1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. קורונה

הפרופ' מעריך: "יום כיפור לא יגרום לעלייה בתחלואה"

"פתיחת הלימודים במועד - מוצדקת". כך אומר מנכ"ל משרד הבריאות ומבטיח "הוזלת ערכות הבדיקה המהירה הביתיות - בתוך שבועות". לצד זאת מעריך פרופ' נחמן אש "שלא יהיה גל חמישי". וגם עושה חשבון נפש פומבי

ישראל לפקוביץ, ט' תשרי תשפ"ב 15/09/2021 09:48

אופטימיות זהירה מוצאי יו"כ בכותל מוצאי יו"כ בכותל צילום: Ben Toren/FLASH90

רגע לפני יום כיפור, כשיש בו אופטימיות לגבי הירידה בתחלואת הקורונה, מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש מתפנה לחשבון נפש על האסטרטגיה שנקטה הממשלה בגל הקורונה הרביעי, מדבר על החיסון לילדים, על מתווה הכיתה הירוקה, על הבדיקות הביתיות הזולות - וגם על העתיד ("מעריך שלא יהיה גל חמישי"). כך מפרסמת הבוקר (רביעי) מיטל יסעור בית-אור ב'ישראל היום'.

אש מעריך שיום כיפור לא יגרום לעלייה בתחלואה, אך הוא תוהה אם השבים מאומן יקפידו להיכנס לבידוד ולא ללכת לבתי כנסת: "תמיד יש כאלה שנמצאים שליליים בבדיקה בנתב"ג ובהמשך הופכים לחיוביים ויכולים להדביק אחרים, והם חייבים לשמור על בידוד".

במענה לשאלה אם הגל הרביעי אכן נמצא בדעיכה, פרופ' אש אומר כי הוא אינו יודע לענות על כך: "צריך לחכות עוד שבוע כדי לראות את השפעות תחילת הלימודים, החגים, אומן והפאנג'ויה. אני מרגיש שאנחנו יוצאים מהגל הזה, וזה הגיוני מעצם זה שהתחסנו. אין פה קסמים".

פרופ' נחמן אש. צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90.

לשאלה האם האסטרטגיה שמובילה הממשלה, של התמקדות בחולים קשה והכלת המתים, עבדה, ענה אש: "נראה זאת כשבאמת נצא מהגל הנוכחי, אך אני מאמין שהיא תעבוד. יש מחיר לכל אסטרטגיה".

לאורך כל הגל הרביעי, המלצות משרד הבריאות להטיל הגבלות או להקדים את יישום התו הירוק נדחו או שהתקבלו באיחור. פרופ' אש אומר כי בין שההמלצות מתקבלות ובין שלא, מדובר בהחלטה לגיטימית של הקבינט: "ככה זה עובד, אין אמת מוחלטת. אני מאמין כי מבחינה ערכית, לא נכון היה לקיים בשלב כזה של תחלואה אירועים עם התקהלויות גדולות כדוגמת הפאנג'ויה או משחקי הכדורגל ההמוניים".

עם זאת, הוא הודה כי "כרופא, כמנכ"ל משרד הבריאות וכפרויקטור, היה לי יותר קל מבחינת האמת הפנימית שלי לו היו ננקטים צעדים שלא היו מביאים אותנו לעשרת אלפים מאומתים. הייתי מרגיש הרבה יותר טוב מבחינה מקצוע לו התו הירוק היה נכנס קודם לתוקף".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;