העובר.

רמת הנוגדנים בילודים הייתה גבוהה בכ 50% מהרמה בדם האם גם במחוסנות וגם במחלימות. בשל רמה גבוהה יותר של נוגדנים אצל מחוסנות רמת הנוגדנים של ילודים למחוסנות הייתה גבוהה פי 3 בהשוואה לילודים של מחלימות.

מוביל המחקר פרופ' ערן ברזילי, מנהל יחידת אולטרסאונד נשים ויולדות, בביה"ח הציבורי אסותא אשדוד מספר: "במחקר מצאנו שבנשים מחוסנות לקורונה יש העברה יעילה יותר של נוגדנים מדם האם אל העובר במהלך ההיריון לעומת נשים לאחר החלמה. כך שחיסון לקורונה מקנה הגנה גם לתינוק בחודשי חייו הראשונים. נשים – אל תחששו, תתחסנו".

מעוניינת לשתף אותנו בתוכן מעניין? שלחי לנו הודעה בוואטסאפ - 0583288642
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. סטטיסטיקת פרויד  

    מיאו

  2. תבדקו כמה נשים נכנסו להריון לאחר שקיבלו את החיסון  (ל”ת)

    דוד

  3. לא הבנתי איך הגיעו למסקנא  


;