ז' תמוז התשפ"ד
13.07.2024
תחלואה כפולה

מומחים מזהירים: המחלקות הפנימיות יקרסו בחורף

על רקע מספר המאומתים הגבוה בנגיף והעובדה שהסתיו מתקרב ועימו גם השפעת, מתריעים בכירי הרפואה הפנימית מחורף קשה במיוחד במחלקות הצפופות ובמסדרונות, מנהל בית חולים: "גם החורף יהיו סבים וסבתות בפרוזדורים, הממשלה צריכה להתעשת"

מומחים מזהירים: המחלקות הפנימיות יקרסו בחורף
מחלקת קורונה בשערי צדק צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מבצע חיסוני השפעת לקראת עונת החורף החל, והמומחים מזהירים מפני תחלואה כפולה של שפעת וקורונה. במקביל, במחלקות הפנימיות מתריעים מפני עומס על מיטות האשפוז, שכן הן מאוכלסות לרוב בחולי השפעת לצד חולי הקורונה.

עם זאת, יש להדגיש כי תחזיות דומות ניתנו גם אשתקד ובסופו של דבר העונה הסתיימה עם תחלואה אפסית במחלה שגורמת מדי שנה לעומס רב על המחלקות הפנימיות. ההערכה השנה היא כי דווקא לאור היעדר התחלואה בשנה שעברה – הדבר עלול להגביר משמעותית את שכיחות השפעת. עדות משמעותית לעניין ניתנה לאור התחלואה הרבה בנגיף ה-RSV בילדים, שבניגוד לעבר הופיע השנה דווקא בקיץ והביא לעומס קיצוני במחלקות הילדים. כך מדווח הבוקר אדיר ינקו ב'ידיעות אחרונות'.

בבתי החולים מאושפזים כעת 1.168 חולי קורונה, אך כאמור החשש הוא מפני תחלואה כפולה. "תחלואת השפעת מתחילה בסתיו ואנחנו רואים הופעה של שפעת לעיתים יותר מאוחר", אומר פרופ' הווארד עמיטל, בכיר בוועד האיגוד לרפואה פנימית ומנהל פנימית ב' במרכז הרפואי שיבא. "אנחנו מאוד חוששים מקיום במקביל של שפעת וקורונה. ההנחה היא שמי שלא התחסן לקורונה רוב הסיכויים שלא יתחסן נגד שפעת ואז עולה הסיכון להופעת מחלה כפולה של קורונה ושפעת".

פרופ' עמיטל מתאר ל'ידיעות אחרונות' תמונה קשה במחלקות הפנימיות ותוקף: "בימים כתיקונם יש לנו 3.850 מיטות פנויות, אך השנה המספר יהיה נמוך משמעותית לטובת חולי הקורונה. זו בעיה שממשלת ישראל צריכה לתת עליה את הדעת. גם השנה נראה את הזקנה במסררון. אנחנו אלופי המאלתרים בכל תחום, אבל האלתור יהיה שסבתות וסבים יהיו בפרוזדורים. הם יקבלו טיפול, אך לא טיפול אופטימלי. אין סיבה שנהיה ערוכים אם לא נערכנו".

על פי תדריך משרד הבריאות ניתן לחסן נגד שפעת במקביל לחיסון נגד נגיף הקורונה, אך בזרועות שונות. גם השנה הקבוצות שתהיינה זכאיות לעדיפות בקבלת החיסון הן בני שישה חודשים ומעלה והסובלים ממחלות רקע.

קורונה שפעת חורף בתי חולים מושבתים

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד